Bus gerinama nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų sveikatos priežiūra: dalijasi klausimynu ir pagalbos sau rinkiniu

2023 m. gruodžio 19 d. 12:49
Lrytas.lt
Sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujinta tvarka padės anksčiau atpažinti pogimdyminės depresijos požymius ir laiku suteikti pagalbą su emociniais sunkumais susidūrusios nėščiosioms bei neseniai pagimdžiusioms moterims. Profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turės įvertinti pacientės emocinę būklę ir informuoti ją apie pagalbos galimybes.
Daugiau nuotraukų (1)
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad nėštumas yra jautrus periodas, kurio metu reikalinga visapusiška pagalba – nuo šiol ir gydymo specialistai kreips didesnį dėmesį ne tik į fizinius, bet ir psichikos sveikatos pokyčius šiuo periodu.
„Emocinius sutrikimus išgyvenantis žmogus ne visada juos pats pastebi, todėl sukuriamas veiksmingas mechanizmas, kad prireikus psichologinė, o tam tikrais atvejais ir medikamentinė pagalba būtų suteikta kuo anksčiau. Tikiuosi, tai prisidės prie geresnės gimdyvių jausenos ir savalaikio pagalbos suteikimo“, – sako ministras.
Nėščiosios ar neseniai pagimdžiusios moters profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turės pasiteirauti apie jos emocinę sveikatą, užduodamas klausimus apie nuotaikos pokyčius. Tais atvejais, kai pacientės emocinė būsena bloga, pacientės bus prašoma užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimyną. Jei gautų rezultatų suma sieks 12 ir daugiau balų, sveikatos priežiūros specialistas turės nėščiajai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai rekomenduoti skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, paaiškinti, kur suteikiama reikalinga pagalba, bei įteikti informacinį lankstinuką, kuriame yra visa reikiama informacija apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes.
Atnaujinta tvarka įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d.
Depresija yra dažniausiai pasireiškiantis psichikos sveikatos sutrikimas nėštumo metu ar laikotarpiu po gimdymo. Šis sutrikimas pasaulyje paveikia apie 10–15 proc. besilaukiančių ar pagimdžiusių moterų. Lietuvoje atlikta apklausa „Mano gimdymas“ parodė, kad per pastaruosius trejus metus kasmet reikšmingus pogimdyminės depresijos simptomus patiria apie 22–24 proc. pagimdžiusių moterų.
Pogimdyminė depresija gali išryškėti praėjus keturioms savaitėms arba per pirmuosius metus po gimdymo. Pogimdyminės melancholijos simptomai yra labai panašūs į pogimdyminės depresijos. Tačiau pogimdyminė depresija gali būti diagnozuojama, kai pasireiškia visi arba bent keletas simptomų, kurie tęsiasi ilgiau nei dvi savaites:
  • prislėgta nuotaika;
  • bevertiškumo, kaltės jausmai;
  • nuolatinis nerimas, nepasitenkinimas, padidėjęs dirglumas;
  • susidomėjimo ar malonumo praradimas;
  • neramumas ar sunkumas nusėdėti vienoje vietoje;
  • sumažėjusi savivertė, pasitikėjimas savimi, savo gebėjimais pasirūpinti kūdikiu;
  • nesidomėjimas kūdikiu, abejingumas jam;
  • mintys apie savižudybę ar bandymas nusižudyti ir pasikartojančios mintys apie mirtį;
  • mintys apie kūdikio sužalojimą ar nužudymą;
  • energijos praradimas arba nuovargis;
  • susilpnėjusi dėmesio koncentracija ar sunkumas priimti sprendimus;
  • nemiga arba hipersomnija (galėjimas užmigti bet kuriuo paros metu);
  • kūno svorio ar apetito pokyčiai.
Daugiau informacijos apie pogimdyminę depresiją ir pagalbos galimybes galima rasti nacionaliniame psichikos sveikatos portale Pagalbasau.lt. arba paspaudus ČIA.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.