Naršote pažinčių svetainėse? Būkite atidūs – gali daug kainuoti

Lietuviui, panorusiam susirasti draugę ir prisiregistravusiam Jungtinės Karalystės pažinčių svetainėje, nė į galvą neatėjo, kad pasipylę laiškai iš lietuvių merginų greičiausiai bus netikri. Ne vienas jis nusvilo. Draugų ir mylimųjų virtualioje erdvėje ieškantys vartotojai, prisiregistravę Europos pažinčių svetainėse, dažnai neperskaito taisyklių, o paskui turi pakratyti piniginę arba teisybės ieškoti raitydami skundus.

Daugiau nuotraukų (1)

Aida Murauskaitė

2015-02-02 16:47, atnaujinta 2018-01-14 08:31

Štai keletas patarimų, kaip neužkibti ant kabliuko.

Vartotojų teisių gynėjams teko nagrinėti lietuvio, kuris nusivylė pažinčių svetaine, skundą. Jis kreipėsi į Europos vartotojų centrą (EVC) Lietuvoje po nesėkmingo mėginimo virtualiai susirasti draugę. Vyras siekė atgauti pinigus, kuriuos sumokėjo už 6 mėnesių narystę interneto svetainėje, registruotoje Jungtinėje Karalystėje.

Vartotojas teisininkams pasakojo, kad vos užsiregistravę pažinčių svetainėje, kurią administruoja Jungtinės Karalystės paslaugų teikėjas, kasdien gaudavo po kelis laiškus iš lietuvių merginų, tačiau norėdamas juos perskaityti turėjo susimokėti už narystę.

Draugės besidairantis vyras sumokėjo už 6 mėnesių narystę 18,49 svaro sterlingų. Tačiau perskaitęs esą merginų siųstas žinutes suprato, kad šios buvo atsiųstos sistemos bei sugeneruotos automatiškai, o ne parašytos realių žmonių.

Lietuvis pasijuto apgautas, todėl reikalavo, kad paslaugos teikėjas grąžintų už narystę sumokėtus pinigus.

„Deja, šitos bylos nepavyko sėkmingai išspręsti. EVC Jungtinėje Karalystėje kreipėsi į paslaugos teikėją, tačiau jis atsisakė bendradarbiauti ir vartotojui buvo pasiūlyta kreiptis į teismą“, – sakė Europos vartotojų centro (EVC) Lietuvoje teisininkė Rasa Kneižytė.

Ji svarstė, kad gal kitose šalyse tai aktualesnė problema arba Lietuvos vartotojai daugiau naudojasi pažinčių svetainių, kurias administruoja Lietuvoje registruoti paslaugų teikėjai, paslaugomis, nes Europos vartotojų centras Lietuvoje 2014 m. buvo gavęs tik 1 skundą dėl pažinčių svetainių, kurias administruoja užsienyje registruotas paslaugų teikėjas.

Tačiau kitose šalyse pažinčių ieškotojai susiduria su kitokiais keblumais ir neretai patys būna kalti, kad neapsižiūrėjo. Neperskaityti taisyklių internete būdinga ir lietuviams.

Neperskaito taisyklių

EVC tinklo darbuotojai parengė patarimų tiems vartotojams, kurie naudojasi pažinčių svetainėmis ir sudaro sutartis su paslaugų internetu teikėjais.

Pasak vartotojų teisių gynėjų, dažnas nuspaudžia patvirtinimo mygtuką nesuprasdamas, kad sudaro pratęsiamą sutartį, pagal kurią teikiamos mokamos paslaugos.

Kai kuriais atvejais vartotojai žino, kad sudaro sutartis ir paslaugos yra mokamos, bet jie ne visada supranta, kad tai yra sutartis, kuri pratęsiama automatiškai. Tiesiog dauguma vartotojų neskaito sąlygų ir nuostatų (angl. terms and conditions).

Šie patarimai gali padėti išvengti brangių klaidų, sudarant pažinčių paslaugų sutartis.

