Sveikatos specialistės patarimai: kaip neleisti vaikui įsisirgti ir ką daryti, kad jis sirgtų trumpiau

Ikimokykliniame amžiuje įvairios ligos vaikus kamuoja itin dažnai. Anot sveikatos specialistų, tai yra normalus procesas, nes per įvairius lengvus susirgimus formuojasi vaiko imunitetas ir dalija patarimus, kaip tėvai savo sprendimais gali reikšmingai prisidėti prie to, kad jų atžalos ankstyvoje vaikystėje ligas persirgtų lengviau ir greičiau.

Per įvairius lengvus susirgimus formuojasi vaiko imunitetas.<br>123rf nuotr.
Per įvairius lengvus susirgimus formuojasi vaiko imunitetas.<br>123rf nuotr.
Pagrindiniai dalykai apimantys sveiko vaiko rutiną yra mityba, fizinis aktyvumas, miegas ir ekranų laikas.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Pagrindiniai dalykai apimantys sveiko vaiko rutiną yra mityba, fizinis aktyvumas, miegas ir ekranų laikas.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 27, 2023, 6:00 PM

Vaikams reikalingos atostogos

„Mažojo Klaipėdos licėjaus“ sveikatos specialistė Aušra Kairienė pateikia keletą esminių pastebėjimų, kaip galima pastiprinti savo vaiko imunitetą ir kaip padėti jam lengviau susidoroti su įvairiais susirgimais. Anot jos, norint, kad vaiko ligos netaptų rimta problema, tėvai dažniau turėtų atkreipti dėmesį į savo vaiko emocinę būseną bei anksčiau reaguoti į pirmuosius ligos simptomus.

„Dažnai kalbant su tėvais tenka susidurti su jų nerimu, kodėl draugų vaikas serga tik paprasta sloga, o jų vaikui ligos dažniausiai baigiasi aukšta temperatūra ir ilgomis gydymosi savaitėmis. Tačiau paklausus tėvų, kada leidžia vaikui pailsėti nuo darželio, dažniausias atsakymas būna – tada, kai jau pakyla temperatūra“, – pastebėjimais dalijasi specialistė.

Pasak A. Kairienės, ugdymo įstaiga yra lyg vaiko darbovietė. Joje jis privalo laikytis rutinos, taisyklių, dalyvauti įvairiose ugdomosiose veiklose, bendrauti su kitais bendraamžiais, tad nieko nuostabaus, kad po darželio vaikai natūraliai jaučiasi pavargę.

Todėl vos pastebėję pirmuosius ligos simptomus (slogą, kosulį ar pasikeitusią vaiko emocinę būseną), tėvai turėtų jam suteikti atostogas nuo ugdymo įstaigos. Tokiu atveju išaugs tikimybė, kad vaiko liga nesikomplikuos ir praeis daug greičiau bei lengviau.

„Jeigu atidžiau stebėtume vaiko būklę ir pamačius pirmuosius besibeldžiančios ligos simptomus ar elementarų nuovargį leistume jam ilgiau pamiegoti, patinginiauti namuose, nereikalautume laikytis įtempto grafiko, tikėtina, kad pakaktų kelių dienų, jog vaiko organizmas iš naujo persikrautų, atsikvėptų ir lengvai įveiktų besibeldžiančią slogą ar kitą lengvą susirgimą“, – teigia A. Kairienė.

Pasak specialistės, ne veltui net vyresni mokyklinio amžiaus vaikai kas kelis mėnesius turi ilgesnes atostogas. Toks poilsio grafikas svarbus ne tik jų protinei veiklai, bet ir fizinei bei emocinei sveikatai.

Vaiko sveikatai itin svarbi rutina

Pasak sveikatos specialistės A. Kairienės, vaikams labai svarbu turėti ir nusistovėjusią dienos rutiną. Sveiko vaiko rutina mažiesiems suteikia ramybės bei teigiamai veikia tiek emocinę, tiek ir fizinę jų būseną.

