„Vilniaus šilumos tinklai“ neigia atsisakę perimti elektrinę

Gavusi raštą iš savivaldybės įmonės „Vilniaus šilumos tinklai“, jog ši atsisako priimti iš nuomos grąžinamą savo turtą, nuo 2016 metų sausio 1 dienos stabdomą Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę (VE-3), bendrovė „Vilniaus energija“ tęs elektrinės perdavimo procedūrą.

Sprendimą sustabdyti elektros gamybą kogeneracinėse jėgainėse priėmė Vyriausybė, nutarusi nuo 2016 metų sausio 1 dienos panaikinti VIAP kvotas elektrinėms.<br>T.Bauro nuotr.
Sprendimą sustabdyti elektros gamybą kogeneracinėse jėgainėse priėmė Vyriausybė, nutarusi nuo 2016 metų sausio 1 dienos panaikinti VIAP kvotas elektrinėms.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 7, 2015, 9:30 AM, atnaujinta Sep 30, 2017, 10:43 PM

Vyriausybei priėmus sprendimą stabdyti elektros gamybą kogeneracinėse jėgainėse ir „Vilniaus energijai“ spalio mėnesį paskelbus apie grąžinamą turtą, „Vilniaus šilumos tinklai“ deklaravo, kad perims elektrinę.

„Kodėl pastaruosius du mėnesius girdėjome viešas savivaldybės valdininkų kalbas apie derybas su „Lietuvos energija“ dėl tolimesnio elektrinės likimo, tačiau likus vos trims savaitėms iki elektrinės uždarymo turtą perimti atsisakoma?“, – klausė „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

„Vilniaus energija“ tęs stabdomos elektrinės perdavimo procedūrą, nes Vyriausybei panaikinus VIAP kvotas kogeneracinėms elektrinėms, efektyvi VE-3 veikla tampa neįmanoma. Nuomojamo turto, dėl įvykusių pasikeitimų tapusio nebereikalingu šilumai gaminti, grąžinimas yra privalomai numatytas šilumos ūkio nuomos sutartyje.

Iki 2016 metų sausio 1 dienos, jei „Vilniaus šilumos tinklai“ planuoja tęsti VE-3 veiklą, turto savininkas dar turi galimybę kartu su grąžinama elektrine perimti ir ją eksploatuoti gebančius aukštos kvalifikacijos darbuotojus. Nuo sausio 1 dienos šie VE-3 darbuotojai baigs darbą bendrovėje „Vilniaus energija“.

„Vilniaus energija“ yra pasiruošusi tam atvejui, jeigu „Vilniaus šilumos tinklai“ atsisakytų išsaugoti 114 Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę eksploatuojančių darbuotojų. Bendrovė iš savo lėšų jau yra suformavusi virš 1,5 mln. eurų fondą išeitinėms kompensacijoms išmokėti. Kompensacijos nedidintų šilumos kainos, nes būtų mokamos „Vilniaus energiją“ valdančios kompanijos „Veolia“ lėšomis.

Sprendimą sustabdyti elektros gamybą kogeneracinėse jėgainėse priėmė Vyriausybė, nutarusi nuo 2016 metų sausio 1 dienos panaikinti VIAP kvotas elektrinėms. Energetikos ministerija taip pat viešai paskelbė, kad VE-3 nebėra būtina Vilniaus miestui apsirūpinti šiluma.

Panaikinus VIAP kvotas, VE-3 veikla tampa neįmanoma – šios jėgainės įrenginių technologinė schema neleidžia gaminti šilumos negaminant elektros energijos.

Neigia, kad atsisako

Tačiau Vilniaus šilumos tinklai sako, kad perimti išnuomoto turto neatsisako.

„Reaguodami į viešojoje erdvėje UAB „Vilniaus energija“ eskaluojamą temą, neva AB „Vilniaus šilumos tinklai“ (VŠT) atsisako perimti jiems išnuomotą turtą, informuojame, kad tokie teiginiai nėra pagrįsti. 

Nuolat raginome „Vilniaus energiją“ sėsti prie derybų stalo ir dalykinio dialogo keliu spręsti turto perdavimo klausimus. Nuomos sutartyje numatyta, kaip, kokioms aplinkybėms esant, nuomininkas gali grąžinti nenaudojamus įrengimus“, – skelbiama pranešime.

„Negalime perimti turto, neįvertinę jo techninės būklės. Natūralu, kad tokį darbą turėtų atlikti kvalifikuotas ekspertas. Šią nuomos sutarties nuostatą puikiai žino ir „Vilniaus energija“. Artimiausiu metu organizuosime šios paslaugos viešąjį pirkimą“, – sako VŠT direktorius Mantas Burokas. 

  Pagal nuomos sutartį, „Vilniaus energijai“ išnuomoti įrengimai gali būti pripažįstami nenaudotinais tik šalių susitarimu.

„Tam, kad šalys susitartų, privalu išsiaiškinti visas aplinkybes ir priimti bendrą sprendimą. Kaip tik tai ir bandome padaryti, – sako A. Burokas. – Esame išsiuntę raštą „Vilniaus energijai“, kuriuo ne atsisakome perimti VE3, o prašome papildomos informacijos, reikalingos spręsti šios elektrinės perėmimo klausimą, taip pat nurodome, kad jų siūlomas turto perdavimo pagrindas yra netinkamas“. 

 Be to, VŠT informuoja, kad „Vilniaus energija“ nori grąžinti tik dalį VE3 įrenginių. Tai sukelia problemų galvojant apie šios elektrinės veiklos tęstinumą, tame tarpe ir elektrinės darbuotojų ateitį.

„Vilniaus šilumos ūkio nuomininkai rodo dirbtinį rūpinimąsi elektrinės darbuotojais, puikiai suprasdami, kad perėmus tik dalį elektrinės segmentų, ji negalės tinkamai veikti, todėl žmonėms nebus garantuotos darbo vietos.

Šiuo atveju jau manipuliuojama žmonėmis, kurie daugiau nei trylika metų bendrovei generavo pelną“, – patikino VŠT vadovas M. Burokas. VŠT, kartu su Vilniaus miesto savivaldybės vadovais, ieško būdų, kad VE3 būtų ir toliau eksploatuojama. Vienas jų – elektrinę perleisti UAB „Lietuvos energija“. Kol kas derybos nėra baigtos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.