Saulės spinduliai Lietuvai – jau per brangūs

Mažųjų saulės elektrinių Lietuvoje jau pakaks. Taip mano naujoji valdžia. Todėl naujųjų projektų žadama net nepriimti.

Pastaraisiais metais Lietuvoje pridygo nemažai saulės elektrinių.<br>P. Mantautas
Pastaraisiais metais Lietuvoje pridygo nemažai saulės elektrinių.<br>P. Mantautas
Daugiau nuotraukų (1)

Marius Jokūbaitis („Lietuvos rytas”)

Jan 9, 2013, 11:36 AM, atnaujinta Mar 13, 2018, 10:45 PM

Saulės energijos proveržiui Lietuvoje galas. Leidimų statyti mažas saulės elektrines išrašyta tiek, kad gali vėl brangti elektra.

Todėl Energetikos ministerija jau parengė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kurios turėtų pristabdyti saulės energijos bumą.

Pataisas šiandien svarstys Vyriausybė.

Leidimus – į šiukšliadėžę?

Eilėje gauti leidimus statyti saulės jėgaines laukia keli tūkstančiai bendrovių ir fizinių asmenų. Visus viliojo galimybė uždirbti, nes mažų jėgainių saulės energija superkama 12 metų už solidžią kainą – 1,44–1,88 lito už kilovatvalandę.

Tuo susigundė nemažai verslininkų. 2012-ųjų pabaigoje jau buvo išduota beveik 7 tūkst. leidimų, tačiau prašymų pateikta dar daugiau. Bet netrukus eilė gali aptirpti.

Energetikos ministerija siūlo sustabdyti mažųjų (iki 30 kilovatų) galios elektrinių plėtrą.

Siūloma, kad projektus pradėję verslininkai juos užbaigtų, tačiau naujų pradėta nebus. Kitaip tariant, jeigu Vyriausybė ir Seimas pritars pataisoms, mažųjų elektrinių projektai net nebus priimti svarstyti.

Jau turintys leidimus irgi turi ko nerimauti. Jei iki kovo 1-osios jie nepateiks prašymo gaminti elektros energiją, popierius galės išmesti į šiukšlių dėžę: ministerija siūlo panaikinti tokių leidimų galiojimą. Tiesa, tai negalioja tiems, kurie nori statyti mažą (iki 10 kilovatų galios) jėgainę.

Valdžiai – galvos skausmas

Saulės energetikos projektų antplūdis kėlė galvos skausmą ir buvusiai šalies valdžiai.

Verslininkai ypač sukruto vėlyvą rudenį, bet jokių sprendimų Arvydo Sekmoko vadovaujama ministerija nespėjo priimti.

Dabar Energetikos ministerija įstatymo pataisomis siūlo mažąsias elektrines įtraukti į bendrą vėjo ir saulės elektrinių kvotą. O saulės elektrinių galiai pasiekus 10 megavatų ribą ketinama išvis stabdyti kvotų skirstymą aukcionuose ir nutraukti paraiškų priėmimą.

„Tai reiškia, kad daugiau saulės energijos nebus, nes ta 10 megavatų kvota iš esmės jau yra išsemta”, – aiškino Lietuvos saulės energetikos asociacijos vadovas Edmundas Žilinskas.

Taigi jei mažosios elektrinės bus įskaičiuotos į bendrą kvotą, iš esmės jos praras pranašumą, nes iki šiol valstybė mažųjų jėgainių elektrą superka be jokių suvaržymų privaloma tvarka.

Bijo atgalinės datos

Didžiausia intriga laukia tų, kurie dar laukia eilėje, bet dar nespėjo gauti leidimų.

Energetikos ministerija tikina, kad visi, pateikę prašymus iki praėjusių metų lapkričio 30 dienos, gali būti ramūs – jiems galios pernykštė tvarka.

„Mes padavėme prašymą lapkričio viduryje, bet iki šiol negavome jokio atsakymo.

Suprantu, kad fiziškai neįmanoma suspėti išduoti tiek leidimų, kiek prašoma. Bet į traukinį mes tikrai spėjome”, – „Lietuvos rytui” sakė naujai įkurtos bendrovės, kuri užsiimtų saulės energijos gamyba, savininkas.

Energetikos ministerija atsakymą dėl leidimo turi suteikti per 30 dienų, bet terminai seniai baigėsi, o jo kaip nėra, taip nėra.

„Bijau, kad valdžia naują tvarką įves atgaline data. Tai būtų blogai, nes prasidės teismų maratonai”, – sakė E.Žilinskas. Tačiau ministerijos atstovai ramina, kad įstatymų pataisos atgaline data negalioja.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.