Sklaido nežinią dėl pensijų: kokie pokyčiai laukia kitąmet

Nuo kitų metų sausio 1 visi 40-ties nesulaukę Lietuvos gyventojai bus įtraukti į atsitiktine tvarka parinktus pensijų kaupimo fondus, tačiau informacijos apie tai, koks fondas buvo parinktas, popieriniu laišku tikėtis nereikėtų.

Reikiamos informacijos teks ieškoti internete – asmeninėje „Sodros“ paskyroje, o iki liepos 1 priimti sprendimą, ar parinktas pensijų fondas tenkina ir ar norima papildomai kaupti pensijai. Kitu atveju nuo liepos 1 dalis gyventojų pajamų automatiškai bus kaupiamos valstybės parinktame pensijų fonde.<br>M.Patašiaus nuotr.
Reikiamos informacijos teks ieškoti internete – asmeninėje „Sodros“ paskyroje, o iki liepos 1 priimti sprendimą, ar parinktas pensijų fondas tenkina ir ar norima papildomai kaupti pensijai. Kitu atveju nuo liepos 1 dalis gyventojų pajamų automatiškai bus kaupiamos valstybės parinktame pensijų fonde.<br>M.Patašiaus nuotr.
„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis aiškina, kad kinta ne tik principas, kaip žmogus įtraukiamas į kaupimo sistemą, tačiau ir pensijų kaupimo tarifas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis aiškina, kad kinta ne tik principas, kaip žmogus įtraukiamas į kaupimo sistemą, tačiau ir pensijų kaupimo tarifas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Dec 11, 2018, 11:00 AM

Taip teigia „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis. Reikiamos informacijos teks ieškoti internete – asmeninėje „Sodros“ paskyroje, o iki liepos 1 priimti sprendimą, ar parinktas pensijų fondas tenkina ir ar norima papildomai kaupti pensijai.

Kitu atveju nuo liepos 1 dalis gyventojų pajamų automatiškai bus kaupiamos valstybės parinktame pensijų fonde.

Iki šiol, jei žmogus norėdavo kaupti pensijai, jis nueidavo į kaupimo bendrovę, pasirašydavo sutartį ir pradėdavo kaupti, nuo 2019-ųjų pradžios į pensijų kaupimą įtraukiami visi žmonės, kurie iki šiol pensijai papildomai nekaupė ir nėra sulaukę 40-ties metų.

Yra ir tokių gyventojų, kurie buvo pradėję kaupti, tačiau 2013-aisiais, kai buvo tokia galimybė, savo kaupimą sustabdė. Jie, nepriklausomai nuo amžiaus, nuo kitų metų vėl bus įtraukiami į kaupimą.

„Sodros“ atstovas aiškina, kad kinta ne tik principas, kaip žmogus įtraukiamas į kaupimo sistemą, tačiau ir pensijų kaupimo tarifas.

„Jis nuo šiol bus 3 proc., tačiau tam, kad gyventojams tai netaptų pernelyg didele našta, jie galės pradėti kaupti nuo 1,8 proc. ir iki 2023-ųjų pasiekti 3 proc. kaupimo II-oje pakopoje tarifo dydį. Jei žmogus į pensijų kaupimą bus įtrauktas, pavyzdžiui, 2020-aisiais, mažiausias tarifas bus 2,1 proc.

Kaupimo sistemos iki šiol iš esmės buvo dvi – 2+0+0 ir 2+2+2. Pirmoji reiškė įmokas iš „Sodros“, prie kurių neprisidėjo nei pats žmogus, nei valstybė, antruoju atveju po 2 proc. prie kaupimo prisidėjo visos įvardytos pusės. Valstybės paskata išlieka. Darbuotojui iš savo atlyginimo pervedus 3 proc., valstybė prideda 1,5 proc. įmoką nuo vidutinio darbo užmokesčio. Jei žmogus pradės kaupti nuo 1,8 proc., valstybė prisidės 0,3 proc.“, – vardija S. Jarmalis.

