Viešųjų pirkimų tarnyba aiškinsis, ar Vilniaus darželių perkami produktai atitinka rinkos kainas

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) žada aiškintis, ar pernai gruodį Vilniaus lopšelių-darželių sudarytose papildomose maisto produktų tiekimo sutartyse maistas perkamas už rinkos kainas ir ar nebuvo pažeistos procedūros.

Kaltinimų dėl per didelių kainų sulaukę tiekėjai sako, kad darželiai turi ir alternatyvą pirkti pigesnius produktus.<br>D.Umbraso nuotr.
Kaltinimų dėl per didelių kainų sulaukę tiekėjai sako, kad darželiai turi ir alternatyvą pirkti pigesnius produktus.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 18, 2018, 1:51 PM, atnaujinta Jan 18, 2018, 3:14 PM

Kaltinimų dėl per didelių kainų sulaukę tiekėjai sako, kad darželiai turi alternatyvą pirkti pigesnius produktus.

Už švietimą atsakinga Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė taip pat ketina vertinti situaciją.

Į problemą dėmesį atkreipė buvęs Vilniaus vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas, spalį užleidęs postą Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovei E.Tamošiūnaitei. Peržiūrėjęs dalį papildomai gruodį darželių sudarytų sutarčių su įmone „Pontem“, jis teigia, kad kai kuriuos produktus įsipareigota pirkti gerokai didesne nei rinkos kaina.

Pavyzdžiui, anot jo, dalyje sutarčių numatyta pirkti vienos brangiausių rūšių pieno produktus, kurių mažmeninė kaina parduotuvėse mažesnė nuo keliolikos iki keliasdešimties euro centų, beveik 60 centų brangiau nei mažmeninėje rinkoje perkamas ir saulėgrąžų aliejus, dalis papildomai perkamų produktų, anot jo, visiškai dubliuoja jau sutartyse numatytus pigesnius. Sutartis sudaryti leido savivaldybė.

„Savivaldybė prarado bet kokią maisto tiekėjų kontrolę, užuot stengęsi taupyti tėvų pinigus ir užsakę geros kokybės produktus, ką įsipareigojo tiekėjai daryti dar 2015 metais. Šiuo atveju yra savivaldybės ir darželių pataikavimas konkrečiam verslo subjektui, kuris pardavinėja produktus brangiau, nei galima nusipirkti parduotuvėje. Nežinau, ar tyčinis, bet tai yra aplaidumas ir situacijos nekontroliavimas“, – teigia jis.

VPT direktorė Diana Vilytė sako, kad tarnyba vertins viešai iškeltas abejones.

„Kainodara, kurioje turėjo būti numatyta, kuriomis sąlygomis ir aplinkybėmis gali kelti įkainius, turi būti įvertinta. Mes šiandien negalime pasakyti, ar visus, ar keletą darželių, bet pasižiūrėsime, kad būtų išsklaidyti visuomenės nuogąstavimai. Ir pačiai savivaldybei būtų sveika išsklaidyti mestus kaltinimus. Bet kuriuo atveju nežinau, kokia apimtimi, bet vertinsime“, – BNS sakė D.Vilytė.

Tuo metu V.Benkunskas stebisi, kodėl didžioji dalis darželių sutartis dėl papildomų produktų, nenumatytų 2015-aisiais sudarytose ir galiojančiose sutartyse su šia bendrove, sudarė neapklausę kitų paslaugas teikiančių įmonių, kai keliasdešimt jų sutartis pasirašyti atsisakė.

E.Tamošiūnaitė tvirtina, kad papildomos sutartys pasirašytos, nes ankstesnėje nebuvo numatyti pageidaujamos kokybės produktai, pavyzdžiui sviestas, o ne sviesto gaminys, grietinė be laktozės, makaronai be glitimo. Ji sako, kad V.Benkunskas pats nesprendė problemų, bet ir anksčiau suteikė teisę darželiams pirkti produktus, tik be rašytinių sutarčių, o susitariant žodžiu.

