Du trečdaliai gyventojų nori valdiškų pensijų

Daugelis šalies gyventojų

Daugelis šalies gyventojų pritaria, kad socialinio draudimo sistema būtų privaloma ir kad ja rūpintųsi valstybė.<br>I. Budzeikaitė
Daugelis šalies gyventojų pritaria, kad socialinio draudimo sistema būtų privaloma ir kad ja rūpintųsi valstybė.<br>I. Budzeikaitė
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Feb 12, 2013, 1:11 PM, atnaujinta Mar 12, 2018, 2:45 AM

Respondentai tokią savo nuomonę argumentavo sakydami, kad žmonės labiau pasitiki valstybiniu draudimu (31 proc.), baiminasi privačių bendrovių bankrotų (44 proc.), mano, kad kai kurių rūšių draudimu privačioms bendrovėms drausti neapsimoka (26 proc.).

Pusės visų apklaustųjų įsitikinimu, dauguma žmonių nesirūpina savo ateitimi, o ištikus nelaimei reikalauja valstybės pagalbos. Dar trečdalis mano, kad žmonės nelinkę solidariai padėti socialiai pažeidžiamiems asmenims, todėl valstybės vaidmuo čia išlieka svarbus.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Audriaus Bitino, valstybinės socialinio draudimo sistemos poreikį rodo ir tai, kad didžioji dauguma gyventojų rinktųsi dalyvavimą joje, net jeigu tai būtų neprivaloma (64 proc.). Paklausti, koks būdas kaupti pensiją jiems atrodo patraukliausias, daugiausia respondentų (33 proc.) apsirūpinti pensija senatvei rinktųsi variantą paskirstyti draudimo įmoką tarp „Sodros“ ir privataus pensijų fondo ir pensiją gauti iš abiejų šaltinių.

Dar 30 proc. mano, kad geriau visą įmoką mokėti ir pensiją gauti tik iš „Sodros“, 18 proc. - taupyti lėšas savarankiškai, o 13 proc. apklaustųjų rinktųsi pensiją kaupti vien privačiuose pensijų fonduose.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad beveik pusė apklaustųjų vis tik nežino, jog pasirinkus būdą kaupti abiejuose - „Sodroje“ ir privačiuose pensijų fonduose - ta dalimi, kurią jie skirs pastariesiems, atitinkamai sumažės jų pensijos kaupimo dalis „Sodroje“ (48 proc.).

Paprašyti įvardinti valstybinio socialinio draudimo trūkumus, gyventojai vardijo per mažas „Sodros“ išmokas (56 proc. respondentų), didelę biurokratiją (40 proc.), deficitinį „Sodros“ biudžetą (40 proc.), per dideles socialinio draudimo įmokas (32 proc.). Beveik pusė (43 proc.) apklausos dalyvių sutiktų, kad siekiant subalansuoti „Sodros“ biudžetą būtų didinamos ne socialinio draudimo įmokos, o kiti mokesčiai (pvz., pridėtinės vertės, akcizai ir kt.).

Tyrimas taip pat parodė, kad gyventojai gerai supranta, nuo ko priklauso socialinio draudimo išmokų dydis: 88 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad nuo legalaus darbo stažo, 70 proc. - nuo sumokėtų įmokų, 66 proc. - nuo amžiaus. Paklausti, kiek procentų nuo darbo užmokesčio socialiniam draudimui sumoka darbdavys ir darbuotojas, visiškai tiksliai atsakė maždaug trečdalis apklausos dalyvių.

Iš visų respondentų antrosios pakopos pensijų sistemoje nurodė dalyvaują 40 proc. Tarp dirbančiųjų apklausos dalyvių šis dydis siekė 57 proc. „Sodros“ duomenimis, antros pakopos pensijų kaupimo sutartis yra pasirašę apie 83 proc. visų apdraustųjų. Taigi galima daryti prielaidą, kad apie ketvirtadalis darbuotojų nežino apie savo dalyvavimą privačiame pensijų kaupime.

Šalies gyventojų nuomonės tyrimą atliko bendrovė „Spinter tyrimai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.