Galėsite atsisakyti kaupimo, tačiau jus mėgins įtraukti ir vėl

„Valstybė turi sudaryti sąlygas sutikti arba nesutikti su sistemos pokyčiais. Todėl nuo kitų metų sausio 2 iki liepos 1 dienos visi gali atsisakyti įtraukimo į II pakopos pensijų fondus.

Tie 40-ties nesulaukę gyventojai, kurie iki šiol nekaupė, bei tie, kurie 2013-aisiais sustabdė kaupimą, iki sausio 30 dienos asmeniškai bus informuoti apie įtraukimą į atsitiktine tvarka parinktą pensijų fondą. Žmogus galės pasirinkti ir kitą fondą, tačiau jei nieko nedarys, automatiškai bus paliktas parinktame“, – aiškina S. Jarmalis.

Popierinių laiškų, informuojančių apie parinktą pensijų kaupimo fondą, pasak „Sodros“ atstovo, sausį laukti nereikėtų. Gyventojai bus informuojami asmeninėse gyventojų „Sodros“ paskyrose, prie kurių galima prisijungti per internetinę bankininkystę, mobiliuoju parašu ar per elektroninius valdžios vartus.

„Jei iki liepos 1 dienos žmogus neišreikš savo valios nutraukti kaupimą parinktame fonde arba pasirinkti kitą fondą, dalis jo pajamų bus pervedama į pensijų kaupimo bendrovę“, – kalba „Sodros“ atstovas.

Tačiau liepos 1 dieną atsisakiusiųjų kaupti valstybė taip paprastai neketina apleisti. Kas trejus metus iki kol žmogui sukaks 40 metų, jis bus vis naujai įtraukiamas į pensijų kaupimo sistemą ir kas trejus metus galės vėl atsisakyti arba nuspręsti kaupti. 2013-aisiais kaupimą sustabdę asmenys taip pat kas trejus metus bus įtraukiami į kaupimo sistemą, tačiau ne daugiau nei tris kartus.

Kokių veiksmų imtis turės kaupiantieji pensiją

Visi, sudarę pensijų kaupimo sutartis iki 2018-ųjų pabaigos, turi galimybę iki 2019-ųjų liepos 1 nuspręsti, ką daryti toliau – likti kaupti toliau, prisidedant savo lėšomis, stabdyti dalyvavimą pensijų kaupime (tiesiog sustabdyti tolesnį lėšų pervedimą į savo asmeninę pensijų sąskaitą) ar visai nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime, į „Sodrą“ grąžinant savo asmeninėje pensijų sąskaitoje sukauptas lėšas.

Pasak S. Jarmalio, kaupiant toliau, ir nuo 2019-ųjų nebepervedant „Sodros“ įmokos dalies, nuo 2019-ųjų į ateitį „Sodros“ pensija nebemažėja, o žmogus savo sąskaitoje kaupia papildomas lėšas senatvei. Sustojus kaupti pensiją ir nuo 2019-ųjų nebepervedant „Sodros“ įmokos dalies, nuo 2019-ųjų į ateitį „Sodros“ pensija nebemažėja, o žmogaus sąskaitoje esančios lėšos lieka ten tol, kol sukanka amžius arba kol jas kas nors paveldi.

Nutraukus pensijos kaupimą, pasak „Sodros“ atstovo, visos žmogaus pensijų sąskaitoje esančios lėšos pervedamos į „Sodrą“, atstatoma situacija, lyg žmogus niekada nebūtų dalyvavęs pensijų kaupime.

Jei kaupiantis žmogus nusprendžia nutraukti kaupimą ir grįžti į „Sodrą“, apie tai jis turi informuoti pensijų kaupimo bendrovę. Jei žmogus nusprendžia pakeisti pensijų kaupimo fondą, anot S. Jarmalio, jis turi pasirašyti sutartį su nauju fondu, o šis savo ruožtu apie pokyčius privalo informuoti senąjį. Žmogus, kuris iki šiol nekaupė ir kaupti nenori, savo valią nekaupti turės išsakyti „Sodrai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.