Truputį padidėjusios algos ėmė ir apkarpė įmonių pelną

Lietuvos bendrovių pajamos antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išliko stabilios, o veiklos pelnas nežymiai augo.

Netikėtai antrą ketvirtį išaugo tekstilės gamybos ir drabužių siuvimo įmonių pelnas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Netikėtai antrą ketvirtį išaugo tekstilės gamybos ir drabužių siuvimo įmonių pelnas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Netikėtai antrą ketvirtį išaugo tekstilės gamybos ir drabužių siuvimo įmonių pelnas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Netikėtai antrą ketvirtį išaugo tekstilės gamybos ir drabužių siuvimo įmonių pelnas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Tadas Povilauskas

2016-09-13 14:39, atnaujinta 2017-05-13 05:08

Sėkmingiausias šis laikotarpis buvo transporto, energetikos, prekybos įmonėms. Vis dar pigūs energetiniai ištekliai įmonių veiklos rezultatus veikia palankiai. Kita vertus, įmonių pelningumui antrąjį šių metų ketvirtį turėjo įtakos vidutinio darbo užmokesčio didėjimas.

Panašu, kad vis dar pigesni negu prieš metus degalai, elektra, dujos ar metalai pradeda nebeatsverti brangstančios darbo jėgos sąnaudų.

Pastaraisiais mėnesiais užsienio rinkos Lietuvos eksportuotojų nelepina, o ir artimiausiu metu eksporto proveržio sunku tikėtis. Tad toliau auga poreikis įmonėms didinti darbo našumą norint konkuruoti užsienio rinkose ir pasiekti geresnį pelningumą.

Eksportuojamų produktų kainos – žemumose

Lietuvos bendrovių pajamų sąstingį lemia vis dar žemos pagrindinių eksportuojamų produktų kainos. Pavyzdžiui, naftos produktai ir trąšos antrą ketvirtį buvo daugiau negu 20 proc., o maisto produktai 3 proc. pigesni negu prieš metus.

Nenuostabu, kad apdirbamosios pramonės, kurios du trečdaliai produkcijos yra eksportuojama, įmonių pajamos per metus sumažėjo 8 procentais. Palankesnės galimybės didinti pajamas dėl didesnių kainų ir didesnio vidaus vartojimo buvo vidaus rinkoje veikiančioms prekybos ir paslaugų įmonės.

Transporto sektorius atsigauna

Labiausiai augo transporto ir saugojimo, apgyvendinimo, energetikos ir prekybos bendrovių veiklos pelnas. Transporto sektoriaus įmonių veiklos pelnas per metus padidėjo 13 procentų.

Tai rodo, kad įmonės sėkmingai augo didindamos klientų skaičių Europos Sąjungos šalyse, o teigiamos įtakos pelningumui dar turėjo ir mažesnės negu prieš metus degalų kainos. Tiesa, šio sektoriaus plėtra priklauso ne tik nuo galimybių pritraukti naujų darbuotojų iš trečiųjų šalių ir kuro kainų, bet ir geopolitinių veiksnių, kurie susiję su geležinkelių ir uosto bendrovių veikla.

Turistai augino apgyvendinimo sektorių

Apgyvendinimo sektoriaus bendrovių pajamos per metus padidėjo 22 proc., o veiklos pelnas išaugo daugiau negu 40 procentų.

Tokį augimą lėmė didėjęs užsienio turistų skaičius Lietuvoje.

Antrą šių metų ketvirtį Lietuvoje užsienio svečiams apgyvendinimo įstaigos suteikė 10 proc. daugiau nakvynių negu prieš metus.

Geresni įmonių rezultatai skatina tolesnę apgyvendinimo paslaugų plėtrą, todėl nenuostabu, kad per pastaruosius keletą mėnesių buvo pristatyti nauji viešbučių plėtros projektai Vilniuje ir Kaune.

Tikėtina, kad antrą metų pusmetį pajamų tendencijos apgyvendinimo sektoriuje nesikeis, o pelningumo augimas sulėtės dėl brangstančios darbo jėgos.

Energetikos sektorius – efektyvus

Dėl pastarųjų metų pokyčių energetikos sektoriuje didėja šio sektoriaus įmonių pelnas, kurį daugiausia lemia valstybės įmonių grupių „Lietuvos energijos“ ir „EPSO–G“ geresni finansiniai rezultatai.

Didėjant šių įmonių pelnui, auga ir į valstybės biudžetą mokami dividendai. Tikėtina, kad jei įmonės ir toliau didins veiklos efektyvumą, o reguliacinė aplinka nesikeis, įmonių pelningumas ir dividendai į valstybės biudžetą nemažės.

Prekybos įmonės – gyvybingos

Prekybos bendrovėms Lietuvoje antrą ketvirtį sekėsi neblogai – nors jų pajamos per metus padidėjo 2 proc., veiklos pelnas išaugo 16 procentų.

Tiesa, kur kas geriau sekėsi didmeninės, o ne mažmeninės prekybos įmonėms, nes mažmeninės prekybos įmonių veiklos pelnas antrą ketvirtį truputį sumažėjo. Tam įtakos galėjo turėti ir prekybos centrų „Lidl“ atidarymas – padidėjo konkurencija kitiems prekybos centrams.

Netikėtai antrą ketvirtį išaugo tekstilės gamybos ir drabužių siuvimo įmonių pelnas. Pramonininkų atstovai visai neseniai skundėsi, kad minimalios algos pakėlimas gali būti mirtinas dūris šiam sektoriui, bet kol kas padėtis nėra tokia prasta.

Neseniai viešai skelbti „Utenos trikotažo“ pirmo pusmečio finansiniai rezultatai patvirtina, kad šio sektoriaus įmonės randa naujų klientų ir net padidina pelningumą.

Nekilnojamojo turto sektorius smuktelėjo

Vis dar prastai sekėsi statybų bendrovėms, kurių veiklos pelnas antrą ketvirtį buvo 31 proc. mažesnis negu prieš metus.

Pelno kritimas yra susijęs su mažesnėmis negu prieš metus įmonių pajamomis dėl kuklesnių ne gyvenamosios statybos darbų apimties. Mažesnių darbų kol kas nekompensuoja ir tebestorėjantis statybos bendrovių darbų portfelis užsienio šalyse. Statybų sektoriaus pajamų ir pelno augimo reikėtų tikėtis jau ateinančiais metais, kai vėl padaugės investicijų energetikos ir susisiekimo sektoriuose.

Lietuvos bendrovėms iššūkių netrūksta, bet jos jau daug kartų įrodė, kad sugeba išsisukti iš keblios situacijos. Minimalios mėnesio algos kėlimas ir augantis vidutinis darbo užmokestis tiesiogiai skatins įmones ieškoti dar efektyvesnės veiklos modelių, tad įmonės investuos, ieškos galimybių didinti pardavimus eksporto rinkose.

Nors pastarųjų mėnesių eksporto rodikliai nuvilia, pačių pramonininkų nuotaikos yra neblogos. Rugpjūtį trečdalis Statistikos departamento apklaustųjų tikėjosi, kad pardavimo mastas užsienio rinkose didės. Eksporto smukimo tikisi tik 7 proc. apklaustųjų. Reikia tikėtis, kad šis jų optimizmas artimiausiu metu neišseks.

Tadas Povilauskas yra SEB banko vyriausiasis analitikas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.