Kas antras Lietuvos gyventojas eurui jau ploja katučių

Liko pustrečios savaitės, ir litus imsime krapšyti lauk iš piniginių. Tačiau netrūksta ir nerimo. Juk akys meluoja, - eurais surašytos prekių kainos vis dar atrodo „mažesnės“, nei litais. Vis dėlto Lietuvoje dauguma žmonių nekantriai laukia euro.

Litai netrukus ims grimzti į praeitį, - į kainų viršukalnes kopsime su eurais.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Litai netrukus ims grimzti į praeitį, - į kainų viršukalnes kopsime su eurais.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2014-12-15 09:37, atnaujinta 2018-01-19 04:33

Lapkričio viduryje atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa atskleidė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų euro įvedimą vertina teigiamai. Tai, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. naujoji Lietuvos valiuta bus euras, palankiai ir labiau palankiai įvertino 53 proc. gyventojų, 39 proc. būsimosios valiutos atžvilgiu buvo nusiteikę skeptiškai, 8 proc. neturėjo nuomonės.

„Džiaugiuosi, kad prieš stojant į euro zoną visuomenės nuomonė tapo palankesnė naujajai valiutai – eurui. Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų šią valiutą jau vertina teigiamai, žmonės supranta, kad euro įvedimas prisidės prie ekonomikos plėtros ir šalies gyventojų gerovės. Atsiras tvirtos prielaidos, kad mažėtų palūkanų normos, su euro įvedimu mažės valiutos keitimo išlaidos. Verslui svarbu, kad gilesnė Lietuvos ekonominė integracija į Europos Sąjungą kurs palankesnę aplinką tarptautinei prekybai, taigi verslo plėtrai ir darbo vietų kūrimui, stiprins ekonomiką ir suteiks jai naujų galimybių“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

„Kitų eurą įsivedusių šalių patirtis rodo, kad bendrosios Europos valiutos palaikymas smarkiai paauga po valiutos įvedimo. Lietuvoje poslinkis įvyko iki įžengiant į euro zoną. Tam įtakos turėjo gerokai išaugęs gyventojų informuotumas, nes būtent nežinojimas yra dažna įvairių baimių priežastis“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Gyventojai dažniausiai tarp palankaus euro vertinimo priežasčių vardijo išnyksiančias valiutos keitimo išlaidas, ateities siejimą su Europa, šalies stabilumą ir ekonominį augimą. Tarp skeptiškai būsimą valiutą vertinančiųjų dažniausiai paminėtos baimės dėl galimo kainų kilimo, nacionalinės valiutos praradimas ir nerimas dėl gebėjimo persiorientuoti valiutos keitimo metu.

Eurą gana palankiai vertina ir miesto, ir kaimo gyventojai. Tarp kaimo gyventojų euro įvedimą palankiai arba labiau palankiai vertina 52 proc., nepalankiai arba labiau nepalankiai – 36 proc., tarp miestiečių – atitinkamai 54 ir 40 proc.

Visuomenės apklausa taip pat parodė, kad 9 iš 10 gyventojų jaučiasi labai gerai arba pakankamai informuoti apie eurą. Neatšaukiamą lito ir euro keitimo kursą žino 94 proc. apklaustųjų.

Tyrimo duomenimis, 84 proc. respondentų yra matę grynuosius eurus, o beveik kas antras iš jų galėjo įvardyti bent vieną eurų apsaugos priemonę. Apklausos duomenimis, 68 proc. gyventojų jau yra naudoję eurus atsiskaitymams. Be to, dauguma gyventojų žino, kad eurų banknotai visose šalyse vienodi, o monetų nacionalinės pusės – skirtingos.

Kaip atrodys lietuviškos eurų monetos žino 73 proc. respondentų, o Vytį ant nacionalinės eurų monetų pusės palankiai arba labiau palankiai vertino 90 proc. apklaustųjų.

Visuomenės nuomonės apie eurą tyrimas atliktas 2014 m. lapkričio 3–26 d. „Omnibus“ metodu. Apklausti 1 002 nuo 18 m. amžiaus Lietuvos gyventojai. Apklausą atliko sociologinių tyrimų bendrovė „BERENT Research Baltic“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.