Vyriausybė pritarė, kad būtų mažesnė garantinio tiekimo kaina gyventojams, griežtesnė nepriklausomų tiekėjų priežiūra

Vyriausybė trečiadienį pritarė Energetikos ministerijos parengtai naujai nepriklausomų elektros tiekėjų priežiūros bei garantinio elektros tiekimo apskaičiavimo tvarkai. Šie Elektros energetikos ir Energetikos įstatymų pakeitimai bus teikiami Seimui. Jais numatoma mažinti garantinio elektros energetikos tiekimo kainą buitiniams vartotojams bei sugriežtinti nepriklausomiems elektros tiekėjams keliamus reikalavimus bei priežiūrą.

Vyriausybė trečiadienį pritarė Energetikos ministerijos parengtai naujai nepriklausomų elektros tiekėjų priežiūros bei garantinio elektros tiekimo apskaičiavimo tvarkai.<br>V.Skaraičio nuotr.
Vyriausybė trečiadienį pritarė Energetikos ministerijos parengtai naujai nepriklausomų elektros tiekėjų priežiūros bei garantinio elektros tiekimo apskaičiavimo tvarkai.<br>V.Skaraičio nuotr.
D.Kreivys.<br>T.Bauro nuotr.
D.Kreivys.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Nov 9, 2022, 2:17 PM

„Siekiama atliepti iššūkius, kuriuos turėjome su „Perlas Energija“ situacija, taip pat atliepti kai kuriuos iššūkius, su kuriais susidūrė reguliuotojas ir energetikos sistema esant aukštoms kainoms“, – Ministrų Kabinetui pristatydamas pokyčius sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pataisose įvardyti griežtesni reikalavimai nepriklausomiems elektros tiekėjams, kurie privalėtų turėti veiklos rizikų valdymo planą bei ne mažesnį nei pusė įstatinio kapitalo dydžio nuosavą kapitalą.

Elektros tiekėjas taip pat negalėtų turėti pradelstų mokėjimų, pradėtų nemokumo, bankroto, reorganizavimo ir likvidavimo procedūrų, privalėtų turėti galiojantį prievolių įvykdymo užtikrinimą. Anot ministerijos, tai leis buitiniams vartotojams iš dalies kompensuoti nuostolius, jeigu jų nepriklausomas tiekėjas nebegalėtų teikti paslaugų.

Elektrą tiekiančios įmonės privalės kas ketvirtį Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) teikti nustatytos formos ataskaitą jo nemokumui įvertinti. Be to bus privaloma kas mėnesį informuoti reguliuotoją dėl visų įvykdytų įsipareigojimų pagal visas su buitiniais vartotojais sudarytas sutartis.

„Tokiu būdu VERT žinos aktualią informaciją apie nepriklausomo tiekėjo įsipareigojimus buitiniams vartotojams ir tinkamai galės atlikti nepriklausomo tiekėjo veiklos priežiūrą“, – teigia ministerija.

Pakeitimais ministerija taip pat numato sumažinti buitiniams elektros vartotojams taikomą elektros garantinio tiekimo koeficientą nuo 1,25 iki 1,15. Tai daroma atsižvelgiant į garantinio tiekėjo – elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus (ESO) – faktiškai patiriamas elektros energijos garantinio tiekimo sąnaudas.

Pataisos taip pat numato elektros tinklų operatorių atsakomybę sutrikus elektros tiekimui. Pavyzdžiui, priklausomai nuo vietovės, nustatomas laikas per kurį – 6 ar 12 valandų – turi būti atnaujintas elektros tiekimas vartotojams, priešingu atveju vartotojai įgis teisę gauti kompensaciją. Kompensacijų apskaičiavimo metodiką turės parengti VERT.

Apie būtinybę griežtinti nepriklausomų tiekėjų veiklą Kreivys pirmąkart užsiminė rugpjūtį, tuomet antru didžiausiu tiekėju buvusiam „Perlas Energija“ paskelbus, kad negali teikti elektros klientams fiksuota kaina. Vėliau bendrovė paskelbė ir apie nutraukiamą veiklą.

D. Kreivys: tiekėjai turi reaguoti į mažėjančias elektros kainas

Energetikos sako, kad nepriklausomi elektros tiekėjai turi reaguoti į mažėjančias kainas rinkoje. Jis teigė tikįs, kad per kelis mėnesius kainos vis dėlto atslūgs.

„Manau, kad tai nėra normalu (nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomos kainos – BNS), ir manau, kad rinkos lyderiai turi reaguoti, ir manau, kad, matant visą dinamiką, ir tai, kad pavasarį aukštesnėmis kainomis tikrai nekvepia, kainos turėtų pradėti keistis žemėjimo kryptimi“, – žurnalistams Trakų Vokėje trečiadienį teigė ministras.

„Taip pat reikia suprasti ir tiekėjus. Yra įtampos, visi matė tas aukštas kainas ir tos įtampos atslūgsta ne iš karto. Tikiuosi, kad jos per keletą mėnesių atslūgs ir mes turėsime jau kitą kainų dinamiką“, – kalbėjo jis.

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, antradienį „Igničio“ vienos laiko zonos plano tarifas siekia 49,2 cento už kilovatvalandę (kWh), „Elektrum Lietuvos“ – 46,5 cento, garantinio tiekimo – 38 centus.

D. Kreivys teigė pirmąjį kitų metų pusmetį neprognozuojantis didelio elektros kainų šuolio bei nemanantis, jog rugpjūtį rinkoje iki rekordinių aukštumų pakilusios elektros kainos galėtų pasikartoti.

„Žvelgiant į ateinantį pusmetį reikšmingo kainų šuolio nematyčiau, jo neturėtų būti, nes vėjo energetika žiemą ir pavasarį yra labai intensyvi. Hidroenergetika taip pat yra labai intensyvi“, – teigė D. Kreivys.

„Tokios situacijos, kokia buvo pas mus vasarą, nematyčiau, nes vasarą sutapo daugybė veiksnių: buvo dujų kainos labai aukštos, nebuvo vėjo, nebuvo lietaus ir susidėjusios šitos pasekmės davė tą kainą. Labai tikiuosi, kad kitų metų pirmą pusmetį mes tokių kainų tikrai nematysime“, – kalbėjo ministras.

Rugpjūčio 17 dienos vakarą vieną valandą megavatvalandė (MWh) elektros biržos Baltijos šalių zonoje buvo parduodama už rekordinę kainą – 4 tūkst. eurų. Nuo rugpjūčio pabaigos vidutinė savaitės elektros kaina „Nord Pool“ biržoje Lietuvoje sumažėjo nuo 550 iki 161 euro už MWh.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.