Karjeros pusryčiai moksleiviams: patarė, kaip atpažinti melagienas ir sekti paskui savo svajonę

2022 m. lapkričio 11 d. 12:44
Šiuolaikinis jaunimas nelinkęs kankintis ir dirbti ar studijuoti tai, kas jiems nepatinka. Jie drąsūs, ryžtingi ir smalsūs, todėl gausiai jų susirinko į renginį „Žiniasklaidos priemonių naudojimo kompetencijos ir integracijos bei karjeros galimybės“ Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centre (TVPMC).
Daugiau nuotraukų (4)
Mokė atsirinkti patikimus informacijos šaltinius
Susipažinti su karjeros galimybėmis jaunuolius sukvietė Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai drauge su Vokietijos ambasada Lietuvoje. Renginyje dalyvavo vyresniųjų klasių moksleiviai iš Visagino ir Ignalinos: Ignalinos raj. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos, Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos, Visagino „Gerosios vilties“ progimnazijos, Visagino „Atgimimo“ gimnazijos.
„Iš viso susirinko apie 160 moksleivių, o buvo tikėtasi iki 100. Nors profesinio orientavimo bei švietimo renginius drauge su Vokietijos ambasada Lietuvoje organizuojame ne pirmą kartą, tačiau toks aktyvus moksleivių įsitraukimas tikrai maloniai nustebino“, – kalbėjo Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų projektų vadovė Jūratė Mėdžiuvienė.
Jaunuolius prikaustė lektoriaus Liutauro Elkimavičiaus pranešimas „Medijų kompetencija: kodėl ji reikalinga kiekvienam valstybės piliečiui ir kaip atsirinkti patikimus šaltinius“. Auditorijai jis pateikė manipuliuojančio turinio, melagienų kūrimo ir platinimo pavyzdžių, supažindino su svarbiais informacijos vertinimo kriterijais, priemonėmis bei metodais, padedančiais tikrinti faktus.
Pranešėjas akcentavo, jog svarbu ne vengti informacijos, bet tikrinti šaltinius, atskirti informaciją nuo komentarų, ieškoti faktų, išsirinkti ekspertus, išmokti atpažinti naujas informacijos perdavimo technologijas.
Pateikė klausimų įmonių atstovams
Susitikime su progimnazijų bei gimnazijų moksleiviais dalyvavo atstovai iš Vilniaus, Pabradės ir Visagino miestų įmonių: „Intersurgical“, „Dekra Industrial“, „Enersense“, „Visagino energija“, „Visagino linija“. Dauguma šių įmonių yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartis su Visagino TVPMC, tad jų atstovai tikrai turėjo ką papasakoti apie dualinio mokymo ypatumus, o moksleiviai galėjo „pasimatuoti“, kas jų laukia, jei nuspręstų ir mokytis, ir dirbti.
Renginyje kalbėjusi bendrovės „Intersurgical“ personalo vadovė Ramunė Bindokienė pažymėjo, jog su Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centru (TVPMC) jų įmonė bendradarbiauja šešerius metus, per tą laiką pagal pameistrystės programą parengė 132 absolventus: šaltkalvius, mechatronikus, staklininkus, elektrikus, plastikų liejimo mašinų derintojus. Šįmet „Intersurgical“ įmonėje mokosi 22 pameistriai.
„Jaunuolių susidomėjimas karjeros galimybėmis išties stebinantis – tai rodo, jog moksleiviai anksti galvoja apie profesinį kelią, tyrinėja pasiūlą ir svarsto visas alternatyvas. Tokių renginių reikėtų ir kituose Lietuvos regionuose, kad kuo daugiau moksleivių žinotų, kokių darbuotojų reikia įmonėms, kokie profesiniai centrai kokius specialistus ruošia, kiek tai trunka ir pan. Kuo daugiau moksleivis turi informacijos, tuo laisvesnis ir tikslingesnis yra jo pasirinkimas. Sklaida yra labai svarbi“, – tvirtino R. Bindokienė.
