Šiauliuose – nelaimių pliūpsnis: zuja greitosios automobiliai, medikams jau stinga rankų

Apledėjusios gatvės ir šaligatviai daugeliui žmonių sujaukė antradienio ryto planus, o neplanuotas vizitas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Skubiosios medicinos pagalbos skyrių pakeitė net ir viso mėnesio planą. Pirmiausia, 4–5 valandas teko laukti prie gydytojo kabineto durų, nes tenka ne tik registruotis ir laukti gydytojo apžiūros, bet ir rentgeno tyrimo, radiologo aprašymo, prireikus – gipsavimo.

Greitoji medicinos pagalba.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Greitoji medicinos pagalba.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Į Šiaulių ligoninę plūstelėjo susižeidę gyventojai.<br>Z.Katkienės nuotr.
Į Šiaulių ligoninę plūstelėjo susižeidę gyventojai.<br>Z.Katkienės nuotr.
plikledis<br>M.Patašiaus nuotr.
plikledis<br>M.Patašiaus nuotr.
Greitoji medicinos pagalba.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Greitoji medicinos pagalba.<br>A.Vaitkevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

Dec 20, 2022, 3:49 PM, atnaujinta Dec 20, 2022, 5:10 PM

Gydymo įstaiga praneša, kad per tris pirmas valandas į Skubiosios medicinos pagalbos skyrių atvyko net 23 pacientai, kurių didesnei pusei teko gultis į ligoninę. Medikai sako, kad visą dieną skyriuje suksis nelengvas nelaimių konvejeris.

Tradicinės slidumo traumos

Traumas patyrusių pacientų Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos centro Skubiosios pagalbos kabinete traumas patyrusių pacientų nestinga ir dėl to, kad čia medikų pagalba teikiama visos Šiaulių apskrities gyventojams, tad ir atvyksta žmonės iš visų apskrities rajonų.

„Be to ir miesto poliklinikos kažkodėl nepriima traumas patyrusių žmonių, bet siunčia juos į ligoninę, kur ir taip didžiulės eilės“, – pastebi Ortopedijos traumatologijos centro gydytoja ortopedė traumatologė Jūratė Kučinskienė.

Pasak gydytojos J. Kučinskienės, nuo pat ryto traumuotų žmonių yra daugiau, nei įprastai. „Ryte tris žmones paguldžiau į stacionarą iš Skubiosios medicinos pagalbos skyriaus salės, kur pacientai atvežami Greitosios medicinos pagalbos automobiliais.

Vienam buvo blauzdikaulio, kitiems– čiurnos lūžimas. Dažniausios – tradicinės slidumo traumos: rankos riešų, kulkšnelių, stipinkaulių traumos. Pacientų amžius įvairus. Vyresniems dažnai lūžta šlaunikauliai, peties traumos, jaunimas dažniau susižaloja rankas, lūžta čiurnos.

Gydytoja sako, kad traumų padaugėjo, vos pradėjus snigti. Tačiau šiandien darbo tiek, kad medikams stinga rankų – reiktų kolegų pagalbos. Bet ir Ortopedijos traumatologijos centro stacionare labai daug ligonių, kolegoms tenka daugiau operacijų.

Medikų pagalba būtina

Visiems pacientams, kurie atvyko į priimamąjį, buvo būtina medikų pagalba. Gydytoja pastebėjo, kad dėl sutrenkimo, nedidelių žaizdelių ar mėlynės žmogus į ligoninę nevažiuoja. „Jei sutrenktą koją galima priminti, nebūtina vykti pas medikus. Reikia pakelti koją aukščiau, užsidėti ledo ir taip padėti sau ar artimajam“, – pataria gydytoja.

Tačiau kai ranka mėlynuoja, tinsta, ar kreiva – nedelsiant reikia kreiptis į medikus. Svarbus kriterijus yra skausmas. Jei skausmas stiprus, reikia važiuoti į gydymo įstaigą. Jei skausmas nėra toks didelis, užtenka išgerti tabletę nuo skausmo ir luktelėti. Jei ranka netinsta, ant sutrenktos vietos galima dėti šaldantį kompresą. Pirmas tris paras reikia ranką laikyti pakėlus aukštyn ir šaldyti.

