Trūkstama atlyginimų dėlionės detalė

Diskusijose apie atlyginimus Lietuvoje nuolat girdime, koks svarbus minimalaus atlyginimo dydis, darbo santykių reguliavimas, mokesčiai ir dar daugybė kitų aspektų. Tačiau pagrindinis ir svarbiausias ingredientas yra beveik visada užmirštamas. Tolimesnis Lietuvos ekonominis progresas ir tvarus gyventojų pajamų augimas įmanomas tik pasitelkus inovacijas ir kuriant aukštesnės pridėtinės vertės prekes bei paslaugas.

Aukštųjų technologijų sektorius paprastai pasižymi didžiausiu produktyvumu ir aukščiausiais atlyginimais<br>AFP/Scanpix nuotr.
Aukštųjų technologijų sektorius paprastai pasižymi didžiausiu produktyvumu ir aukščiausiais atlyginimais<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Laura Galdikienė

2016-06-23 10:42, atnaujinta 2017-05-20 21:59

Garsus praėjusio amžiaus ekonomistas J. A. Schumpeter buvo įsitikinęs, jog inovacijos ir technologinė kaita yra pagrindinė ekonomikos varomoji jėga. Inovacijos – ypač aktuali tema Lietuvai. Darbingo amžiaus gyventojų skaičius šalyje sparčiai mažėja, o dabartinė ekonomikos struktūra nebegali užtikrinti spartaus ekonomikos ir pajamų augimo bei artėjimo prie labiau išsivysčiusių šalių pajamų lygio. Pernai Lietuvos BVP, tenkantis vienam gyventojui (įvertinus perkamosios galios skirtumus), ne tik nepriartėjo prie ES vidurkio, bet net sumažėjo 1 procentiniu punktu ir sudarė 74 procentus ES vidurkio.

Žinoma, Lietuvoje veikia keletas novatoriškų sparčiai augančių aukštųjų technologijų įmonių, ypač biotechnologijų bei lazerių technologijų srityse. Be to, šalyje steigiasi vis daugiau IT centrų, aptarnaujančių dideles užsienio įmones. Visgi, nepaisant šių teigiamų tendencijų, rimtesnio proveržio pasiekti vis nepavyksta – Lietuva išlieka žemos ir vidutinės pridėtinės vertės ekonomika. „Eurostat“ duomenimis, beveik pusė visos verslo pridėtinės vertės Lietuvoje sukuriama menkai žinioms imliame paslaugų sektoriuje. Apdirbamojoje pramonėje pagrindiniu smuiku griežia žemos ir vidutinės pridėtinės vertės produktų gamyba, pavyzdžiui, naftos, maisto produktų, baldų, medienos, guminių ir plastikinių gaminių.

Aukštųjų technologijų sektorius tebėra mažas ir menkai išvystytas – 2013 metais aukštųjų technologijų apdirbamajai gamybai ir paslaugoms atiteko tik 6,3 procento visos verslo sukurtos pridėtinės vertės. Pastaraisiais metais šiame sektoriuje išryškėjo ir teigiamos tendencijos: 2013-2015 metais aukštųjų technologijų produktų gamyba pademonstravo sparčiausią augimą apdirbamojoje pramonėje. Deja, užimtumo statistikoje šie teigiami pokyčiai menkai pastebimi – 2014 metais tik 2,1 procentas visų užimtųjų Lietuvoje dirbo aukštųjų technologijų sektoriuje ir tai buvo žemiausias rodiklis ES.

Aukštųjų technologijų sektorius paprastai pasižymi didžiausiu produktyvumu ir aukščiausiais atlyginimais. Pavyzdžiui, Lietuvos aukštųjų technologijų apdirbamosios gamybos, apimančios vaistų, kompiuterių, elektronikos, optinių ir kitų aukštos pridėtinės vertės produktų gamybą, produktyvumas arba, kitaip tariant, vienam dirbančiajam tenkanti pridėtinė vertė yra beveik dvigubai didesnis nei vidutinis šalies verslo sektoriaus produktyvumas. Atlyginimai technologijų sektoriuje taip pat stipriai viršija šalies vidurkį. Pavyzdžiui, 2016 metų pirmąjį ketvirtį vaistų gaminių ir farmacinių preparatų gamyboje dirbančiųjų bruto darbo užmokestis buvo dukart didesnis nei vidutinis darbo užmokestis šalyje, o dirbantieji informacijos ir ryšių veikloje mėgavosi 1,8 karto didesniu darbo užmokesčiu.

Menkas aukštųjų technologijų sektoriaus išsivystymas, dominuojanti mažos ir vidutinės pridėtinės vertės gamyba bei paslaugos yra viena svarbiausių priežasčių, kodėl produktyvumas ir atlyginimai Lietuvoje vis dar gana stipriai atsilieka nuo ES vidurkio. Plečiantis aukštos pridėtinės vertės sektoriui, šalyje sparčiau augtų vartojimas, tai sąlygotų spartesnį atlyginimų augimą ir žemesne pridėtine verte pasižyminčiose veiklose, ypač paslaugų sektoriuje. Kilimas verslo sukuriamos pridėtinės vertės grandinėje ne tik paskatintų ekonomikos bei atlyginimų augimą, bet ir sumažintų neigiamą senėjančios visuomenės.

Laura Galdikienė yra „Swedbank“ vyresnioji ekonomistė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.