Mokslininkų nuosprendis: Visagino atominė elektrinė bus nuostolinga

Visagino atominė elektrinė būtų nuostolinga per visą veiklą, o jos gaminama elektra nebūtų konkurencinga rinkoje. Be to, aplinkinėse šalyse elektros bus galima įsigyti pigiau, tad VAE projektas gali neapsimokėti.

Lietuvos energetikos instituto mokslininkai padarė išvadą, kad Visagino atominė elektrinė būtų nekonkurencinga.<br>123rf asociatyvi nuotrauka
Lietuvos energetikos instituto mokslininkai padarė išvadą, kad Visagino atominė elektrinė būtų nekonkurencinga.<br>123rf asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

Marius Jokūbaitis

Apr 25, 2013, 11:10 PM, atnaujinta Mar 7, 2018, 5:29 PM

Tokią žinią pasiuntė Lietuvos energetikos instituto mokslininkai, Seimo nariams pristatę atliktą studiją dėl VAE naudingumo.

Pasiūlymus dėl naujosios energetikos strategijos rengęs Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Arvydas Galinis teigė, kad jei Visagino atominė elektrinė veiktų 60 metų, elektros savikaina būtų 20-22 centai už kilovatvalandę.

Tai iš esmės atitinka ankstesnius skaičiavimus. Premjeras Algirdas Butkevičius yra teigęs, kad tokia savikaina yra per didelė, o VAE būtų galima statyti, jei projektas ir gaminama elektra būtų pigesnė.

Energetikos instituto skaičiavimais, esant palankioms sąlygoms elektros rinkoje energiją būtų galima nusipirkti ar pasigaminti 4-10 ct/kWh pigiau nei būtų pagaminama pastatytoje VAE. Bet esant nepalankioms rinkos sąlygoms „lankstaus nebranduolinio scenarijaus atveju elektros savikaina taptų 5 ct/kWh brangesnė nei VAE scenarijaus atveju“.

Pristatė kelis scenarijus 

Mokslininkai pristatė kelis galimus scenarijus - branduolinį ir nebranduolinį. Energetikos specialistai neatmeta galimybės, kad gali būti ribojamas elektros importas. Pavyzdžiui, statant VAE palaipsniui galima mažinti importuojamos elektros dalį.

Lietuvos energetikos instituto mokslininkai siūlo modernizuoti Kauno ir Vilniaus elektrines, kuriose galima daugiau gaminti elektros. Tiesa, per metus tam reiktų investuoti 600 milijonų litų. Biokuro elektrinės gali būti pranašesnės už VAE, tačiau jos priklauso nuo sezonų – elektros daugiau gaminama žiemą, kai yra šilumos poreikis.

Tačiau bet kokiu atveju, brangiausia elektra, pasak studijos autorių, būtų, jei būtų statoma Visagino atominė elektrinė.

Tai tik kelios išvados iš Vyriausybės darbo grupės pasiūlymų dėl energetikos strategijos krypčių.

Premjeras Algirdas Butkevičius Seimo nariams priminė referendumo dėl atominės elektrinės rezultatus.

Kodėl reikėjo tokios analizės? Ankstesnės Vyriausybės vertinimai buvo už uždarų durų, o skaičiavimai buvo įslaptinti. Naujoji energetikų parengta studija, pasak premjero, yra skaidresnė.

„Imdamiesi šio svarbaus projekto privalome įvertinti visas aplinkybes, kad jėgainė būtų atsiperkanti“, - sakė premjeras.

„Neužkertame kelio atominei energetikai Lietuvoje. Tęstinumas galimas tik pagerinant sąlygas“, - kartojo A. Butkevičius.

Studijoje vertinti Lietuvos energetikos ryšiai su kaimyninių šalių sistemomis, tiltai į Lenkiją, Švediją bei jų įtaka ateities elektros kainomis. Elektros kainos ateityje taip pat paskaičiuotos pagal norvegų padarytas prognozes.

Apie konkurencingą kainą kalbėjo ir energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jis akcentavo būtinybę mažinti subsidijas.

Kainų skirtumas - 9 mlrd. litų

 Pigiausias elektros energetikos plėtros scenarijus Lietuvoje būtų neriboti rinkos ar elektros importo, brangiausias - statyti atominę jėgainę, o skirtumas tarp jų per 60 metų siektų 9 mlrd. litų, kiek anksčiau ketvirtadienį sakė premjero patarėjas Tomas Garasimavičius.

Lyginant vien tik investicijas į du prioritetinius scenarijus - su Visagino atomine elektrine ir be jos - skirtumas siektų 3 mlrd. litų.  „Pats pigiausias scenarijus - kuriame nenustatyti jokie apribojimai - nei technologiniai, nei importo, reiškia - elektros energetikos sistemai paliekama vystytis rinkos sąlygomis. Brangiausias scenarijus - kuriame nustatomas ženklus energijos importo ribojimas ir privalomai vystoma didelės apimties vietinė gamyba“, - ketvirtadienį Lietuvos radijui sakė T. Garasimavičius. 

Anot jo, skirtumas tarp šių scenarijų diskontuotomis sumomis (dabartine verte) yra apie 17 proc. ir siekia 9 mlrd. litų per visą laikotarpį - iki 2080 metų.

