Elektros tiekėjai siūlo permainas elektros rinkoje

Šiuo metu Lietuvos elektros rinka yra izoliuota tiek nuo Vakarų Europos šalių dėl elektros perdavimo jungčių trūkumo, tiek nuo bendros Šiaurės šalių „Nord Pool Spot“ rinkos.

Gatis Junghans, UAB „Elektrum Lietuva“ generalinis direktorius ir AB „Latvenergo“ plėtros skyriaus vadovas.<br>Asmeninis archyvas
Gatis Junghans, UAB „Elektrum Lietuva“ generalinis direktorius ir AB „Latvenergo“ plėtros skyriaus vadovas.<br>Asmeninis archyvas
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2012-11-09 16:20, atnaujinta 2018-03-15 14:30

Latvijos elektros energijos gamybos bendrovė „Latvenergo“ kartu su dukterine kompanija „Elektrum Lietuva“ ir 11 kitų elektros pardavimo įmonių pateikė pasiūlymus dėl Baltijos šalių elektros rinkos infrastruktūros gerinimo, padėsiančio sumažinti elektros kainą ir paskatinti konkurenciją.

Šių metų birželio 18 d. Lietuva įsiliejo į „Nord Pool Spot“ elektros biržą, tačiau šiuo metu Lietuvos kainų zona veikia kaip atskira prekybos aikštelė, kurioje kainos nėra susietos su Estija bei Šiaurės šalių rinka.

Dėl to elektra, kuria prekiaujama Estijos ir Suomijos kainų zonose, nėra pasiekiama Lietuvos kainų zonos dalyviams. Dabartinė padalintos rinkos struktūra riboja parduodamos elektros apimtis, todėl kainų pokyčiai yra sunkiai prognozuojami.

Vienas iš galimų sprendimų – susieti Lietuvos ir Estijos kainų zonas „Nord Pool Spot“ biržoje jau nuo 2013 m. pradžios. Tai padidintų konkurenciją Lietuvos prekybos zonoje, užtikrintų skaidrumą ir labiau nuspėjamus kainų pokyčius, sumažintų elektros kainas.

Baltijos šalių perdavimo operatoriai ir „Nord Pool Spot“ planuoja integruoti Lietuvos kainų zoną į bendrą Šiaurės šalių rinką po to, kai bus nustatyta Latvijos kainų zona. Tačiau prognozuojama, kad Latvijos kainų zona bus įsteigta tik 2013 m. antrąjį pusmetį, todėl reikalingas laikinas sprendimas.

Dažniausiai vartotojai perka elektrą fiksuota kaina, pasirašę sutartį metams ar ilgesniam laikotarpiui. Sutarties laikotarpiu elektros pardavėjas perka elektrą kintamomis kainomis. Tai sukuria finansinę grėsmę pardavėjui, nes elektra gali kainuoti brangiau, nei ji parduodama fiksuotos kainos vartotojui.

Baltijos šalių rinkoje šiuo metu nėra būdų, galinčių sušvelninti elektros kainų šuolius, tad ši rizika didina kainą ir pardavėjams, ir vartotojams.

Dar vienas „Latvenergo“ ekspertų pasiūlymas Baltijos šalių perdavimo sistemos operatoriams – įvesti elektros perdavimo teisių aukcionus tarp Estijos ir Latvijos 12 mėnesių laikotarpiui į priekį. Estijos-Latvijos perdavimo jungties pajėgumai yra labai svarbus elektros importo į Latviją ir Lietuvą veiksnys.

Perdavimo teisių aukcionai leistų pardavėjams labiau valdyti elektros perdavimo Estijos-Latvijos tinklais kainas, todėl sutaupytų visi Lietuvos ir Latvijos elektros vartotojai. Siekiant sumažinti elektros kainas, Estijos ir Latvijos perdavimo sistemų operatoriai turėtų pardavinėti perdavimo teises aukcionuose jau dabar, kai dauguma verslo įmonių sudaro elektros tiekimo sutartis 2013 metams.

Techninių kliūčių, galinčių sutrukdyti įgyvendinti pasiūlymus – nėra, tačiau kol kas elektros tiekėjai laukia atsakymo iš perdavimo tinklų operatorių.

Komentarą parengė Gatis Junghans, UAB „Elektrum Lietuva“ generalinis direktorius ir AB „Latvenergo“ plėtros skyriaus vadovas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.