„Pagrindiniai dalykai apimantys šią sveiko vaiko rutiną: mityba, fizinis aktyvumas, miegas ir ekranų laikas. Visi šių procesų kontrolė padeda palaikyti tinkamą vaiko emocinę ir fizinę būklę“, – teigia specialistė.

Mityba, pasak A. Kairienės, tai pagrindinis raktas į vaiko gerą savijautą. Specialistės teigimu, vaiko mityba turi būti subalansuota ir sveika. Taip pat turi būti išlaikomas ir pastovus bei protingas valgymo laikas, dažniausiai stengiantis kasdien valgyti tokiu pat paros metu. Jeigu vaikas nelanko darželio, maistas namuose turėtų būti patiekiamas tik prie stalo, susėdant valgyti visai šeimai ir į šią veiklą neįtraukiant tokių papildomų dirgiklių, kaip įvairios medijos.

Aušros teigimu, su mokyklos tėvų bendruomene pavyko susitarti, kad auklėtinių iš namų atsineštos užkandėlės atitiktų ugdymo įstaigos propaguojamas sveikos mitybos vertybes. Taip pat, pasak specialistės, ugdymo įstaigoje nemažai dėmesio skiriama ne tik sveikai mitybai, bet ir vaikų bendram ugdymui apie sveiką maistą ir gyvenseną.

Licėjus turi akredituotą sveikatos ugdymo programą, ji integruota į kasdienes veiklas, pradedant nuo pačių mažiausiųjų ir išlaikant tęstinumą jau vėlesnėse klasėse. Sveikatos ugdymo programą sudaro sveika mityba, įvairūs judrūs žaidimai ir mankštos gryname ore, šiaurietiškas ėjimas, įvairūs masažai, inhaliacijos, „Bioptron“ lempos terapija, spalvų ir muzikos terapija. Vaikų darželyje yra multisensorinis kambarys, kur vaikai gali mokytis per spalvas, greičiau atsipalaiduoti, nurimti ir pagerinti adaptacijos procesą. Kiekvieną savaitę vaikams pagal susitarimą vykdomos sveikos gyvensenos pamokėlės, kurių metu aptariama vis nauja tema, ugdant vaikų tinkamą požiūrį į sveikatą.

„Su vaikais turime nemažai užsiėmimų, kuomet aptariame sveikos mitybos principus. Per patirtį, gamindami ir skanaudami, vaikai turi progą suprasti, kad sveikas maistas ar užkandis gali būti ir skanus, ir net saldus. Esame su vaikais kepę sveikuoliškus blynus, gaminę pusryčių kokteilius iš uogų. Vaikai buvo sužavėti atrastais skoniais ir teigė, jog namuose taip pat paprašys tėvelių į maisto racioną įtraukti šiuos sveikesnius receptus“, – patirtimi dalijasi specialistė.

Pasak A. Kairienės, vaikams kritiškai svarbus ir tinkamas skysčių kiekis per dieną. Todėl „Mažajame licėjuje“ vaikai raginami atsinešti savo gertuves ir kiekvienos pertraukėlės metu yra skatinami gurkšnoti vandenį.

Miego režimas ir fizinė veikla

Bendrai vaiko sveikatai yra svarbus ir kokybiškas miegas bei reguliarus buvimas gryname ore.

A. Kairienės teigimu, darželinio amžiaus vaikai geriausiai pailsi, kuomet eina miegoti anksti vakare ir po 10–13 val. nepertraukiamo miego keliasi ryte. Vadovaujantis tokia miego rutina, pasak specialistės, geriausia būtų darželinio amžiaus vaiką užmigdyti iki 20 val., o žadinti 7 val. ryte.

