„Tas faktas, kad esame laboratoriškai patvirtinę A tipo gripo virusą, kelia tam tikrą didesnį susirūpinimą, kadangi atvejis diagnozuotas anksčiau nei įprastai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sake S.Čaplinskas.
Pasak jo, sunku įvardinti ankstyvo A gripo viruso pasirodymo priežastį. Galbūt nuokrypį lėmė ir COVID-19 pandemijos akivaizdoje sumenkusi gripo virusų cirkuliacija.
„Sunkias pandemijas sukelia A tipo
gripo virusas, nes cirkuliuoja ne tik tarp žmonių, bet ir tarp įvairių gyvūnų – paukščių, kiaulių ir kitų. B tipo
gripas paprastai cirkuliuoja tik tarp žmonių“, – komentavo S.Čaplinskas.
Profesorius paaiškino, kad šeimininkų įvairovė skatina viruso mutacijas.
„Kyla klausimas: ar mes buvome praeityje susidūrę su panašios konstrukcijos gripo virusu? Jei taip, imuninės atminties ląstelės tai greitai prisimins. Jei ne, imuninės sistemos atsakas gali būti ne toks efektyvus.
Todėl ir vykdoma epidemiologinė stebėsena pasauliniu mastu. Tai leidžia nuspėti, kokie virusai cirkuliuos vienoje ar kitoje teritorijoje ir sukurti gripo vakciną konkrečiam ligos sezonui“, – dėstė virusologas
Dėl šios priežasties ir patariama nuo gripo skiepytis kiekvienais metais. Tik tada organizmas bus pasiruošęs kovai prieš šaltuoju metų laiku cirkuliuojantį virusą.
„Rekomendacija: rizikos grupės žmonėms yra išmintinga kiekvienais metais pasiskiepyti sezonine gripo vakcina“, – patarė S.Čaplinskas.
Iššūkį kelia pandemijos nuovargis
C ir D gripo virusai, pasak profesoriaus, sukelia lengvesnės formos ligą, tad apie juos kalbama mažiau.
„Yra ir visa eilė kitų virusų, kurie gali sukelti kvėpavimo takų infekcijas – taip vadinamas peršalimo ligas. Tai yra rinovirusai, respiracinis sincitinis virusas, adenovirusai, paragripo virusai ir
koronavirusas“, – pabrėžė S.Čaplinskas.
Pasak jo, šis gripo sezonas parodys, ar visuomenė išmoko praūžusios pandemijos pamokas, susirgę liks namuose ir taip neplatins užkrato.
„Žmonės yra pavargę nuo pandemijos, nebenori nieko girdėti apie jokias peršalimo ligas, gripą, koronavirusą, dalis nieko nenori girdėti apie vakcinas.
Kritęs pasitikėjimas valdžios sprendimais, kartu ir medikais, manau, turės neigiamas pasekmes“, – įspėjo S.Čaplinskas.
Ekonominė ligos našta
Lietuvoje jau pradėtas gyventojų skiepijimas nuo gripo. S.Čaplinskas patikino, kad turima vakcina apsaugo ir nuo A tipo gripo viruso.
„Visi reikalingi komponentai apsaugai nuo to gripo viruso, kuris šiuo metu cirkuliuoja Lietuvoje, yra vakcinoje. Nereiktų abejoti ir derėtų pasinaudoti šita galimybe.
Jeigu kam kyla abejonių, raskite būdų pasikalbėti su savo šeimos gydytoju“, – patarė profesorius ir pridūrė, kad Lietuvoje nėra vaikams skirtos nemokamos gripo vakcinos.
Pasak S.Čaplinsko, mažuosius paskiepyti svarbu, nes vaikai dažniau serga ir yra aktyvūs viruso platintojai.
„Savaime aišku, kad dauguma gripu perserga gana lengvai. Bet ta ekonominė našta, kuri tenka šeimai, kiekvienai šaliai, kai serga daug žmonių, yra be galo didelė“, – pabrėžė profesorius.
S.Čaplinskas akcentavo, kad vyresnio amžiaus žmonėms svarbu pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.
„Bakterijos sukelta pneumonija yra labai dažna kvėpavimo takų ligų komplikacija. Deja, 8 proc. Senjorų mirčių pasaulyje yra būtent nuo pneumonijos“, – įspėjo profesorius.
Vienas apsilankymas – dvi vakcinos
Ketvirtadienį gydymo įstaigose pradėta skiepyti nuo gripo ir koronaviruso vieno vizito metu. Norintys pasiskiepyti abiem vakcinomis turėtų kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje yra prisirašę.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad vakcinacija nuo COVID-19 ligos yra nemokama visiems šalies gyventojams, kurie yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu.
Šiuo metu Lietuvoje galima pasiskiepyti atnaujinta „Comirnaty XBB.1.5“ vakcina, skirta koronaviruso Omikron atmainos potipiui XBB. Pasiskiepyti atnaujinta vakcina gali visi gyventojai, kuriems praėjo 6 mėnesiai po persirgimo arba pastarosios vakcinacijos.
Visgi ministerija labiausiai rekomenduoja pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantiems gyventojams, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams bei nėščiosioms.
Gyventojai registruotis COVID-19 vakcinai gali KoronaStop internetinėje svetainėje, per Išankstinę pacientų registravimo sistemą (IPR) arba tiesiogiai kreipiantis į gydymo įstaigą.
SAM atkreipia dėmesį, kad nuo gripo viruso nemokamai skiepijami tik rizikos grupės asmenys – vyresnio amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis, gyvenantys slaugos įstaigose, dirbantys gydymo įstaigose bei nėščiosios.
„Gripo vakcinos rizikos grupėms priklausantiems asmenims valstybės lėšomis kompensuojamos toje gydymo įstaigoje, kurioje asmuo yra registruotas“, – pažymi ministerija.
„Savo lėšomis galima pasiskiepyti bet kurioje gydymo įstaigoje ar vaistinėse“, – priduria SAM.