Vyrai kviečiami nenumoti ranka į nemokamus vėžio tyrimus

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atkreipia vyrų dėmesį, kad vasarą jie kur kas drąsiau turėtų dalyvauti Lietuvoje vykdomose prevencinėse programose ir pasitikrinti sveikatą. Tyrimai apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu visiškai nekainuoja, nes už gydymo įstaigų suteiktas paslaugas ligonių kasos joms sumoka Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis.

Jei šeimos gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą atlikti detalesnius tyrimus, o prireikus – skiriamas gydymas.<br>123rf nuotr.
Jei šeimos gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą atlikti detalesnius tyrimus, o prireikus – skiriamas gydymas.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Aug 3, 2015, 3:56 PM, atnaujinta Oct 22, 2017, 4:52 AM

Vyrai mūsų šalyje gali pasinaudoti prevencinėmis programomis, skirtomis kovai su priešinės liaukos (prostatos), storosios žarnos vėžiu bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Šių programų tikslas – užbėgti minėtoms ligoms už akių, nes kuo anksčiau diagnozuojamos šios klastingos ligos, tuo daugiau yra galimybių jas išgydyti. Norint išsitirti pagal minėtas programas, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai supažindins su programomis ir paskirs reikiamus tyrimus.

„Profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientai ankstyvoje šių ligų stadijoje ilgai nejaučia jokių simptomų. Pavyzdžiui, ilgus metus prostatoje gali progresuoti vėžys, nes šie navikai auga labai lėtai, nesukelia jokių problemų. Simptomai atsiranda tik vėlyvosiose ligos stadijose, tačiau ligos galima išvengti.Todėl svarbu reguliariai atlikti prevencinėje programoje numatytą kraujo tyrimą, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje“,– teigė VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės.

Prevencinė programa dėl priešinės liaukos (prostatos) vėžio mūsų šalyje pradėta vykdyti nuo 2006 metų Ji skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrų nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo šia liga, susirgimų prevencijai. Didžiausias sergamumas prostatos vėžiu nustatomas minėto amžiaus vyrų tarpe, todėl ši programa pirmiausia skirta jiems.

„Įvertinęs kraujo tyrimus šeimos gydytojas gali pacientą siųsti konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją. To tikrai nereikia baimintis, nes prostatos biopsija yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti prostatos vėžio diagnozę“,– sakė D. Berūkštienė.

Vyrai turi galimybę pasinaudoti ir dar viena programa, galinčia užskirsti kelią vėžiui. Tai prevencinė programa dėl storosios žarnos vėžio, skirta 50–74 metų amžiaus žmonėms, kuri mūsų šalyje pradėta vykdyti nuo 2009 metų.

D.Berūkštienės teigimu, pacientams, atvykusiems pas šeimos gydytoją dėl storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos, atliekamas slapto kraujavimo testas, kuris leidžia įtarti storosios žarnos vėžį. Jei reikės šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Pacientui gali būti atliekama kolonoskopija ir, prireikus, biopsija.

Jų metu tiksliai diagnozuojama liga. Pacientai, kuriems kolonoskopijos metu imta biopsija ir diagnozuotas storosios žarnos vėžys, siunčiami gydytis į specializuotas gydymo įstaigas.

Vyrai taip pat gali išsitirti pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, kuri mūsų šalyje vykdoma nuo 2006 metų. Joje vieną kartą per metus gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 55 metų.

„Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė Europos moterų ir vyrų mirties priežastis. Daugelis žmonių nejaučia jokių širdies ir kraujagyslių ligų simptomų, nesugeba jų atpažinti ir dažnai net neįtaria, kad serga. Tad ypatingai svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti profilaktinius tyrimus net ir gerai besijaučiantiems žmonėms, o dar svarbiau – turintiems nors menkiausią rizikos veiksnį, pavyzdžiui, rūkantiesiems turintiems padidėjusį kraujospūdį, viršsvorį, genetinį polinkį“,– aiškino D.Berūkštienė

Jei šeimos gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą atlikti detalesnius tyrimus, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, kurie parodo, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Dauguma širdies ir kraujagyslių bei vėžinių susirgimų sukelia mirtį ar negalią tik todėl, kad jos diagnozuojamos ir pradedamos gydyti per vėlai. Prevencinės programos suteikia progą išvengti galimos ligos. Tad norint laiku aptikti sutrikimus, reikia reguliariai tirtis, net nejaučiant jokių sveikatos problemų.

Tad VLK ragina vyrus nedelsti ir nemokamai išsitirti pagal šiuo metu vykdomas prevencines programas.

Lietuvoje vykdomos šios prevencinės programos vyrams:

1. Prevencinė programa dėl priešinės liaukos (prostatos) vėžio.

Vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu.

Kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

2. Prevencinė programa dėl širdies ir kraujagyslių ligų

Vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų.

Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai.

3. Prevencinė programa dėl storosios žarnos vėžio

Žmonėms nuo 50 iki 75 metų.

Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei jo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.

Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.