Ūkininkai nemoka PSD, tad kiek paklos medikams už pagalbą?

Daugiau kaip pusė – per 12 tūkstančių – individualia žemės ūkio veikla užsiimančių smulkiųjų ūkininkų nemoka privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų ir nėra draudžiami šiuo draudimu. Jų skola – per 600 tūkst. eurų.

Kas antras smulkus ūkininkas nesiteikia sumokėti sveikatos draudimo mokesčių.<br>Organizatorių nuotr.
Kas antras smulkus ūkininkas nesiteikia sumokėti sveikatos draudimo mokesčių.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 2, 2016, 11:26 AM, atnaujinta May 17, 2017, 3:19 AM

„Sodros“ ir Valstybinės ligonių kasos specialistai primena, jog nemokantys PSD įmokų netenka teisės naudotis nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, kompensacijomis vaistams. Jiems taip pat kaupiasi skola, kurią, prireikus kreiptis į medikus, pirmiausia ir reikės padengti. Ji gali būti išieškoma priverstinai.

Sveikatos draudimo įstatyme nustatyta, jog asmenys, kurių einamųjų metų sausio 1 dienos žemės ūkio valdos ar ūkio ekonominis dydis, pagal Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro atliktus skaičiavimus, yra ne didesnis kaip 2 ekonominio dydžio vienetai (EDV), yra laikomi vykdančiais individualią žemės ūkio veiklą ir privalo kas mėnesį „Sodrai“ mokėti 3 proc. minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Įmoka mokama, jei jų žemės ūkio valda yra įregistruota Žemės ūkio ir kaimo verslo registre arba ūkis yra įregistruotas Ūkininkų ūkių registre.

PSD įmokas mokėti turi ir asmenys, registravę ūkinius gyvūnus, tačiau neregistruoti aukščiau nurodytuose registruose.

Ar reikia mokėti šią įmoką ir susikaupusią skolą (jei įmokos nebuvo mokamos) galima pasitikrinti „Sodros“ interneto svetainėje adresu www.sodra.lt/pasitikrink.

Į prievolę savarankiškai mokėti PSD įmokas dėmesį atkreipti turi ir žmonės, kurie yra paveldėjimo ar dovanojimo teise įgiję žemės ir perėmę žemės ūko valdą arba ūkininko ūkį, o kai kuriais atvejais – net ir tie, kurie žemę jau yra pardavę anksčiau, šiuo metu nevykdo žemės ūkio veiklos, tačiau yra neišregistravę žemės ūkio valdos ar ūkininko ūkio.

Nuo liepos 1 dienos individualia žemės ūkio veikla užsiimančių, ne didesnę kaip 2 EDV žemės ūkio valdą ar ūkininko ūkį turinčių žmonių PSD įmoka yra 11,40 Eur.

Pabrėžtina, jog asmenys, dirbantys pagal darbo sutartį, valstybės tarnyboje, gaunantys pajamas pagal autorinę sutartį, pajamas iš sporto ar atlikėjo veiklos, turintys verslo liudijimą, vykdantys kitą individualią veiklą arba draudžiami valstybės lėšomis, nors ir valdo minėto dydžio žemės ūkio valdą ar ūkininko ūkį bei užsiima individualia žemės ūkio veikla, šios PSD įmokos mokėti neturi – privalomuoju sveikatos draudimu jie draudžiasi savarankiškai mokėdami už kitą vykdomą veiklą arba šias įmokas už juos sumoka darbdaviai ar valstybė.

Kaip apskaičiuojamas EDV, informacija pateikta Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro svetainėje. Savo žemės ūkio valdos ekonominį dydį žmonės, registravę žemės ūkio valdą, gali pasitikrinti Elektroniniuose valdžios vartuose, rubrikoje „Gyventojams“ pasirinkę punktą „Paraiškų priėmimo informacinės sistemos“.

Atkreipiame dėmesį, kad mokant PSD įmokas būtina nurodyti teisingą įmokos kodą: 361 – einamosioms įmokoms, 362 – įsiskolinimams. Įmokos, sumokėtos nurodžius neteisingą kodą, nebus įskaitytos.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.