D. Grybauskaitė: „Jaunimo nedarbas - visos Vyriausybės atsakomybė“ (papildyta)

Opiausias socialines problemas - pensijų ir socialinės paramos pertvarką - prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį aptarė su socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene.

„Lietuvos jaunimui turi būti sudarytos sąlygos dirbti ir užsidirbti Tėvynėje. Darbo birža turi užsiimti ne tik bedarbių registravimu, o realiai padėti jauniems žmonėms įsidarbinti. Kai žmonės turės darbo, mažės ir kitų socialinių problemų“, - sakė prezidentė.<br>J. Stacevičius
„Lietuvos jaunimui turi būti sudarytos sąlygos dirbti ir užsidirbti Tėvynėje. Darbo birža turi užsiimti ne tik bedarbių registravimu, o realiai padėti jauniems žmonėms įsidarbinti. Kai žmonės turės darbo, mažės ir kitų socialinių problemų“, - sakė prezidentė.<br>J. Stacevičius
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Jan 14, 2013, 4:24 PM, atnaujinta Mar 13, 2018, 8:19 PM

Daugiausiai dėmesio skirta jaunimo nedarbo problemai.

Pasak Prezidentės, jaunimo nedarbas negali būti dangstomas dėl emigracijos pagerinta statistika, o už jaunimo įdarbinimą atsakingos ministerijos turi dirbti koordinuotai.

Valstybės vadovės teigimu, Lietuvos darbo biržos neveiksnumas yra nepateisinamas.

„Lietuvos jaunimui turi būti sudarytos sąlygos dirbti ir užsidirbti Tėvynėje. Darbo birža turi užsiimti ne tik bedarbių registravimu, o realiai padėti jauniems žmonėms įsidarbinti. Kai žmonės turės darbo, mažės ir kitų socialinių problemų“, - sakė prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, Vyriausybė turi patvirtinti aiškų ir veiksmingą nacionalinį jaunimo įdarbinimo planą. Taip pat būtina neatidėliotina Darbo biržų pertvarka - kiekvienas darbo ieškantis žmogus turi sulaukti konkrečios pagalbos.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad pasinaudojus tarptautine praktika turi būti sukurtas ir pradėti veikti bendras įdarbinimo modelis, apimantis pagalbą nuo profesinio pasirengimo, praktinių įgūdžių iki nuolatinio įsidarbinimo

Šalies vadovės teigimu, būtina griežčiau kontroliuoti, kaip leidžiamos jaunimo užimtumui skirtos lėšos, ir įvertinti, ar visos taikomos priemonės jaunimo nedarbo problemai spręsti yra veiksmingos.

Darbo biržos vadovo Vido Šlekaičio duomenimis, 2012 metais į biržą kreipėsi apie 74 tūkst. darbo neturinčių jaunuolių, apie 40 tūkst. jų įdarbinta. Per metus neturinčio darbo jaunimo esą sumažėjo nuo 30 tūkst. iki 25 tūkstančių. 

2011 metais jaunimo nedarbas Lietuvoje buvo vienas didžiausių Europos Sąjungoje, tačiau 2012 metais jis sumažėjo. Naujausiais duomenimis, Lietuvoje jaunimo nedarbas pernai lapkritį siekė 24,2 proc. ir buvo 6,7 proc. punkto mažesnis nei 2011 metų lapkritį. Europos Sąjungoje lapkritį jis siekė 23,7 proc., arba 1,5 punkto daugiau nei prieš metus (22,2 proc.).

Jaunimo nedarbą bus stengiamasi įveikti pasitelkus Vokietijos modelį

Naujoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kovai su jaunimo nedarbu siūlo pasitelkti Vokietijos modelį, kai jaunuolis lydimas nuo studijų iki darbo vietos.

„Turėtume tą jauną žmogų nuo studijų proceso palaipsniui lydėti į darbo rinką, jį įvesti. Tai, aišku, ir darbdavio būtų atsakomybė, galų gale - ir valstybės atsakomybė. Tiesiog jam parodyti, kad jo veikla, jis yra naudingas mūsų visuomenei, kad jis taip pat kuria tą pridėtinę vertę“, - pirmadienį po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaite sakė ministrė.

„Jeigu nuo studijų yra dialogas su darbdaviu, tai tos įsidarbinimo problemos jaunam žmogui baigus studijas neturėtų būti, nes tas jaunuolis per tam tikras praktikas jau yra pripratęs prie darbo aplinkos. Jau yra ne tik žinios, bet ir patirtis“, - patikslino ji. 

Kaip konkrečiai skatins verslininkus priimti studentus praktikai, ministrė negalėjo atsakyti, bet įžvelgė, kad praktikos būtų derinamos su Švietimo ir mokslo ministerija. Skaičiuojama, kad dėl to ir darbo biržoms prireiks mažiau lėšų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės vertinimu, šalies darbo biržos neatlieka tam tikrų funkcijų, jos turėtų ne vien tiktai registruoti bedarbius, neformaliai apmokyti, bet jauną žmogų sekti, stebėti jo pirmuosius darbo metus darbovietėje.

Ministrė pripažino, kad yra nemažai priemonių, kuriomis skatinamas jaunimo verslumas, palengvinamos jam galimybės įsidarbinti, tačiau šios priemonės nepakankamai efektyvios. Naujomis priemonėmis ji įvardino savanorystę bei mobiliąsias komandas, bandysiančias jaunus žmones įvesti į darbinę veiklą. A. Pabedinskienė sutiko pasigendanti nacionalinės jaunimo įdarbinimo strategijos - iki balandžio 1 dienos departamentai turės pateikti jaunimo užimtumo strategiją.

„Apskritai visi valstybiniu požiūriu ir kitos institucijos, žinybos tiesiog turėtų suprasti, kad tai mūsų visų bendras reikalas, o ne tik tai, kad užimtumo problema yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos reikalas“, - atkreipė dėmesį politikė.

Prezidentei sukritikavus Darbo biržos darbą, A. Pabedinskienė nebuvo linkusi atsakyti, ar pasitiki jos vadovu Vidu Šleikaičiu, bet žadėjo Darbo biržos pertvarką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.