Laikas įvertinti dujų terminalo įtaką šilumos kainai

Šiandien akivaizdu, kad nuostolingas suskystintų gamtinių dujų terminalo projektas guls ant šilumos vartotojų pečių. Paradoksalu, kad šilumos tiekimo įmonės, kurios jau 2015 metais bus priverstos pirkti terminalo dujas, iki šiol nėra supažindintos bent su preliminaria dujų kaina.

A.Janukonis įsitikinęs, kad neracionalus valstybinio terminalo projektas turės reikšmingos įtakos Vilniaus šilumos tarifui.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
A.Janukonis įsitikinęs, kad neracionalus valstybinio terminalo projektas turės reikšmingos įtakos Vilniaus šilumos tarifui.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Andrius Janukonis

Jan 21, 2014, 10:50 AM, atnaujinta Feb 17, 2018, 7:18 AM

Niekam nėra paslaptis, kad būsimų terminalo nuostolių užglaistymas vyksta pagal iš anksto buvusios konservatorių vyriausybės paruoštą planą surinkti pinigus iš galutinių šilumos vartotojų.

Niekaip kitaip negalima pavadinti reguliuojamiems vartotojams skirtos prievolės per metus įsigyti 540 mln. kubinių metrų terminalo dujų bet kokia, net nekonkurencinga, kaina.

Pažymėtina, kad koncernas „Achema“ nuo ir jai bandytos primesti nepagrįstos prievolės apsigynė teisiniu keliu. Liko tik šilumos gamintojai ir dėl nekonkurencingumo retai kada veikianti Lietuvos elektrinė Elektrėnuose, valstybė daugiau neturi kam užkrauti naštos pirkti dujų.

Faktas, kad neracionalus valstybinio terminalo projektas turės reikšmingos įtakos Vilniaus šilumos tarifui. Sostinę šildanti „Vilniaus energija“ privalės supirkti didžiąją dalį numatyto terminalo dujų kiekio: 2014 m. – 231 mln. kubinių metrų, 2015 m. – 210, o 2016 m. – ne daugiau 200 mln. kubinių metrų.

Tai yra liūto dalis dujų, kurias ketina vartoti Vilnius. Biokuro naudojimą plečianti sostinė kitąmet šilumos gamybai ketina suvartoti ne daugiau 250 mln. kubinių metrų dujų.

Šiandien Vilniui svarbu įvertinti, kokią įtaką šilumos tarifui turės iš terminalo perkamos dujos, lyginant su dujų kaina, kurią 2015 metais pasiūlys „Gazprom“.

Technologinio skirtumo sostinei nėra: tiek perkamos iš terminalo, tiek iš „Gazprom“ dujos atkeliaus tais pačiais rusiškais vamzdžiais. Jau ne kartą esu rašęs, kad terminalo dujos sostinės vartotojų fiziškai nepasieks dėl technologinių priežasčių. Todėl svaičioti apie menamą energetinę nepriklausomybę, kurią esą suteiks terminalas, prasmės nėra.

2015 metai – jau čia pat. Laikas pradėti kalbėti ne tuščiais lozungais, o diskutuoti apie būsimą terminalo dujų kainą ir mažinti neigiamas šio projekto pasekmes šilumos vartotojams.

Prielaidas tokiai diskusijai suteikia paskutiniu metu pasigirdę racionalumu, o ne emocijomis grįsti SGD terminalo projekto vertinimai. Tačiau tam, kad nuo emocijų ir lozungų būtų pereita į skaičių kalbą, būtina žinoti privalomai iš SGD terminalo perkamų dujų kainą. Tai aktualu visiems šilumos vartotojams, ypač – Vilniuje ir Kaune.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.