D. Kreivys: trečiasis elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas bent metams, gali atsirasti naujų kompensacijų

Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, jog paskutinis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas mažiausiai metams.

D.Kreivys.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
D.Kreivys.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
D.Kreivys.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
D.Kreivys.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
D.Kreivys teigia, jog paskutinis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas mažiausiai metams.<br>V.Skaraičio nuotr.
D.Kreivys teigia, jog paskutinis mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapas bus atidėtas mažiausiai metams.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Aug 16, 2022, 12:47 PM, atnaujinta Aug 16, 2022, 3:52 PM

„Konkretų skaičių pasakysime vėliau, kai atnešime įstatymą į parlamentą, tačiau laikotarpis liberalizavimo atidėjimo bus ilgesnis negu metai“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda antradienį sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Reikėtų luktelti, kol ateis daugiau atsinaujinančios energetikos, kurios gamintojai, tikėtina, pradės kooperuotis ir tieks tiesiogiai žmonėms elektrą. Tam reikės poros metų, kad situacija rinkoje iš esmės pasikeistų“, – pridūrė energetikos ministras.

Prezidento patarėjas ekonomikai ir socialinei politikai Vaidas Augustinavičius sakė, kad susitikime aptarta, kaip sukurti efektyvią elektros rinką – nauji elektros tiekėjai, ypač gaminantys atsinaujinančią energiją, galėtų kooperuotis ir konkuruoti su didžiaisiais rinkos dalyviais.

„Yra keletas idėjų, bus labai svarbu, ką paminėjo ir ministras, kad nauji elektros tiekėjai, ypač tie, kurie gamins atsinaujinančią energiją, kad jie galėtų kooperuotis ir adekvačiai konkuruoti su didžiaisiais rinkos dalyviais“, – teigė V.Augustinavičius.

Kiek anksčiau antradienį D.Kreivys sakė, jog šį etapą planuojama „reikšmingai“ atidėti – tai yra daugiau nei pusmečiui.

Dar rugpjūčio 8-ąją D.Kreivys sakė nematantis priežasčių atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą, o kitą dieną jau pripažino, kad jį gali tekti atidėti, jei užtruktų parengti naują tvarką, kaip padėti vyresniems žmonėms pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Prezidentūra iki antradienio taip pat laikėsi pozicijos, kad trečiojo etapo atidėti nereikėtų.

Energetikos ministras sakė nelaikantis klaida, jog nebuvo atidėtas ir šią liepą pasibaigęs antrasis liberalizavimo etapas, nes, anot jo, 87 proc. visų nepriklausomus tiekėjus pasirinkusių vartotojų moka mažiau nei visuomeninė elektros kaina be 9 centų valstybės kompensacijos.

„Absoliučiai visi žmonės turi didžiulę naudą iš liberalizavimo. Pirmojo etapo vartotojai moka vidutiniškai 17 centų už kilovatvalandę, antrojo etapo – 25 centus prieš kompensaciją, tuo metu kai visuomeninis elektros tiekimas šiandien siekia 33, o rinkoje – 50 centų už kilovatvalandę. Tai reiškia, kad antrojo liberalizavimo etapo vartotojai moka dvigubai mažesnę nei elektros rinkos kainą“, – sakė D.Kreivys.

„Tie žmonės, kurie sudalyvavo antrame pakankamai sėkmingame etape – labai smarkiai išlošė, todėl tikrai neverta sakyti, jog reikėjo šį etapą stabdyti“, – pridūrė ministras.

Seimo opozicija siūlė atidėti paskutinį liberalizavimo etapą, kai nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti mažiausiai elektros – iki 1000 kilovatvalandžių (kWh) per metus suvartojantys gyventojai – maždaug 400 tūkst. namų ūkių.

Seime svarstoma idėja siūlyti Vyriausybei iki 2025 metų pabaigos atidėti trečiąjį rinkos liberalizavimo etapą bei nustatyti kainos kompensavimo tvarką vartotojams, suvartojantiems iki 150 kWh elektros per mėnesį.

