Valentinas Mazuronis: „Alexis Tsipras ieško kvailelių“

Graikijos premjero Alexio Tsipro

Europarlamentaras V.Mazuronis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Europarlamentaras V.Mazuronis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 8, 2015, 2:55 PM, atnaujinta Oct 27, 2017, 9:20 AM

„Jis pavadino graikų sprendimą referendume kaip drąsiu sprendimu, į kurį reikia atsižvelgti. Jis pavadino Graikiją taupymo politikos laboratorija, bet pasakė dalyką, kuris iš esmės skambėjo visiškai neįtikinamai – pažadėjo, kad Graikijos vyriausybė sugrįš su pasiūlymais, kad jie bus rimti, ir tuo pačiu pabaigė sakydamas, kad Graikijos problema nėra Graikijos problema, tai yra Europos problema ir Europa turi ją spręsti“, – sakė Liberalų sąjūdžio atstovas Petras Auštrevičius.

Politiko vertinimu, „tai buvo visiškai politinė kalba, bandanti paaiškinti situaciją, bet nerodanti jokio kelio“.

„Nebuvo jokių rimtų užsikabinimų, cituojant rytojaus sprendimų projektus, sakant, kad štai, valstybės valdymo išlaidos bus sumažintos 15 proc., nieko panašaus. Tai buvo politinė kalba, iš esmės pateisinanti šios vyriausybės neveiklumą ir bandanti pateikti daugybę visokių argumentų, kokia sudėtinga situacija yra Graikijoje“, – A.Tsipro pasisakymą komentavo europarlamentaras iš Lietuvos.

Jis taip pat pabrėžė, kad pagrindinės Europos Parlamento frakcijos nenori Graikijos pasitraukimo iš euro zonos. „Bet nemanau, kad viena neveikianti valstybė narė gali laikyti visą organizaciją, visą euro zoną neapibrėžtumo sąlygomis. Tai – per daug kainuojantis dalykas. Tai pradeda grasinti ne tik euro zonos, bet ir visos ES projektui. Tai valstybei narei reikia apsispręsti, ko ji nori. Girdėdamas šios dienos A.Tsipro kalbą visiškai nesu tikras dėl rytojaus. Jis man nesudarė jokių prielaidų tikėti, kad situacija pasikeis“, – reziumavo P.Auštrevičius.

Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sakė nieko naujo Graikijos premjero kalboje neišgirdęs – tik kaltinimus Europai. „Europa kalta dėl visko, Graikija nesulaukė Graikijai tinkamų pasiūlymų. Ypatingos reakcijos EP salėje sulaukta, kai jis pasakė, kad visi pinigai, kuriuos skyrė skolintojai, nepasiekė Graikijos žmonių. Tai – visiškas absurdas, nes buvo imtos paskolos, plėtota infrastruktūra, paslaugos, tik tai buvo daroma neapdairiai, nenorint už tai prisiimti atsakomybės“, – sakė G.Landsbergis.

„Manau, kad Graikija tikrai neateis su savo pasiūlymais, nebent stebuklui įvykus A.Tsipras susiprotėtų ir priimtų kokį nors naują Europos Komisijos pasiūlymą“, – apie Graikijos perspektyvas kalbėjo konservatorių vadovas. G.Landsbergis sakė iš A.Tsipro kalbos susidaręs įspūdį, kad Graikija tikisi, jog situacija kaip nors išsispręs savaime, bet pabrėžė, jog „Europa priėjo tokį tašką, kad laukti nebegalime“.

Darbo partijos vadovui Valentinui Mazuroniui Graikijos premjero kalba paliko „keistoką įspūdį“. „Man susidarė įspūdis, kad jis, jei kalbant lietuviškai, tarsi ieško kvailelių. Iš vienos pusės kalba ir teigia, kad yra už buvimą euro zonoje, ES ir kad siekia pasilikti šiose struktūrose. Iš kitos pusės jis pasako, kad jie yra jau tiek daug padarę, įvykdę reformų, kad daugiau jie nieko ir nebegali. Man atrodo, čia tokia šiek tiek nenuoširdi pozicija. Jis kalba, kad tikrai pateiks detalų reformų planą, bet, kaip žinome, vakar jie atvažiavo su tuščiu lapu“, – kalbėjo V.Mazuronis.

Vertindamas Graikijos perspektyvas europarlamentaras buvo atsargus. „Sunku pasakyti. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas savo kalboje gana aiškiai akcentavo, kad ši savaitė yra baigiamoji, ir jei nebus susitarimo, kita išeitis kaip „Grexit“ sunkiai prognozuojama. Klausimas, kiek Graikijos pusė jau apsisprendusi išeiti. Jei jie iš tikrųjų per šią savaitę nesuras sutarimo, mano manymu, bus variantas, kad jie pasirinks išeiti. Bet pasirinks jie, ne kas kitas“, – pabrėžė DP vadovas.

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė pabrėžė, kad pagrindinės Europos Parlamento frakcijos pasisako už Graikijos likimą euro zonoje, tačiau tam būtinas konkretus veiksmų planas, o ne populistinės kalbos. Ji taip pat sakė per savo abi kadencijas Europos Parlamente dar nemačiusi, kad šalies ministras pirmininkas būtų sutiktas taip audringai.

„Mes, Europos Parlamento nariai, tikrai reikalaujame, kad Graikija atsižvelgtų, kad būtinos tam tikros priemonės. Tai išsakė visų pagrindinių frakcijų atstovai. Negalvoju, kad ministrui pirmininkui A.Tsiprui čia malonu būti. Jis išgirdo daug teisingų, karčių žodžių apie tai, kad šalis turi rimtai kovoti su korupcija, kad šalis turi mokėti mokesčius, kad būtų surenkamos pajamos, kad turi vykdyti struktūrines reformas. Kitaip sakant, jis tikrai mato, kad rimtosios politinės frakcijos siunčia labai tikslią žinią A.Tsiprui, kokių veiksmų jis turėtų imtis, jei iš tikrųjų nori, kad vyktų derybos, ir jei nori, kad tose derybose būtų surastas tam tikras sprendimas ir tam tikra pagalba“, – kalbėjo V.Blinkvičiūtė.

Graikijos premjeras trečiadienį Strasbūre pareiškė esantis užtikrintas, kad su euro zonos lyderiais pavyks suderinti naują sutartį dėl finansinės pagalbos skolų prislėgtiems Atėnams iki galutinio termino šios savaitės pabaigoje.

Euro zonos lyderiai per antradienį surengtą nepaprastąjį viršūnių susitikimą susitarė leisti Graikijai iki ketvirtadienio pateikti naują reformų planą graikams referendume pasisakius prieš diržų veržimo politiką. Tuo tarpu sekmadienį vyksiantis visos ES viršūnių susitikimas buvo įvardytas kaip paskutinė galimybė sudaryti susitarimą dėl finansinės pagalbos Atėnams, kuris leistų Graikijai išlikti euro zonoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.