Tai numatanti Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pataisa Seime pernai gruodį įveikė pateikimo stadiją.
Pasak Seimo NSGK pirmininko Lauryno Kasčiūno, įstatymo pakeitimo projektu siekiama panaikinti diskriminacinę nuostatą karių atžvilgiu, nes kariai išeidami vaiko priežiūros atostogų negauna maistpinigių, kurie yra sudėtinė karių atlyginimo dalis. Projekto autoriaus teigimu, pajamų sumažėjimas gimus vaikui neatitinka Lietuvoje taikomos socialinės politikos.
Jei Seimas pritartų, maitinimosi išlaidų piniginė kompensacija būtų mokama ir kariams, išleistiems vaiko priežiūros atostogų.
Galiojančiame Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatyme reglamentuota, kad maitinimosi išlaidų piniginė kompensacija nemokama kariams, išleistiems vaiko priežiūros ar nemokamų atostogų.
Seimo NSGK posėdyje dalyvavęs Krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus siūlė išlaikyti nuoseklumą ir nekeisti dabartinio reglamentavimo, o socialinius klausimus spręsti per karių atlyginimo didėjimą.
„Karys, būdamas kasmetinėse atostogose, yra vis tiek nuolatinių pareigų statuse ir jam yra mokamos maistpinigių kompensacijos. Tuo tarpu, kai karys išleidžiamas vaiko priežiūros atostogų, jis yra rezerve, jis nėra nuolatinių pareigų statuse. Todėl kompensacijos, kurios numatytos kariams už nuolatinių pareigų statusą, pvz. kelionpinigiai, nuompinigiai ar maistpinigiai nėra mokami, o mokamos socialinės garantijos“,– komiteto posėdyje paaiškino Ž. Tomkus.
Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, kaip pastebi ELTA, savo išvadose akcentuoja, kad suteikus vaiko priežiūros atostogas, karys atleidžiamas iš pareigų ir perkeliamas į laikinąjį profesinės karo tarnybos personalo rezervą.
Anot Seimo teisininkų, svarstytina, ar kariui, kuris yra išleistas vaiko priežiūros atostogų ir laikinai nevykdo savo nuolatinių pareigų, turėtų būti mokama maitinimosi išlaidų piniginė kompensacija, ar šios kompensacijos mokėjimas atitiktų jos paskirtį.
Po diskusijų Seimo NSGK nariai nutarė padaryti pertrauką šio klausimo svarstyme. Parlamentarai vėliau ieškos galimų variantų, kaip spręsti šią problemą.
Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetasVaiko priežiūros atostogosišmokos
Rodyti daugiau žymių