Gluminanti statistika: net keturios iš penkių mamų tai patiria

2024 m. kovo 21 d. 16:01
Lrytas.lt
Tikriausiai esate girdėję posakį: „Laimingi tie namai, kuriuose yra mažų vaikų“? Bet ar tikrai naujagimio atėjimas į šį pasaulį visuomet atneša tik teigiamus jausmus?
Daugiau nuotraukų (5)
Deja, gluminanti statistika teigia kitaip. Net 4 iš 5 mamų (apie 80 proc.) susiduria su neigiamomis emocijomis po gimdymo. Nuotaikų kaita, liūdesys, dirglumas, verkimas, nerimas dėl vaikelio — pirmieji motinystės melancholijos ženklai, kurių ignoruoti nevalia — teigia Dalia Tija Šilė, ne pelno siekiančios organizacijos „Mamos linija“ įkūrėja.
Nuo motinystės melancholijos iki pogimdyvinės depresijos – vienas žingsnis
Pašnekovės teigimu, motinystės melancholija — giluminis, ilgalaikis liūdesio, nerimo ir apatijos jausmų kompleksas, kuris pasireiškia per pirmąsias keletą savaičių po vaiko gimimo. Tai gali būti susiję su hormoniniais pokyčiais, miego trūkumu ir naujo gyvenimo iššūkiais.
Svarbu suprasti, kad neigiama emocinė būklė — nėra mamos kaltė. Manoma, kad motinystės melancholiją daugiausiai lemia staigūs hormonų pokyčiai iškart po kūdikio gimimo, daug prisideda nuovargis bei jaučiamas skausmas (ypač jei gimdymas buvo sunkus, ilgas ar komplikuotas).
Tam įtakos gali turėti nepakankamas skydliaukės aktyvumas. Svarbūs ir psichologiniai aspektai, tokie kaip: stresas, patiriamas dėl iš esmės pasikeitusių gyvenimo aplinkybių, naujų pareigų. Kai kurios mamos (ypač gimdžiusios pirmą kartą) jaučia nerimą dėl to, ar tinkamai rūpinasi kūdikiu, ypač jei žindymas pirmosiomis dienomis nėra sklandus ar nepavyksta nuraminti verkiančio naujagimio.
„Laiku nepastebėjus moters emocinės būklės pakitimų ši būsena gali užsitęsti ir peraugti į pogimdyvinę depresiją, todėl labai svarbu būti dėmesingiems ir laiku kreiptis pagalbos.“ — pabrėžia moteris.
Atsakingi esame visi
Labai dažnai, naujagimių mamos pačios negeba identifikuoti savo jausmų, todėl labai svarbu artimos aplinkos palaikymas. Gaila, tačiau naujagimiui atėjus į šį pasaulį labai dažnai nusisukame nuo moters, sutelkiant visą dėmesį tik į vaikelį. Tačiau moters emocinės būklės ignoravimas gali turėti baisių pasekmių, tokių kaip suicidiniai veiksmai.
„Kiekvienas esame atsakingas už moters emocinę būseną, reikia suprasti, kad neseniai pagimdžiusi mama — emociškai pažeidžiama, todėl pastebėjus: nuotaikos svyravimus, nerimą, nepaaiškinamą liūdesį, dirglumą, nervingumą, verksmingumą, negebėjimą susikaupti, apetito problemas ar miego sutrikimus, būtina pasiūlyti savo pagalbą, jeigu yra galimybė perimti dalį buities darbų, paskatinti moterį daugiau ilsėtis, sveikai maitintis, praleisti laiko gryname ore, taip pat kreiptis į psichologus arba pasikalbėti su „Mamos linija“ savanorėmis“ — ragino organizacijos įkūrėja.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.