Elektros kaina – savaitės pokyčiai

Elektra Baltijos regione vėl atpigo – vidutinė elektros kaina Lietuvoje ir Latvijoje praėjusią savaitę mažėjo 6 proc., o Estijoje – 7 proc.

Kuo šiltesni orai, tuo mažiau suvartojama ir elektros energijos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Kuo šiltesni orai, tuo mažiau suvartojama ir elektros energijos.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Feb 23, 2015, 1:36 PM, atnaujinta Jan 12, 2018, 1:59 PM

„Teigiamus pokyčius lėmė atšilę orai, sumažėjęs suvartojimas ir išaugusi elektros gamyba Lietuvoje“, – sakė „Elektrum Lietuva“ smulkaus ir vidutinio verslo klientų vadovas Karolis Bagdonas. 

Kainos pokyčius lėmė skirtingi veiksniai

Lietuvoje ir Latvijoje elektros kaina siekė 39,16 EUR/MWh.

Ji svyravo nuo 23,95 EUR/MWh iki 60,08 EUR/MWh. Kainos mažėjimą lėmė 3 proc. sumažėjęs elektros suvartojimas abiejose šalyse bei 26 proc. išaugusi elektros gamyba Lietuvoje.

Tuo tarpu elektros kaina Estijoje nukrito iki 33,14 EUR/MWh. Čia ji svyravo tarp 22,09 EUR/MWh ir 60,08 EUR/MWh. Nors „Estlink“ jungties pralaidumas sumažėjo iki 950 MW, lyginant su 1000 MW ankstesnę savaitę, kainą Estijoje vis tiekė lėmė toks pat kainos pokytis Suomijoje. Skandinavijoje elektra atpigo dėl šiltesnių orų ir išaugusios vėjo energijos gamybos.

Vienodos kainos regione išsilaikė ilgiau

„Estijoje ir Suomijoje elektros kainos visą laiką buvo vienodos, lyginant su 96 proc. valandų ankstesnę savaitę. Tuo tarpu valandų skaičius, kai kainos buvo vienodos Lietuvoje ir Latvijoje bei Estijoje, taip pat augo ir siekė 39 proc., lyginant su 31 proc. ankstesnę savaitę“, - sakė K.Bagdonas.

Elektrinių našumas beveik nekito – visame regione jos pagamino 77 proc. elektros energijos. Tačiau importas į Lietuvą sumažėjo – praėjusią savaitę importuota 65 proc. elektros, tuo tarpu Latvijoje jis augo ir siekė 38 proc.

Estija pagamino panašų kiekį elektros energijos kaip ir ankstesnę savaitę – 36 proc. daugiau nei suvartojo. Kaina – mažiausia

Vidutinė elektros energijos kaina „Nord Pool Spot“ biržos Lietuvos prekybos zonoje vasario 9-15 dienomis buvo 39,16 euro už megavatvalandę (Eur/MWh, 11,3 lito ct/kWh), – 6 proc. mažesnė nei savaite anksčiau.

Šios biržos duomenimis, pakankama elektros pasiūla ir stabilus poreikis išlaikė žemas elektros kainas rinkoje. 

Pasiūlą augino ir vėjas, didinęs vėjo energijos gamybą Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Lietuvoje vėjo elektrinių gamybos dalis didėjo 6 proc.  

Dėl šventinio pirmadienio Rusijoje nebuvo taikomas tinklų galios mokestis. Dėl to akivaizdžiai pigo į Suomiją ir Baltijos šalis iš trečiųjų šalių importuojama elektra.

Darbo dienomis iš Rusijos eksportuojamai elektrai taikomas tinklų galios mokestis iki dviejų kartų ir daugiau brangina iš Rusijos transportuojamos elektros kainą.  

„Elektros kaina Lietuvos ir Latvijos kainų zonose šį pirmadienį, vasario 23 d.,  krito 30 proc., Estijos ir Suomijos – 17 proc. Dėl atpigusio elektros importo iš Rusijos importo iš trečiųjų šalių dalis padidėjo nuo 33 iki 56 proc. Bendrai šiandien importuojamos energijos kiekis sudaro 81 proc. šalyje suvartojamos elektros“, – sakė  „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovas   Robertas Staniulis. 

Tarptautinių Latvijos–Estijos elektros jungčių pralaidumas vasario 16-22 dienomis vidutiniškai buvo išnaudojamas 98 proc., Lietuvos–Latvijos – 41 proc., Lietuvos–Baltarusijos – 26 proc.      

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.