„Dabar jie turi didesnį pasirinkimą. Vadovaujant V.Benkunskui tas irgi buvo, bet pirkimai buvo žodiniai ir buvęs vicemeras to nesutvarkė. Reikia pažymėti, kad maisto kaina tėvams nedidėja, – BNS teigė ji. – Patikrinsime, jei yra kažkokios problemos. Negaliu atsakyti už 150 įstaigų, bet jei yra tam tikri neatitikimai, spręsime tas problemas.“

Ji pažymėjo, kad ne visus minimus papildomus produktus darželiai įsipareigojo pirkti, o iš patvirtintų sąrašų įsigis tik tai, ko reikia.

Tiekėjai: darželiai turi alternatyvas

„Pontem“ vykdomasis direktorius Donatas Garbaukas aiškina, kad sutartyse dėl papildomų produktų kainos didesnės, nes juos tenka pirkti mažais kiekiais be nuolaidų, tai reikalauja ir papildomų logistikos išlaidų.

„Jeigu pirkimu turėtų rūpintis pačios ikimokyklinės įstaigos, turėtų samdyti papildomų darbuotojų. Taip pat turėtų užtikrinti tinkamas maisto prekėms sandėliuoti sąlygas, nes toli gražu ne kiekvienas tiekėjas gali kiekvieną dieną kiekvienam darželiui atvežti kitai dienai reikiamą produktų kiekį“, – komentare BNS teigė D.Garbauskas.

Jis teigia, kad papildomų brangesnių produktų darželiai gali ir neįsigyti, o pirkti pigausius, numatytus 2015-ųjų sutartyje.

„2015 metų sutartimi pirktų produktų kainos liko tokios pačios, tik indeksuotos dėl infliacijos, kaip numatyta sutartyje.  Taigi dabar darželiai gali pasirinkti, pvz., sviestą ar aliejų iš senos arba iš naujosios sutarčių“, – pabrėžė jis.

Anot D.Garbausko, pirkimas vykdytas lapkritį, kai sviesto kainos rinkoje buvo pasiekusios aukštumas, ir nėra tikslių prognozių dėl jų svyravimo.

„Faktas,  kad rinkoje prekių kainos kyla nuolatos. Tikslios prognozės, kaip maisto produktų kainos svyruos šiais metais, niekas negali pateikti. Sutartyse kainos fiksuotos metams. Taigi rinkos svyravimų riziką prisiimėme ir produktų kainų nekeisime net ir joms augant“, – teigė įmonės vykdomasis direktorius.

V.Benkunskas pasakojo, kad centralizuoto maitinimo sutartį su mažiausias kainas pasiūliusia „Pontem“ pasirašė jau šios kadencijos administracijos vadovai, nors konkursas paveldėtas dar iš buvusio mero Artūro Zuoko administracijos – joje buvo numatytos itin mažos produktų kainos, bet tiekėjai, anot jo, nuolat neturėdavo pigiausių sutartyje numatytų produktų, tad tiekdavo brangesnius, maisto kokybė netenkino darželių, todėl darželiams ir buvo leista papildomai pirkti dalį produktų savo nuožiūra.

E.Tamošiūnaitė taip pat neslepia, kad su „Pontem“ nuolat kilo problemų, tačiau tikina, jog šiuo metu problemos jau išspręstos, o sutartis galioja iki metų pabaigos.

„Buvo ir laiku nepristatymas produktų ar laikas galiojimo trumpas, pavyzdžiui, atveža varškę penktadienį, kurios galiojimo laikas baigiasi sekmadienį (...), bet per du mėnesius ta problema susitvarkė“,  – teigė ji.

Vicemerė taip pat teigia, kad šiemet pasibaigus sutarčiai su „Pontem“ bus siekiama skaidyti produktų pirkimus, galbūt pritraukti ūkininkus, kad jie tiektų ekologišką produkciją darželiams. Ji kol kas nėra tikra, ar dėl to maisto kainos darželiams neišaugs.

Vilniaus mieste veikia apie 120 lopšelių-darželių.

Autorius: Ignas Jačauskas

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.