Gydytoja pastebi, kad ypač vyresnio amžiaus žmonės dažnai linkę pakentėti ir uždelsia. Labai blogai, kai žmonės, patyrę sunkią traumą, neatvažiuoja 2–3 paras, nes tada laukia sunkesnė gydymo eiga.

Nukentėjo ir kauniečiai

Kaune traumų taip pat daugiau nei įprasta. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Traumatologijos skyrius pranešė, kad antradienį nuo 6 val. ryto iki vidurdienio sulaukta apie 100 įvairias traumas patyrusių pacientų, kai įprastai per visą parą jų būna apie 150–200.

Didžiausias antplūdis prasidėjo apie vidurdienį. Gausu ir sunkių traumų, kai reikalingas stacionarus gydymas, pranešė LSMU. Tokių nuo ryto turima apie 20.

Apie ypatingą padėtį pranešė ir Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis (GMPS).

„Šiandien, šalyje sulaukėme nedėkingos dovanos – čiuožyklos keliuose. Daugelyje miesto vietų bei keliuose susiformavo labai slidi kelio danga. Dabartinėje situacijoje, net ir pingvino patarimai, kaip taisyklingai vaikščioti po slidžią dangą, galima sakyti yra beverčiai.

Skubios pagalbos ir traumų skyriai pildosi, pacientai transportuojami su įvairiausiomis traumomis: lūžiais, sumušimais ir kt. Susidarius tokiai slidžiai dangai, jeigu turite bent mažiausią galimybę likti namuose – likite. Visi ne pirmo būtinumo darbai gali palaukti. Svarbiausia – Jūsų sveikata ir saugumas!

Didelė atsakomybė keliuose tenka ir vairuotojams, todėl raginame vairuotojus įvertinti oro sąlygas, kelio dangą ir pasirinkti saugų greitį. Saugokime vieni kitus“, – rašoma Kauno m. GMPS „Facebook“ paskyroje.

Vilniuje – neramus laukimas

Sostinėje – ramesnės nuotaikos. Tačiau neatmetama, kad vilniečiai gydymo įstaigas užplūs po darbų.

„Kol kas reikšmingai išaugusio pacientų srauto dėl slidžių šaligatvių RVUL Skubios pagalbos skyriuje dirbantys medikai dar nepajuto. Apskritai, žiemos pradžia mūsų traumatologams yra gana dėkinga šiuo klausimu, kuo labai džiaugiamės“, – Eltai perduotame komentare teigė RVUL komunikacijos skyriaus vyr specialistė Asta Bagdonavičienė.

Jos teigimu, antradienio rytas prasidėjo gana ramiai, pacientų padaugėjo tik po pietų: „Bet kol kas registruojami tik pavieniai paslydimo traumų atvejai.“

Anot A. Bagdonavičienės, situacija gali keistis vakare, kai žmonės grįžinės iš darbų į namus ir keisis oro sąlygos. „Bet apibendrintą šiandienos traumų statistiką žinosime tik rytoj ryte“, – pažymėjo RVUL komunikacijos specialistė.

Gruodžio mėnesį į RVUL dėl traumatologinio pobūdžio pagalbos (įvairių traumų, nebūtinai susijusių su slidumu) vidutiniškai kreipėsi 99 pacientai per parą.

„Tai net mažiau nei mums įprastas pacientų srauto vidurkis, kuris jau ne vienerius metus statistiškai siekia 100–120 į traumatologus besikreipiančių pacientų per parą“, – komentuoja A. Bagdonavičienė. Panašūs skaičiai atsispindi ir pastarųjų dienų statistikoje – pirmadienį RVUL sulaukė 106 traumatologinio profilio pacientų, sekmadienį – 100, šeštadienį – 118.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.