Nepavyksta vaikų atitraukti nuo ekranų? 6 patarimai tėvams, kaip pakeisti situaciją

Šiuolaikiniame amžiuje vaikai auga apsupti technologijų, todėl labai svarbiu emocinės ir fizinės gerovės aspektu tapo prie ekranų praleidžiamo laiko valdymas. Nors technologijos teikia daugybę galimybių lavintis ir pramogauti, itin svarbu išlaikyti pusiausvyrą ir puoselėti sveiką santykį su išmaniaisiais įrenginiais. Pateikiame keletą praktinių patarimų, padėsiančių sumažinti vaikų praleidžiamą laiką prie ekrano ir kurti teigiamą ryšį su technologijomis.

Paskirkite tam tikras namų vietas, pavyzdžiui, pietų stalą arba miegamuosius, erdvėmis be technologijų.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Paskirkite tam tikras namų vietas, pavyzdžiui, pietų stalą arba miegamuosius, erdvėmis be technologijų.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 12, 2024, 11:34 AM

Rodykite pavyzdį

Vaikai mokosi stebėdami tėvų elgesį. Būkite teigiamas pavyzdys ir rodykite, kaip atsakingai naudotis technologijomis. Ribokite savo laiką, praleidžiamą prie ekranų, kai esate kartu su vaikais, ir parodykite jiems, kaip svarbu bendrauti akis į akį, užsiimti įvairiomis fizinio aktyvumo veiklomis lauke ar loginėmis užduotimis namuose – žaiskite stalo žaidimus, išbandykite rankdarbius ar užsiimkite vaiko mėgstama sporto šaka kartu su visa šeima.

Sukurkite erdves be technologijų

Paskirkite tam tikras namų vietas, pavyzdžiui, pietų stalą arba miegamuosius, erdvėmis be technologijų. Tokia praktika padeda nustatyti ribas ir skatina kokybišką šeimos laiką be technologijų, kurios dažnai išblaško vaikus. Skatinkite užsiimti tokia veikla, kaip skaitymas, įvairūs žaidimai ar šeimos diskusijos – taip laisvą laiką nuo technologijų praleisite turiningai.

Skatinkite veiklą lauke

Svarbiausia – pusiausvyra. Skatinkite vaikus užsiimti fizine veikla ir žaisti lauke. Nustatykite tvarką, kuri apimtų sportą, pasivaikščiojimus gamtoje ar tiesiog laiko praleidimą kieme. Fiziniai pratimai yra labai svarbūs bendrai vaikų savijautai ir padeda pasiekti kasdien gaunamo fizinio krūvio normą.

Naudokite kontrolės priemones

Jei nepavyksta riboti vaikų praleidžiamo laiko prie ekranų natūraliai, į pagalbą pasitelkite įrenginiuose ir programose esančias tėvų kontrolės funkcijas. Šios funkcijos leidžia įvesti slaptažodžiu apsaugotus užraktus, kontroliuoti programėlių atsisiuntimą ir įdiegti turinio filtrus, kad užtikrintumėte, jog turinys, kurį pasiekia jūsų vaikas, būtų tinkamas pagal amžių.

Įveskite rutiną prieš miegą

Skatinkite kokybišką miegą nustatydami miego ritualus be technologijų. Venkite ekranų bent valandą prieš miegą, nes įrenginių skleidžiama mėlyna šviesa gali sutrikdyti miego režimą. Vietoj to skatinkite vaikus užsiimti raminančia veikla, pavyzdžiui, skaityti knygą, piešti ar spalvinti, aptarti praėjusią dieną ar pasilepinti putų vonia.

Atraskite edukacinį turinį

Kadangi vaikai neišvengiamai praleidžia daug laiko naudodamiesi technologijomis, pasistenkite išnaudoti šį laiką edukaciniais tikslais. Yra daugybė mokomųjų programėlių, svetainių ir programų, kurios gali pagerinti jūsų vaiko mokymosi sugebėjimus, lavinti loginį mąstymą. Ieškokite jų amžių atitinkančio turinio, kuris atliepia jų interesus ir skatina kritinį mąstymą, kūrybiškumą ir problemų sprendimo įgūdžius.

Sveiką santykį su technologijoms kuria ir Lietuvos moksleiviai

Socialinės atsakomybės programa „Solve for Tomorrow“, kurią organizuoja technologijų bendrovė „Samsung“ skatina 9–12 klasių moksleivius iš Baltijos šalių generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų, kurie prisidėtų prie moksleivių emocinės gerovės kūrimo.

Kompetentinga projekto komisija atrinko penkias geriausias Lietuvos moksleivių komandų idėjas, kurios finalinio renginio metu varžysis dėl pagrindinio prizo, leisiančio įgyvendinti pristatytą idėją.

Į finalinį etapą komisijos nuožiūra keliaus šios penkios komandos: Šilutės sav. Vainuto gimnazijos komanda „Vainutiškiai“, dvi Vilniaus licėjaus komandos „Insert name here“ bei „Concrete Junglers“, komanda „Axeltra“ iš Marijampolės Marijonų gimnazijos ir Klaipėdos licėjaus komanda „PositiveYOUth“.

Komandos pristatė itin originalias ir inovatyvias idėjas – nuo internetinės svetainės „Eduwave“, kuri palengvintų kasdienio mokymosi procesą į jį integruojant įtraukiančius vaizdo žaidimų aspektus, iki išmaniosios programėlės, kuri teiktų motyvacinių knygų, paskaitų ir filmų pasiūlymus ir turėtų funkciją „Perfect match“, kurioje programėlės naudotojai užpildę anketą gautų tinkamos draugų grupės rekomendaciją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.