 „Jeigu kalbame apie du scenarijus, kurie iš tų visų buvo atrinkti kaip prioritetiniai - vienas yra su Visagino atomine elektrine, kitas - be. Skirtumas tarp tų scenarijų siekia iki 3 mlrd. litų investicijoms į gamybą“, - kalbėjo T. Garasimavičius. 

Anot jo, scenarijuje buvo vertinama Visagino atominės elektrinės gaminamos elektros kainos savikaina, ji lyginama su prognozuojamomis kainomis Skandinavijos „NordPool“ rinkoje, taip pat įvertinamos įvairios paskolų galimybės, netikėti scenarijai, statybų vėlavimas.

J. Neverovičius:  „VAE projekto tęstinumas galimas tik įgyvendinus tris sąlygas“

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius ketvirtadienį Seime, pristatymas darbo grupės dėl energetikos strategijos krypčių pasiūlymus, sakė, jog Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas gali būti tęsiamas tik įgyvendinus tris sąlygas.

Pirmoji sąlyga, pasak ministro, - regioninių partnerių įsipareigojimas dalyvauti projekte rašytine forma, taip užtikrinant įgyvendinimo išlaidų, atsakomybės ir rizikos pasidalinimą.

Antroji - kartu su strateginiu investuotoju ir regioniniais partneriais užtikrinti projekto maksimalų finansavimą žemiausiais kaštais iš tarptautinių finansinių institucijų ir kredito agentūrų, tokiu būdu užtikrinant VAE pagaminamos elektros energijos konkurencingumą.

 „Trečia - užtikrinti tęstinį ir išsamų visuomenės informavimą apie projektą, atsižvelgiant į tai, kad projektas gali būti įgyvendintas tik esant nacionaliniam susitarimui dėl racionalaus, konkurencingo, darnaus ir perspektyvaus elektros energijos tiekimo užtikrinimo. Projektas turi būti vystomas naudojant moderniausią ir praktikoje išbandytą branduolinę technologiją“, - sakė J. Neverovičius.

Ministras pažymėjo, kad šiuo metu negalima galutinai įvertinti Visagino atominės elektrinės įtakos ir reikšmės Baltijos šalių sinchronizacijai su žemyninės Europos tinklais ir VAE rezervinės galios klausimų.

 „Sprendimai paaiškės šių metų rudenį, kai bus užbaigtas Baltijos valstybių integracijos į vidaus rinką galimų jungčių įrengimo galimybių studija“, - teigė J. Neverovičius.

Darbo grupė, pasak J. Neverovičiaus, priėjo išvadą, kad vidiniai elektros energijos generavimo pajėgumai Lietuvai būtini.

 „Darniai energetikos sektoriaus plėtrai užtikrinti, Lietuvos priklausomybei nuo elektros energijos importo sumažinti yra būtini konkurencingi elektros energijos generavimo pajėgumai“, - sakė J. Neverovičius.

Taip pat energetikos ministras pabrėžė, kad turi būti laipsniškai mažinama šiuo metu subsidijuojama nekonkurencinga elektros energijos gamyba energetiniam saugumui užtikrinti ir atsinaujinančiai energijai remti.

To siekiama, pagal darbo grupės išvadas, turėtų būti statant nuolat rinkoje veikiančius konkurencingus elektros energijos generavimo pajėgumus.

Ministro teigimu, darbo grupės išvadose teigiama, kad kaip geriausias elektros energija scenarijus įvertintas subalansuotas ir diversifikuotas apsirūpinimas elektros energija.

 „Kaip ekonomiškai labiausiai pagrįstas ir vartotojams mažiausią kainą sąlygosiantis apsirūpinimo elektros energija scenarijus įvertintas subalansuotas ir diversifikuotas apsirūpinimas elektros energija, kuris yra paremtas atsinaujinančių energetikos išteklių plėtra, kogeneracinės energijos vystymu, tam panaudojant vietinius energetinius resursus, elektros energijos gamyba iš diversifikuotų dujų tiekimo šaltinių, taip pat branduolinės energetikos plėtra, diversifikuotu elektros energijos importu“, - sakė J. Neverovičius.

Ministras taip pat pabrėžė, kad Vyriausybės iniciatyva politinėms partijoms bus siūloma pasirašyti platų nacionalinį susitarimą dėl energetikos, taip maksimaliai depolitizuojant energetinius klausimus.

Derybų dėl VAE su Latvija ir Estija pradžia - kitą savaitę 

Lietuvos, Latvijos ir Estijos derybos dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) gali prasidėti jau kitą savaitę, sako premjeras Algirdas Butkevičius. 

„Jau esu kalbėjęs su abiem ministrais pirmininkais (Estijos ir Latvijos - BNS) ir jie laukia mūsų signalo. Kitą savaitę vyks kažkokie susitikimai“, - ketvirtadienį po Seime vykusios diskusijoje dėl šalies energetikos strategijos krypčių žurnalistams pareiškė premjeras Algirdas Butkevičius. 

Pasak jo, derybos vyks „energetikos ministrų ir energetikos bendrovių lygyje“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.