Skelbia vaistų kompensavimo pokyčius: tiesiogiai palies daugiau nei milijoną gyventojų

Ketvirtadienį, gruodžio 8 d., Seimas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotiems Farmacijos įstatymo pakeitimams, kuriuose įteisinami nauji vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) kainodaros ir kompensavimo reikalavimai. Pasikeitimai yra socialiai orientuoti, leis daugiau šalies gyventojų pasinaudoti kompensacijomis vaistams, o racionaliau naudojamos lėšos leis užtikrinti naujų vaistų vertinimą ir įtraukimą į kompensuojamų vaistų sąrašą. Pataisas dar turi pasirašyti Prezidentas, jos įsigaliotų nuo 2023 m. sausio 1 d.

Vaistinė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Vaistinė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Vaistinė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Vaistinė<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Sveikatos apsaugos ministerija

Dec 8, 2022, 4:17 PM

„Vaistų kompensavimo sistemoje dalyvauja daugiau nei milijonas šalies gyventojų, tad pakeitimai juos paveiks tiesiogiai ir teigiamai. Bus padidinta konkurencija tarp vaistų tiekėjų, todėl galime pagrįstai tikėtis mažesnių vaistų kainų.

Racionaliau kompensacijoms tradiciniams vaistams naudojamos lėšos grįš pacientams papildomų, inovatyvių, pridėtinę terapinę vertę turinčių vaistų kompensacijomis“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Valstybės kompensuojamų vaistų kainodara remsis mažiausias kainas turinčių ES šalių kainų vidurkiu, taip pat nustatytas paciento priemokos už vaistus ar MPP, kurios yra kainynų grupėse yra mažiausia.

Ministerijos skaičiavimu, taikant šiuos įrankius, dėl padidėjusios konkurencijos ir bazinių kainų pokyčių, tai duos 18,5 mln. eurų efektą. Šie pinigai bus skirti inovatyvių vaistų vertinimui ir kompensacijoms pacientams.

„Valstybės interesas yra, kad kuo daugiau gyventojų galėtų pasinaudoti vaistų kompensavimo privalumais. Tam reikia skatinti racionalų vaistų vartojimą tarp visų pacientų, ir efektyviausias būdas tai padaryti yra rinkimasis medicininių priemonių su mažiausia priemoka“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.

Dar vienas reikšmingas pokytis, padėsiantis gyventojams sutaupyti, yra maksimalių pacientų priemokų ribojimas, įsigyjant MPP. Šiuo metu didelės dalies į kainyną patenkančių MPP pacientų priemokos viršija 100 proc., o kai kuriais atvejais – net 300 proc. valstybės kompensuojamos kainos.

Tai didelė finansinė našta sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms, slaugomiems pacientams ar jų šeimos nariams.

Pagal naują tvarką, maksimalios pacientų priemokos už MPP neviršys 50 proc. bazinės kainos. Šis pokytis, skatindamas tiekėjų konkurenciją, leis mažinti MPP kainas ir taupyti namų ūkių išlaidas.

Kartu nenukentėtų ir kompensuojamųjų MPP kokybė, nes šiuo metu taip pat yra rengiami MPP esminių savybių aprašymai ir tik šiuos aprašymus atitinkančios priemonės bus įrašomos į Kompensuojamųjų MPP kainyną.

SAM Farmacijos įstatymo pakeitimus paruošė ir pateikė po Konstitucinio Teismo 2021 m. spalio 15 d. nutarimo, kuriuo nurodoma, kad valstybės kompensuojamųjų vaistų kainodara ir kompensavimo sąlygos turi būti nustatomos įstatymo lygmeniu.

Remiantis Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2022 m. valstybė vaistams kompensuoti numatė 453 mln. eurų. Planuojama, kad 2023-aisiais ši suma išaugs iki 491 mln. eurų.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.