Trečiojo etapo vartotojai, daugiausia vyresnio amžiaus, nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti iki gruodžio 18 dienos, o baigti rinkos liberalizavimą numatoma iki 2023 metų sausio.

25 proc. priemoka už garantinį tiekimą galėtų būti kompensuojama

D. Kreivys taip pat sako, kad laiku nepriklausomo elektros tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams skiriama 25 proc. priemoka už garantinį tiekimą galėtų būti kompensuojama.

„Be abejo, kalbant apie dabartinę padėtį, galbūt, galima svarstyti dėl tų 25 proc. Sutinku. (...) Nuimti, gal ir nenuimti, kalbėti būtų galima apie kompensacinius kažkokius mechanizmus. Nesakau ne, reikia prie tos temos prisėsti“, – sakė D. Kreivys.

Pasak jo, jeigu garantinio tiekimo šie vartotojai nemokėtų, nuostolius turėtų dengti elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

„O tai išsidalintų visiems žmonėms“, – sakė jis.

Garantinį elektros tiekimą gaunančių vartotojų apmokestinimą siūloma peržiūrėti elektros kainoms šovus į nenumatytas aukštumas bei elektros rinką sudrebinus nepriklausomai tiekėjai „Perlas Energija“, kai ji nutraukė fiksuotos kainos sutartis su maždaug 180 tūkst. klientų.

Garantinio tiekimo tvarką taip pat pasiūlė keisti prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius, pasak kurio, laiku tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams nereikėtų mokėti 25 proc. didesnės kainos už garantinį tiekimą.

Liepą virš 100 tūkst. vartotojų laiku nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo ir buvo patekę į garantinį tiekimą. Garantinis tiekimas rugpjūtį taikomas jau apie 90 tūkst. buitinių vartotojų.

Iš Seimo – siūlymai Vyriausybei dėl pokyčių elektros rinkoje

Prezidentui ir energetikos ministrui siūlant atidėti trečiąjį mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapą, tam pritaria ir dalis parlamentarų. Jie siūlo toliau mokėti kompensacijas gyventojams ir įvesti daugiau saugiklių, kad verslas vykdytų įsipareigojimus buitiniams vartotojams.

Šie siūlymai Vyriausybei teikiami Ekonomikos komitetui antradienį bendrame posėdyje su Energetikos ir darnios plėtros komisija įvertinus situaciją nepriklausomų elektros tiekėjų rinkoje.

Komitetas siūlo skubos tvarka parengti ir teikti Seimui tai numatančias Elektros energetikos įstatymo pataisas.

Siūloma nustatyti, kad trečiojo liberalizavimo etapo dalyviams, nepasirašiusiems sutarčių su nepriklausomais elektros tiekėjais, elektra būtų tiekiama visuomenine kaina. Tokia tvarka galiotų iki krizės (karo Ukrainoje) pabaigos.

Be to, pataisomis siūloma numatyti, kad jei nepriklausomas tiekėjas nevykdo fiksuotos kainos sutarčių, elektra visuomenine kaina būtų tiekiama sutarties laikotarpiu. Komitetas taip pat siūlo nustatyti kainos kompensavimo tvarką vartotojams, suvartojantiems iki 150 kilovatvalandžių elektros per mėnesį.

Vyriausybei siūloma skubiai parengti ir teikti Seimui pataisas, reglamentuojančias nepriklausomų elektros tiekėjų veiklą, kad jų įsipareigojimai negalėtų viršyti įstatinio kapitalo, o jų prievolių įvykdymą laiduotų draudimo įmonės arba finansų įstaigos.

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) ir Energetikos ministerijai komitetas rekomenduoja parengti papildomas nepriklausomų tiekėjų veiklos finansinių rodiklių vertinimo priemones, o Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba turėtų užtikrinti, kad kai kurios sutarčių su „Perlas Energija“ sąlygos būtų teisėtos ir teisingos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.