Įkišo nosį į piniginę – „Sodra“ mato 101 euru didesnes pajamas

Vidutinės dirbančiųjų pajamos paskutinį praėjusių metų ketvirtį siekė 934 eurus. Tai 12 proc. arba 101 euru daugiau nei tą patį laikotarpį prieš metus, praneša „Sodra“.

Dirbantiesiems dėl didesnių pajamų atitinkamai didėjo ir socialinio draudimo išmokos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Dirbantiesiems dėl didesnių pajamų atitinkamai didėjo ir socialinio draudimo išmokos.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Feb 28, 2019, 10:26 AM, atnaujinta Feb 28, 2019, 11:31 AM

Skaičiuojama, kad, palyginti su trečiojo metų ketvirčio rodikliu, kuris siekė 14 proc., dirbančiųjų pajamų augimas kiek sulėtėjo, tačiau, anot „Sodros“, vis tiek buvo aukštas.

„Pajamos 100 eurų didėja žmonėms, kurie pernai uždirbo minimalią mėnesio algą (MMA) ar mažiau. Tikimybė, kad jų pajamos padidėjo 10 proc. ar daugiau, yra 56 proc. Jei kalbame apie vidurį, pajamų didėjimo tikimybė yra 40 proc.“, – žurnalistams sakė „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Anot jos, kalbant apie tai, ar pajamų pokyčiai keičia socialinę atskirtį, reikšmingų pokyčių nematyti, o MMA reguliavimas turi ir teigiamą, ir ribotą efektą.

„Gėris yra tai, kad taip galima padidinti mažiausiai uždirbančiųjų pajamas, bet ribotumas tas, kad tokiais atvejais, kai yra reguliavimu nustatytas reikalavimas, darbdaviai padidina tiek, kiek reikia, bet ne daugiau. Bet mažiausiai uždirbančiųjų pajamos didėja sparčiau“, – sakė J.Varanauskienė.

Vis dėlto „Sodros“ duomenys rodo, kad asmenų, kurių pajamos nesiekė MMA, dalies mažėjimas praeitų metų pabaigoje sulėtėjo.

„Tai atkartojo 2017 metų tendencijas . Galime įvertinti, kad praeitų metų pabaigoje, palyginti su ankstesniais metais, nuo 150 iki 110 tūkst. sumažėjo asmenų, kurių pajamos nesiekė MMA.

Sausį, vasarį laukiame padidėjimo dėl to, kad padidėjo MMA. Jeigu pamatėme, kad pernai MMA padidinimo efektas mažas pajamas uždirbančiųjų žmonių daliai išsikvėpė per porą mėnesių, bus įdomu žiūrėti, kas vyks toliau“, – sakė J.Varanauskienė.

Pastebima, kad dėl didesnių pajamų atitinkamai didėjo ir socialinio draudimo išmokos: vidutinė darbo išmoka padidėjo 15 proc. – nuo 265 eurų 2017 metų pabaigoje iki 305 eurų praeitų metų pabaigoje. Per metus nuo 45,1 tūkst. iki 59,5 tūkst. padidėjo ir išmokų gavėjų skaičius, tačiau, anot J.Varanauskienės, to nereikėtų baimintis.

„Nereikėtų baimintis krizės ar bandyti ieškoti didelio „Sodros“ grindų įvedimo poveikio. Šis poveikis buvo nulemtas įstatymo pakeitimo, nes pasikeitė sąlygos, sutrumpėjo stažas, kad galėtum gauti nedarbo išmoką, mokėjimo trukmė padidėjo iki 9 mėnesių“, – sakė „Sodros“ vyriausioji patarėja.

Tiesa, ji pastebėjo, kad atsiranda nuomonė, jog tokiais pakeitimais darbdaviams apsunkinama darbuotojų paieška, tačiau, kita vertus, taip darbuotojas tampa laisvesnis išsirinkti geriau jo poreikius atitinkantį darbą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.