Dar nepasirinkusiems elektros tiekėjo išaiškino, į ką atkreipti dėmesį, ir kaip įvertinti, kas jums naudingiau

2022 m. gegužės 28 d. 16:09
Baigiantis antram elektros liberalizavimo etapui, gyventojai iki birželio 18 d. turi išsirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Šiuo metu galima rinktis iš 6 nepriklausomų elektros tiekėjų, tačiau likus mažiau nei mėnesiui gyventojai priimti sprendimo neskuba. Likus 25 dienoms iki paskutinės pasirinkimo datos tiekėjo iš 750 tūkst. klientų dar nebuvo pasirinkę 42 proc. klientų.
Daugiau nuotraukų (7)
Iki šių metų pabaigos dalis elektros kainos bus kompensuojama. Energetikos ministerija yra pristačiusi preliminarų modelį, pagal kurį būtų kompensuojami tarifai, viršijantys 23 centus už kilovatvalandę, tačiau kompensacijos suma būtų ne didesnė nei 9 centai vienai kilovatvalandei. Ministerija pažymi, kad šie skaičiai dar gali kisti. Tačiau energetikos ekspertas sako, kad būtent dėl šios nežinos dalis gyventojų neskuba rinktis elektros tiekėjo.
„Paskaičiavus paprastai, jei kažkas jums siūlo daugiau nei 32 centus, jums reikės mokėti daugiau nei 23 centus. Lieka iki paskutinės dienos neaišku“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Daugelį žmonių glumina tai, kokį tiekėjų siūlomą planą rinktis. Vis dėlto ekspertai sako, kad į tai reikėtų žvelgti lygiai taip pat, kaip renkantis mobiliojo ryšio ar interneto planą, be to, visada galima nueiti pas tiekėją ir gauti atsakymą.
Specialistai sako, kad vartotojai rinkdamiesi planą itin didelį dėmesį skiria kainoms. Jos svyruoja nuo 25 iki 34 centų už kilovatvalandę. Kaina skiriasi ir nuo to, ar vartotojas rinksis pastovų, ar kintantį tarifą.
„Pastoviąsias kainas turbūt rinksis dauguma, nes visiems norisi žinoti, kad kitą mėnesį taip pat panašiai mokėsiu ir tai greitai nepasikeis. Kintamos kainos tai tiems žmonėms, kurie aktyvesni – kurie domisi, kokios tos kainos biržoje, kaip jos keičiasi“, – kalbėjo V.Jankauskas.
Planuose siūloma rinktis ir vienos arba dviejų laiko zonų tarifą. Pasirinkus dviejų laiko zonų tarifą naktimis ir savaitgaliais už suvartojamą elektrą gyventojai mokėtų mažiau. „Jeigu per daug neturite laiko ar daugelį darbų, kam reikia elektros, atliekate dieną, reikia rinktis mažą skirtumą, o jei atvirkščiai: darbus dirbsite, skalbsite, virinsite ir dar kažką darysite – savaitgaliais ir naktimis, tada reikia rinktis mažesnį naktinį tarifą“, – patarė V.Jankauskas.
Dalis gyventojų bijo, kad pasirinkus vieną elektros tiekėją vėliau nebus galima pasirinkti kito, tačiau specialistai sako – baimintis nėra ko.
„Iš tų 6 tiekėjų pusė tokių, kurie netaiko jokių sankcijų – vartotojas gali bet kada be jokių mokesčių, nuolaidos grąžinimų išeiti. Yra keli kiti tiekėjai, kurie taiko nuolaidos grąžinimus“, – teigė Nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos prezidentas Vilius Juraitis.
Iki birželio 18 d. nepriklausomo elektros tiekėjo taip ir nepasirinkę gyventojai už elektrą mokės brangiau.
„ESO užtikrins garantinį tiekimą. Jo kaina numatyta įstatyme: praėjusio mėnesio biržos vidutinė kaina padauginta iš koeficiento 1,25. Bet kokiu atveju bet kuris tiekėjo planas, kuris pririštas prie biržos, bus pigesnis, nei ESO garantinis tiekimas“, – sakė ESO paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila.
Iki antrojo elektros liberalizavimo etapo pabaigos, nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti tie, kurie per metus sunaudoja nuo 1000 iki 5000 kilovatvalandžių elektros energijos.
Vidmantas JankauskasESO^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.