Lietuvos sutartis su „Gazprom“ – dar dešimčiai metų

Dujų perdavimo bendrovės

Sutartis numato sąlygą „transportuok arba mokėk“, pagal kurią kasmet bus transportuojama arba apmokama už 2,5 mlrd kubų dujų.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Sutartis numato sąlygą „transportuok arba mokėk“, pagal kurią kasmet bus transportuojama arba apmokama už 2,5 mlrd kubų dujų.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 28, 2015, 12:00 PM, atnaujinta Sep 27, 2017, 12:34 AM

„Laikyčiau, kad tai yra komercinė sutartis. Mums tikrai nenaudinga politizuoti dujų tranzito klausimus. Juos laikyti komerciniu susitarimu būtų ekonomiškai ir politiškai naudinga, kad nebūtų galima jos (sutarties – BNS) naudoti kaip politinio šantažo priemonės“, – BNS sakė A.Sekmokas. 

Eksperto manymu, gruodžio 24 dieną pasirašyta sutartis neturi nieko bendra su „Gazprom“ skola už investicijas į dujų perdavimo tinklo modernizavimą. „Amber Grid“ pranešė, kad naujos 10 metų trukmės sutarties galiojimo terminas susietas su didelių investicijų į magistralinius dujotiekius į Karaliaučių atsipirkimo laikotarpiu – investicijos buvo atliktos iki 2011 metų. „Amber Grid“ kol kas išsamiau to nekomentuoja. 

„Galbūt būtų galima kalbėti apie kažkokias skolas, kurių „Gazprom“ kaip investuotojas nėra atlikęs ir čia tas klausimas, kiek atsimenu, Stokholmo arbitraže nebuvo keltas, buvo keltas klausimas tik dėl dujų kainų. (...) Negali atmesti kažkokių susitarimų, bet teisinio pagrindo tam nematau, nebent tai būtų derybinis susitarimas. Nemanau, kad tai būtų naudinga politiškai, nes tada būtų galimos kitos pusės pretenzijos dėl jų investicijų į Lietuvos infrastruktūrą, kas mums nebūtų naudinga“, – kalbėjo A.Sekmokas. 

Jis pridūrė nežinantis konkretaus Rusijos dujų koncerno neapmokėtų investicijų dydžio. 

Buvęs energetikos ministras teigė, kad esant negrąžintų „Gazprom“ investicijų, jas reikėtų bandyti išsiieškoti tik per arbitražą. 

„Dabar, išpirkus „Amber Grid“ akcijas, yra pasiekta logiška baigtis, santykiai tapę grynai komerciški, o jei atsirastų kažkokios investicijos, tai leistų politizuoti tuos dalykus, naudoti energetinius klausimus kaip politinio spaudimo priemonę“, – sakė A.Sekmokas. 

Iki atskyrimo veikusi dujų importo ir transportavimo bendrovė „Lietuvos dujos“, kurios akcininkas buvo ir „Gazprom“, iki 2011 metų įgyvendino 72 mln. eurų vertės naujo magistralinio dujotiekio į Karaliaučių statybos projektą, kuris apėmė ne tik vamzdyno išplėtimą, bet ir Jauniūnų dujų kompresorių stoties statybą Širvintų rajone. Stotis buvo didžiausia pastarojo dešimtmečio bendrovės investicija. 

Nauja sutartis su „Gazprom“ numato, kad pajamos už paslaugas sieks apie 10-11 mln. eurų per metus ir, „Amber Grid“ teigimu, atitiks šiuo metu gaunamas pajamas. Tranzito pajėgumai sieks 10,5 mln. kubų per parą įleidimo taške iš Baltarusijos ir tokie pat pajėgumai – išleidimo taške į Karaliaučiaus sritį. 

Be to, sutartis numato sąlygą „transportuok arba mokėk“, pagal kurią kasmet bus transportuojama arba apmokama už 2,5 mlrd. kubų dujų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.