Būtina aiškiai įvardyti, kaip Lietuva apsirūpins elektros energija

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas nerimauja, ar naujoji Vyriausybė išlaikys nacionalinės energetinės politikos tęstinumą. Dėl to Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) numatomą elektros kainos didinimą ministras laiko aiškiu signalu kuo greičiau apsispręsti, kaip Lietuva ateityje ketina apsirūpinti elektros energija.

„Nestatant atominės elektrinės reikia įvardyti alternatyvas - kiek elektros gaminsime iš dujų ar anglies ir kiek vystysime žaliąją energetiką“, - teigė energetikos ministras.<br>R. Danisevičius
„Nestatant atominės elektrinės reikia įvardyti alternatyvas - kiek elektros gaminsime iš dujų ar anglies ir kiek vystysime žaliąją energetiką“, - teigė energetikos ministras.<br>R. Danisevičius
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Nov 8, 2012, 1:22 PM, atnaujinta Mar 15, 2018, 3:13 PM

„Elektra brangsta, pirmiausia, dėl sunkiai prognozuojamos gamtinių dujų kainos ir smarkiai didėjančių subsidijų žaliajai energetikai. Jeigu priklausomybė nuo vienintelio dujų tiekėjo ir toliau išliks, jeigu žaliosios energetikos nepapildys kitas pigus gamybos šaltinis, elektros kaina vartotojams augs ir ateityje.

Alternatyva šiam scenarijui - atominė energetika ir suskystintųjų dujų terminalas. Tačiau kol kas tokiai strategijai aiškaus pritarimo nėra. Nestatant atominės elektrinės reikia įvardyti alternatyvas - kiek elektros gaminsime iš dujų ar anglies ir kiek vystysime žaliąją energetiką“, - teigė energetikos ministras.

Pasak A. Sekmoko, delsimas atsakyti į šiuos strateginius klausimus elektros vartotojus stumia į neapibrėžtą ir nesaugią situaciją.

„Dabartinė Vyriausybė įgyvendino 2007 metais priimtą Nacionalinę energetikos strategiją. Šiemet ši strategija buvo atnaujinta. Tačiau dabartinė situacija užduoda klausimą, kaip bus išlaikytas nacionalinės energetinės politikos tęstinumas“, - pareiškė A. Sekmokas.

Vidutinis elektros tarifas gyventojams kitąmet greičiausiai perkops 50 ct/kWh, o kai kuriais atvejais elektra jiems gali pabrangti apie 6 ct/kWh - labiausiai dėl išaugusio viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio. Šiemet elektra gyventojams kainuoja 45,56 ct/kWh, rašo „Verslo žinios“.

Įmonėms, nepasirinkusioms nepriklausomo tiekėjo, didės ir LESTO taikoma garantinio tiekimo kaina, tačiau kiek pigesnės elektros joms žada laisvoji rinka.

Elektros bendrovė LESTO Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) jau pateikė savo skaičiavimus, kiek kitąmet elektra turėtų kainuoti gyventojams ir kokie turėtų būti elektros skirstymo paslaugų įkainiai, tiesa, jie kol kas konfidencialūs. Iki lapkričio pabaigos VKEKK turėtų įvertinti, ar siūlomos kainos neviršija anksčiau patvirtintų viršutinių elektros kainų ribų, ir užfiksuoti galutinius tarifus.

„Esminiai numatomi visuomeninių ir persiuntimo paslaugų kainų pokyčiai yra susiję su nuo 7,04 ct/kWh iki 10,49 ct/kWh padidėjusiomis VIAP kainomis ir teisės aktuose numatytais šių paslaugų apmokestinimo principų pasikeitimu“, - aiškina LESTO atstovas ryšiams su visuomene Ernestas Naprys.

Neoficialiomis žiniomis, kai kurioms buitinių vartotojų grupėms elektra gali brangti apie 6 ct/kWh. Tai susiję ir su kainų diferencijavimu pagal laiko zonas, nes dieninis tarifas turi iš dalies padengti pigesnį naktinį, kurio kaina neatspindi realių naktinės elektros įsigijimo sąnaudų. Prisidės ir laipsniškai diegiamas realias sąnaudas atitinkantis kainų modelis, mat dalį sąnaudų, kurios patiriamos gyventojus aprūpinant elektra, ligi šiol dengia už elektrą mokantis verslas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.