Neįgalioji daužo iliuzijas – „susidievinę“ parduotuvių vadovai dirba pagal savas taisykles

Vieni su neįgalumu gimsta, kiti su juo susiduria po įvairių gyvenimo traumų. Vilnietė Marytė Kiškienė (57 m.) sako, kad ji pati neįgalumą baigia prisijaukinti, tačiau palaikymo iš aplinkos nejaučia. Šiuo metu ji ne tik susiduria su diskriminuojančiu darbdavių požiūriu, bet ir turi mokytis naujos profesijos, nors mieliau dirbtų pagal išsilavinimą.

M.Kiškienė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
M.Kiškienė.<br> Asmeninio archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 4, 2019, 12:18 PM

„Lietuvoje prekybos centrų, pačių parduotuvių vadovai yra labai „susidievinę“, dirba pagal savas taisykles, principu – „patinka-nepatinka“. Nors dauguma skelbiasi, kad įdarbinimui suteikia vienodas sąlygas, tačiau realybė kitokia. Turiu 50 proc. neįgalumą ir susiduriu su nuolatine diskriminacija ir netolerancija. Darbdaviams reikia tik stiprių, sveikų, motyvuotų, dirbančių „penki-viename“ principu“. Dirbdama kasininke-pardavėja dar taip pat turi būti valytoja, krovėja, sandėlininke ir prekių priėmėja. Taip ir dirbau po 12–14 val., kol galiausiai „susidėvėjau“ ir papildžiau neįgaliųjų gretas“, – karčia patirtimi dalijosi M.Kiškienė.

Su direktoriumi nesusitarė

Neįgalumą moteris įgavo dirbdama viename prekybos centrų prieš penkerius metus. Iš pradžių, nesupratusi skausmo kilmės, moteris jį kentė, ramstėsi lazda. Po to sekė dvi operacijos, nuolatinis nuskausminamųjų vartojimas, kol galiausiai moteriai buvo pripažintas 50 proc. nedarbingumas.

„Kai man buvo pripažintas neįgalumas, gydytojai rado stuburo pažeidimų ir sveikata dirbti nebeleido, kreipiausi į direktorių. Tuomet viename iš Lietuvos prekybos centrų vienu metu dirbau trijose pozicijose – ir kasoje, ir kroviau prekes, ir buvau sandėlininkė. Pateikus jam visą reikiamą informaciją, prašiau, kad vadovas man leistų dirbti vienoje pozicijoje, sėdimą kasininkės–pardavėjos darbą. Tačiau gavau neigiamą atsakymą, nes, kaip teigė jis, darbuotojų su tokiais trūkumais turėti tiesiog neverta“, – pasakojo M.Kiškienė.

Anot jos, bandant ieškoti darbo toliau, kartojosi analogiškos situacijos – darbdaviai susižavėdavo moters atsidavimu darbui, bet atmesdavo jos kandidatūrą iškart sužinoję apie 50 proc. nedarbingumą.

Neįgalumą paveikė darbo krūvis

Pasak M.Kiškienės, fizinė negalia kardinaliai moters gyvenimo nepakeitė, tačiau sunkiau pasidarė psichologiškai.

„Žmonėms, gimusiems su negalia, tai tampa natūralia būsena. Kai neįgalumas įgyjamas, esi priverstas daug ko atsisakyti, keisti dienotvarkę, išsiugdyti naujus gyvenimo būdo įpročius. Žlugdo jausmas, kai žinai, kaip buvo prieš tai. Kovoti su tuo mūsų šalyje niekas nemoko. Skaudu, kai atsiduodi darbui, daug ir sunkai dirbi, kad išgyventum, tau „susidėvi“ stuburas ir tampi neįgaliu, o už tai negauni jokių kompensacijų“, – svarstė moteris.

Labiausiai moterį neramina esama darbo santykių kultūra šalyje, kai darbdaviai rodo išankstinį nusistatymą prieš darbuotojus.

„Mano neįgalumas – nematomas, tik kartais jaučiuosi prastai, tačiau moku persijungti iš namų režimo į darbo ir savo problemas pamiršti. Tačiau pastebiu, kad Lietuvoje vadovai turi galią valdyti, nurodinėti ir žeminti, darbas prekybos centre leido pajusti, kad vadovams nėra svarbus paprastas darbuotojas, jie nesunkiai suras, kuo tave pakeisti. „Aš – direktorius, o tu – neįgali kasininkė“ – būtent tokius žodžius teko girdėti“, – kalbėjo M.Kiškienė.

Mokosi, ko visai nenori

Po daugybės nesėkmingų darbo paieškų, M.Kiškienė kreipėsi į Užimtumo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir šiuo metu lanko lazerinės kosmetikos kursus, tačiau pati labiau norėtų ne mokytis naujų dalykų, o dirbti savo profesinėje srityje.

„Galėčiau dirbti sėdimą darbą, tačiau mokausi, galima sakyti, per prievartą. Nesuprantu, kodėl visa tai vyksta ir nesu tikra, ar pabaigti kursai duos kažkokią apčiuopiamą naudą. Klausimų kelia ir Užimtumo tarnybos veikla – ar jie pajėgūs suteikti realią pagalbą – padėti susirasti darbą, ar vis dėlto neįgalus žmogus nėra reikalingas nei darbdaviui, nei valstybei“, – svarstė moteris.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: kodėl bankai ir toliau brangina paslaugas?