Fizinė veikla yra taip pat itin svarbus komponentas prisidedantis prie geresnės vaiko savijautos ir tvirtesnio imuniteto. A. Kairienės teigimu, fizines veiklas galima efektyviai derinti ir su buvimo gryname ore.

„Po pandemijos pastebimi labai prasti vaikų judėjimo įpročiai. Jeigu nuo mažų dienų nesistengsime įdiegti meilės sportui ar aktyviai veiklai, toliau darysis tik sunkiau. Nereikia bėgti maratonų ar vesti sudėtingų treniruočių. Tiesiog dienomis, kuomet esate su vaikais namuose, bent valandai išeikite pasivaikščioti. Taip ne tik ugdysite vaikų fizinį aktyvumą, tačiau ir galėsite pasikalbėti apie dienos ar savaitės įspūdžius, kursite emocinį ryšį su vaiku. Jei šio ryšio nekursime ankstyvame amžiuje, tikėtina, jog prakalbinti jau paauglį bus kur kas sunkiau“, – teigia specialistė.

Pasak A. Kairienės, šioje mokykloje vaikai į lauką eina kasdien, jeigu oro sąlygos atitinka rekomenduojamas buvimui lauke higienos normas. Specialistės teigimu, lauke vaikui rekomenduojama būti, jei nėra didesnio nei -12 laipsnių šalčio arba nėra didesnio nei -8 laipsnių šalčio ir vėjo greitis neviršija 2m/s.

„Dienoms ilgėjant vaikai mūsų ugdymo įstaigoje į lauką keliauja ir du kartus – prieš poilsio metą ir po pavakarių. Darželio vieta yra labai dėkinga, kadangi netoliese yra miškas, kur vaikai mokosi ne tik pažinti įvairius augalus, paukščius, bet ir tyrinėja aplinką, atlieka įvairias mankštas. Vaikams itin patinka užduotys, kai iš aplink randamų šapelių, akmenukų, lapelių ir kitų gamtos elementų, reikia pagaminti tam tikrą piešinį, mašiną ar lėktuvą. Tokios veiklos patenkinta vaikų poreikį ne tik pabūti lauke, tačiau ir būti pakankamai fiziškai aktyviems. Vasaros metu vaikai taip pat gauna itin smagių užduočių. Pavyzdžiui, mokytojos kieme nupaišo labirintus, o vaikai turi atrasti piratui kelią iki lobių skrynios“, – patirtimi dalinasi A. Kairienė.

Medijų ribojimas padeda bendrai vaiko sveikatai

Pasak „sveikatos specialistės, dažnas medijų vartojimas yra itin opi šiuolaikinių vaikų problema.

„Vaikai pasineria į virtualią erdvę, nebeatskiria realybės nuo išgalvoto pasaulio. Tai kelia didelių bėdų ne tik bendraujant su tėvais, tačiau vaikams darosi vis sunkiau susikaupti, klausytis ir dalyvauti ugdymo procese. Todėl labai svarbu turėti taisykles, kurių visuomet laikytumėtės ir ribotumėte ekranų laiką bei turinį“, – pastebi specialistė.

Pasak A. Kairienės, natūralu, kad šiuolaikinės kartos gyvenime informacinės technologijos užimą svarbią vietą, tačiau aiškios jų vartojimo taisyklės yra būtinos.

„Ikimokyklinio amžiaus vaikams reikėtų ekranų laiką riboti iki valandos per dieną, o žiūrimą turinį stebėti ir atrinkti tik tai, kas tinka tokio amžiaus vaikams. Geriausia rinktis tokius žaidimus ar filmukus, kurie turi ir naudos. Šiandien galima rasti nemažai įdomių programėlių ir žaidimų, kurios ir edukuoja. Taip pat rekomenduotina vaikams medijų nevartoti bent valandą prieš miegą, kad vaikas iš aktyvios veiklos pereitų į pasyvią, nusiramintų ir pasiruoštų ramiam miegui“, – patarimas dalinosi specialistė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.