Planuojama pertvarka turėtų atpiginti šilumą

Šiemet ketinama įgyvendinti šilumos ūkio pertvarką, kuri suvienodins konkurencines sąlygas nepriklausomiems šilumos gamintojams ir savivaldybių šilumos tiekėjams. Tvirtinama, kad dėl to daugumoje miestų šiluma gyventojams turėtų atpigti.

 M. Patašiaus nuotr.
 M. Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA, BNS ir lrytas.lt inf.

Feb 9, 2018, 9:17 AM

Konkurencijos taryba pernai gruodį pranešė tirsianti, ar ligšiolinė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta tvarka nepažeidžia Konkurencijos įstatymo ir ar šilumos tiekėjai nėra proteguojami.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija teigia, kad dabar vartotojai permoka už šilumą, nes tiekimo ir gamybos įmonės konkuruoja skirtingomis sąlygomis. Asociacijos prezidento Vytauto Kisieliaus teigimu, tiekėjai dabar kas mėnesį rengia šilumos supirkimo aukcionus, patys juose dalyvauja ir konkuruodami gali siūlyti ne visą, o tik dalį šilumos gamybos kainos.

„Kitą kainos dalį, į kurią įeina darbuotojų atlyginimai, remonto ar nusidėvėjimo sąnaudos, netgi pelnas, jiems automatiškai kompensuoja vartotojai. Nepriklausomiems šilumos gamintojams tokios kompensacijos netaikomos. Todėl tai sukuria absurdišką situaciją, kai norint laimėti aukcioną, šilumą reikia gaminti pigiau nei kainuoja biokuro žaliava“, – BNS teigė V. Kisielius.

Atsižvelgdama į priekaištus, Kainų komisija vasario pabaigoje turėtų patvirtinti naują šilumos supirkimo tvarką, kuri suvienodins konkurencines sąlygas šilumos rinkos dalyviams. Šilumos tiekėjai, nustatydami viršutinę kainos ribą, turės įvertinti ne tik kuro kainas, bet ir pastoviąsias sąnaudas, pavyzdžiui, darbuotojų užmokestį.

Kainų komisijos skaičiavimais, šilumos kainos Vilniuje po pertvarkos gali sumažėti nuo 8 proc. iki 16,2 proc., o Klaipėdoje – nuo 1,3 proc. iki 3,4 proc. Tuo metu Kaune kainos gali kristi 6,4 proc. arba išaugti 1,4 proc.

Tačiau šilumos tiekimo bendrovės su tokiais skaičiavimais nesutinka. Šilumininkų užsakymu pernai atlikta „Ekotermijos“ ir Efektyvios energetikos centro analizė rodo, kad visoje Lietuvoje dėl pertvarkos šilumos tiekėjai negautų 75 mln. eurų pajamų, kurie „atitektų ne vartotojams kainų mažinimui, o nepriklausomiems šilumos gamintojams“. Pasak šios studijos, Vilniuje dėl pertvarkos vartotojai turėtų sumokėti 144,15 tūkst. eurų daugiau, Kaune – 564,34 tūkst. eurų, o Klaipėdoje – 812,45 tūkst. eurų.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos prezidentas Vytautas Kisielius Eltai teigė, kad šilumos tiekėjai bijo netekti garantuotų pajamų, todėl dengiasi vartotojais.

„Pokyčiai šilumos rinkoje neigiamai atsiliepti gali tik šilumą tiekiančioms bendrovėms, todėl jos aktyviai priešinasi naujajai tvarkai. Jos tai daro prisidengdamos vartotojų interesu, tačiau iš tiesų už viso to stovi baimė netekti ilgus metus tų pačių vartotojų sąskaita generuotų garantuotų pelnų“, – komentare Eltai sake V. Kisielius.

„Dabartinė situacija ydinga dėl to, kad monopolininkai šilumos tiekėjai šilumą pirma susiperka iš savęs prioriteto tvarka, net jeigu ją gamina brangiau nei nepriklausomi gamintojai. Mes manome, kad gyventojams turi būti sudaryta teisė šilumą pirkti iš tų, kas ją pagamina pigiausiai“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, nepriklausomų gamintojų skaičiavimai sutampa su Kainų komisijos ir rodo, kad šiluma po pertvarkos vartotojams turėtų atpigti.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.