VLK primena apie profilaktinius vaikų sveikatos tikrinimus!

Už lango – rugsėjis, kai būrys vaikų sugrįžo į mokyklas ar pirmą kartą peržengė mokyklos slenkstį, papildė ikimokyklines ugdymo įstaigas. Linkime mokiniams, jų tėvams ir globėjams geros sveikatos! Ir norime priminti, kad kasmet reikia atlikti profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą. Tai padės ne tik išvengti įvairių ligų bei jų komplikacijų, bet ir išmokys visus sveikais išlikti. Sveikatos apsaugos ministerija ragina savo, savo vaikų ir artimųjų sveikata rūpintis nuolat!

Kasmet reikia atlikti profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą.<br>123rf nuotr.
Kasmet reikia atlikti profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Sep 7, 2015, 1:12 PM, atnaujinta Oct 17, 2017, 2:34 AM

Teisinis reglamentavimas

Vaiko teisė būti sveikam yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme (4 str. 4 d.). Tėvai ar kiti teisėti vaiko atstovai vaikų sveikata privalo rūpintis nuolat.

Atlikus vaiko sveikatos profilaktinį patikrinimą, išrašomas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a), kuris galioja 1 metus nuo vaiko tikrinimo. Taip šeimoms yra sudarytos galimybės visus metus joms patogiu laiku pasirūpinti vaiko sveikatos profilaktiniu patikrinimu ir laiku pristatyti Vaiko sveikatos pažymėjimą į ugdymo įstaigą (ikimokyklinę arba mokyklą).

Pas pirmines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį šeimos arba vaikų ligų gydytoją planinės medicinos pagalbos pacientas turi patekti per 5 darbo dienas.

Sveikatos apsaugos ministerija ragina prisiminti ne tik savo teises, bet ir pareigas bei kviečia dėl profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo pas savo šeimos arba vaikų ligų gydytojus registruotis iš anksto.

Vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas atliekamas vadovaujantis Vaikų sveikatos tikrinimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (toliau – įsakymas Nr. 301, 3 priedas).

Už profilaktinį vaikų sveikatos tikrinimą mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės Privalomuoju sveikatos draudimu ir jiems suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Kada geriausia profilaktiškai tikrinti vaikų sveikatą?

Jeigu vaiko sveikata nebuvo profilaktiškai patikrinta per mokslo metus, geriausia tai daryti vasaros pradžioje. Tuomet, gavus gydytojo išvadas ir rekomendacijas, vasaros atostogų metu galima laiku pasirūpinti vaiko sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu: užtikrinti, kad vaikai sveikai maitintųsi, daugiau laiko praleistų gryname ore, o ne prie kompiuterių ar televizorių ekranų, mažiau naudotųsi išmaniaisiais telefonais, kartu su visa šeima mankštintųsi bei aktyviai leistų laisvalaikį. Vaiko sveikatos pažymėjimą gausite greičiau, jeigu iš anksto užsiregistruosite pas sveikatos priežiūros specialistą ir neatidėliosite profilaktinio patikrinimo iki paskutinės dienos.

Profilaktinio sveikatos tikrinimo atlikimo tvarka

Vaikų profilaktinis sveikatos tikrinimas nemokamai atliekamas toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje vaikas yra prirašytas. Pas šeimos gydytoją (vaikų ligų gydytoją) ir gydytoją odontologą reikia kreiptis įprasta tvarka: užsiregistruoti iš anksto ir atvykti nurodytu laiku. Būtina, kad vaiką iki 16 metų lydėtų vienas iš tėvų arba atstovų pagal įstatymą. Rekomenduojama pas savo šeimos gydytoją atvykti jau pasitikrinus dantų būklę pas pasirinktą gydytoją odontologą.

Profilaktinio patikrinimo metu gydytojai: įvertina vaiko psichomotorinę raidą (iki 4 metų), regėjimą, kalbą, klausą, atramos judamąjį aparatą, išmatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, įvertina psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą ir kita. Laboratoriniai ar instrumentiniai tyrimai atliekami Vaikų sveikatos tikrinimo tvarkoje nustatytu periodiškumu arba esant medicininėms indikacijoms. Nuo 2013 m. Vaiko sveikatos pažymėjimą būtinai turi užpildyti ir gydytojas odontologas.

Dažnai vaiko dantų būklė nėra gera, todėl jos įvertinimas ir dantų gydymas yra itin svarbūs. Be to, tai gera proga tėveliams priminti apie vaikų dantų priežiūros svarbą bei šalyje vykdomą prevencinę programą, pagal kurią vaikams nuo 6 iki 14 metų krūminiai dantys dengiami silantinėmis medžiagomis – specialia apsauga nuo ėduonies. Puoselėjant burnos sveikatą kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis yra labai svarbus, nes dviejų labiausiai pasaulyje paplitusių burnos ligų – dantų ėduonies ir periodontito – atsiradimas didžiąja dalimi yra nulemtas mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių, mitybos, žalingų įpročių.

Šeimos ar vaikų ligų gydytojai, profilaktinio sveikatos tikrinimo metu įtarę vaikui bet kokius sveikatos sutrikimus, gali paskirti visus reikiamus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus, siųsti reikiamų specialistų konsultacijos. Ar tokie papildomi tyrimai konkrečiam vaikui konkrečiu atveju reikalingi, sprendžia gydantis gydytojas, kuris visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdamas pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus.

Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti (pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją). Taip pat nurodomos ir pirmosios pagalbos priemonės, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos, lėtinių ligų. Visos šios rekomendacijos svarbios ugdymo įstaigoms parenkant vaikui tinkamą vietą klasėje, pritaikant tinkamą jo ūgiui suolą, užtikrinant tinkamos aktyvumo kūno kultūros pamokose programos parinkimą, prireikus pritaikant ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems vaiko poreikiams.

Rekomendacijų vykdymas

Profilaktinis vaiko sveikatos tikrinimas sudaro galimybes šeimai gauti kompetentingą nuomonę apie sveiko gyvenimo būdo formavimą, vaiko sveikatos būklę, vaikų ligų profilaktiką, leidžia laiku pastebėti vaiko vystymosi ar raidos sutrikimus, imtis reikalingų veiksmų dėl šių sutrikimų korekcijos, o prireikus laiku kreiptis tinkamos medicinos pagalbos.

Būkite sveiki ir laimingi! www.sam.lt

Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.