– Prieš susikurdami anketą pažinčių puslapyje, apsvarstykite šiuos dalykus:

– Patikrinkite paslaugos teikėjo tapatybę ir registracijos vietą.

– Ar paslaugos nemokamos? Pasitikrinkite, kas yra nemokama ir už ką reikia mokėti. Daug tarpvalstybinių paslaugų teikėjų siūlo nemokamą registraciją, tačiau bet kokie kontaktai su kitais paslaugos naudotojais yra mokami, vadovaujantis nuostata „mokėkite, jeigu norite su kuo nors susisiekti“. Dažnai šitas apribojimas nėra tiesiogiai matomas ir jūs turėsite paieškoti informacijos apie kainas.

– Patikrinkite informaciją apie kainas ir kas yra įskaičiuota.

– Atidžiai perskaitykite nuostatas ir sąlygas. Ieškokite informacijos apie jūsų teisę atsisakyti sutarties ir kaip ja pasinaudoti.

– Taip pat ieškokite informacijos apie sutarties galiojimo trukmę ir kaip nutraukti sutartį.

– Kokia yra narystės trukmė? Narystės trukmė yra laikotarpis, kai jūs turėsite prisijungimą prie puslapio ir minimalus terminas, už kurį turėsite mokėti, jeigu norėsite atsisakyti narystės.

– Kokius apmokėjimo būdus siūlo paslaugos teikėjas? Ar turite alternatyvų? Jeigu taip, pasirinkite mokėjimą kreditine kortele, jeigu tokia galimybė siūloma.

– Išsiaiškinkite ar paslaugos teikėjo nuostatose ir sąlygose yra nuostatų dėl jūsų nuotraukų naudojimo ir nuspręskite, ar galite su tuo sutikti.

– Svarbu prisiminti, kad jūs turite teisę atsisakyti sutarties per 14 dienų nuo sutarties sudarymo, bet yra tam tikrų išimčių:

– Jūs negalite atsisakyti paslaugų sutarties, kuri jau įvykdyta. Pažinčių interneto svetainėse tai gali įvykti kai tik gaunate priėjimą prie kitų anketų ir galite su jais susisiekti.

– Teisė atsisakyti sutarties yra prarandama, jeigu paslauga pradedama teikti su jūsų išankstiniu sutikimu ir patvirtinimu, kad prarandate teisę atsisakyti sutarties prieš paslaugos teikėjui galutinai įvykdžius paslaugą. Tuo atveju, jeigu atsisakote sutarties prieš galutinai įvykdant paslaugą, jums gali tekti mokėti proporcingai įvykdytų paslaugų vertei. – Jeigu norite nutraukti užsisakytų paslaugų sutartį, susisiekite su paslaugos teikėju raštu kaip įmanoma ankščiau ir aiškiai informuokite, kad naudojatės sutarties atsisakymo teise. Nekurkite ar nesinaudokite savo anketa, nes po to, kai pasinaudosite paslauga, jūsų sutarties atsisakymo teisė išnyks.

– Atkreipkite dėmesį, kad yra skirtumas tarp sutarties atsisakymo teisės ir jūsų teisės užbaigti narystę po sutarties atsisakymo termino pasibaigimo.

– Ar narystė bus automatiškai atnaujinta po tam tikto laiko tarpo? Jeigu taip, patikrinkite kada ir kokių veiksmų turite imtis, jeigu nenori tęsti narystės. Kai kuriose valstybėse narėse yra pareiga informuoti vartotoją, kad sutartis bus automatiškai atnaujinta po narystės termino pasibaigimo.

– Kai tik užsiregistravote interneto svetainėje, palaukite, kol gausite užsakymo patvirtinimą. Perskaitykite patvirtinimą, kad galėtume peržiūrėti sutarties taikymo sąlygas. Ar patvirtina jūsų lūkesčius paslaugų turinys?

– Išsaugokite patvirtinimo kopiją, sutartį ir visą susirašinėjimą su paslaugos teikėju. Jeigu nepavyksta rasti sprendimo su paslaugos teikėju, susisiekite dėl patarimo ir pagalbos su Europos vartotojų centru savo valstybėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.