„Pastaruoju metu visur linksniuojamas vaistų trūkumas – kaip geras Agatha Christie detektyvas. Visi pasakoja apie savo alibi, kaip jie neturi nieko bendro su susidariusia situacija, o kaltas – kažkas kitas.
Milijonas žmonių, tiek Lietuvoje vartoja kompensuojamus vaistus, bandomi paklaidinti lyg miške. O ar nepasiklydome, kaip sakoma, tarp trijų medžių?“, – savo feisbuko paskyroje rašo A. Dulkys.
Ministras atkreipia dėmesį, kad viešoje erdvėje dažnai kritikuojama, jog vaistų trūkumas nulemtas griežto reguliavimo, kuris dar net neįsigaliojo. Taip pat, pasak jo, kaltinama, kad valstybė taupo pacientų sąskaita, nors 2023 m. vaistams numatyta 50 mln. eur. daugiau.
A. Dulkys atkreipia dėmesį, kad dažnai pabrėžiama ir tai, jog problema yra būtent su kompensuojamais vaistais, nors faktai rodo, kad trūksta daugiausiai kitų, nekompensuojamų vaistų. Taip pat, anot jo, sakome, kad čia vaistų trūkumas yra būtent Lietuvos unikalumas, nors tiekimo sutrikimai pasiekiami visoje Europoje.
„Pagaliau, pasirodo, vaistų yra sandėliuose, o vaistinių nepasiekia – matyt, autobusų vairuotojų streikas Vilniuje paveikė ir vaistų tiekimą“, – pažymi A. Dulkys.
Todėl ministras teigia pirmadienį į susitikimą kviečiantis priežiūros institucijas, gamintojus, tiekėjus ir vaistines apsitarti, kaip spręsti vaistų trūkumo problemą.
„Pergyvenu ne tik dėl viešojo sektoriaus, bet ir dėl verslo reputacijos. Todėl pirmadienį prie vieno bendro stalo sukviečiau visas puses – priežiūros institucijas, gamintojus, tiekėjus ir vaistines. Kartu bandysime išsiaiškinti, tai kur tie vaistai dingsta, kodėl nepasiekia vaistinių ir gyventojų, kaip galima išspręsti susidariusią situaciją“, – sakė jis.
ELTA primena, kad Vaistų gamintojų asociacijos (VGA) ir Lygiagretaus vaistų importo asociacijos (LVIA) vadovai kritikuoja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teikiamas Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis įtvirtinami naujai papildyti kompensuojamųjų vaistų kainodaros principai.
Asociacijų atstovai akcentuoja, kad ministerijos inicijuojami pakeitimai mažins Lietuvos patrauklumą užsienio tiekėjams, konkurenciją vaistų rinkoje, neigiamai paveiks pacientus, dar labiau gilės vaistų trūkumo problema.