SBA grupės baldų gamybos įmonė „Visagino linija“ su profesinio mokymo centru bendradarbiauja nuo 2019 metų. „Visagino linijos“ mokymo koordinatorė Olga Rakel moksleivius supažindino su bendrovės veiklos ypatumais, gamybos pajėgumais, papasakojo apie kvalifikuotų specialistų paklausą rinkoje.
„Įmonėje sparčiai vyksta automatizacijos procesai, todėl jaučiame poreikį kvalifikuotų specialistų, kurie sugebėtų ir programuoti, ir prižiūrėti automatizuotas linijas. Pameistrystės programa suteikia galimybių tokių specialistų užsiauginti.
Šiemet „Visagino linijoje“ dirba ir mokosi 19 pameistrių. Mūsų darbuotojai, dirbantys su mechatronikos specialybės pameistriais, irgi išmoko kitaip dirbti, nes žinoti, kaip valdyti procesus, yra viena, o mokyti jauną žmogų visa tai perprasti, pažvelgti į gamybą nauju kampu, – visai kas kita. Taigi ši praktinė patirtis naudinga abiem pusėms, kad procesai įmonėje būtų tobulinami, efektyvinami, o savo žinias ir gebėjimus čia pritaikytų aukštos kvalifikacijos specialistai“, – sakė O. Rakel.
Anot pašnekovės, džiugu jausti pokytį, jog mokytis specialybės profesinio mokymo centre yra oru, garbinga. Tai labai svarbu moksleivio savivertei, nes geras amatininkas, geras specialistas visuomet ras darbą rinkoje.
Sudomino pameistrystės programos specifika
Pranešimą „Pameistrystės mokymosi galimybės“ renginyje skaitęs Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centro (TVPMC) direktorius Vytautas Petkūnas teigė, jog naudinga buvo sulaukti atgalinio ryšio iš moksleivių.
„Įsitikinome, jog pameistrystės programa daugeliui susirinkusiųjų visgi buvo naujiena, jaunuoliai norėjo kuo daugiau apie ją sužinoti – ypač paskutinių gimnazijos klasių moksleiviai. Dailiai jų buvo staigmena, jog pameistrys ne tik mokosi specialybės, bet ir dirba įmonėje, įgyja kompetencijų, gauna atlyginimą.
Progimnazijos vyresnėliams pameistrystės programa netinka (nes nebaigę mokslų – red.), tačiau Visagino TVPMC ir jiems turi, ką pasiūlyti: pabaigus progimnaziją stoti į 9 klasę ir mokytis pagal profesinio mokymo programą. Po ketverių metų moksleiviai bus ir profesiją įgiję, ir brandos atestatą gavę. Ne mažiau svarbu ir tai, jog mokydamasis jaunuolis gaus stipendiją“, – privalumus vardijo V. Petkūnas.
Svarbiausi turėtų būti jauno žmogaus interesai
Pašnekovas pažymėjo, jog jam, kaip profesinio mokymo centro vadovui, malonu, jog vis daugiau jaunuolių atsigręžia į profesinį mokymą, ateina gabūs mokiniai, šimtukininkai.
V. Petkūnas pabrėžė, jog mokyklose reikėtų didinti sklaidą apie profesijų pasirinkimo galimybes – čia galėtų pagelbėti dirbantys karjeros specialistai.
„Tiesa, ne visos mokyklos tokius turi – šis etatas nuo šių mokslo metų yra naujas. Sveikintina iniciatyva, nes tokio žmogaus buvimas, galimybė ateiti pasitarti, pasverti išgirstą informaciją ir susiprojektuoti būsimą karjerą, yra reikšminga pagalba moksleiviui.
Tačiau turime matyti ir kitą pusę – mokyklų vadovai dažnai prioritetu pasirenka ne moksleivio interesus, o savo gerovę: kad tik mokiniai nepabėgtų kitur, kad neiškiltų grėsmė mokyklos egzistavimui ir pan. Taip mąstant išties sunku geranoriškai nukreipti ugdytinį į profesinę mokyklą, supažindinti su įvairiomis studijų perspektyvomis, tačiau tikiu, jog ir ši problema pamažu bus išspręsta. Juk svarbiausias turėtų būti moksleivis, jo norai ir svajonės“, – įsitikinęs V. Petkūnas.
Visaginas^Instantprofesinis mokymas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.