R. Kuodis kritiškas: antros pakopos pensijų fondai gali sprogti nuo godumo

Ekonomistas Raimondas Kuodis tvirtina, kad antros pakopos pensijų fondai „gali sprogti nuo godumo“, nes, pasak jo, jie sugebėjo padaryti neįtikėtiną dalyką – gauti sau valstybės subsidijas ir paskui „atnešti“ jas gyventojams, kaip uždirbtą grąžą.

Ekonomistas Raimondas Kuodis tvirtina, kad antros pakopos pensijų fondai „gali sprogti nuo godumo“.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Ekonomistas Raimondas Kuodis tvirtina, kad antros pakopos pensijų fondai „gali sprogti nuo godumo“.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Ignas Dobrovolskas

Jan 23, 2023, 9:21 AM, atnaujinta Jan 23, 2023, 9:22 AM

„II pakopa, man rodos, gali sprogti nuo godumo. Ji sugebėjo padaryti neįtikėtiną dalyką. Pvz. „Sodra“ yra pensijų fondas, bet jis negali konkuruoti su II pakopa, nes ji prasimušė valstybės subsidijas sau, kurias laiko savo grąžos dalimi, nors tas subsidijas moka ne gyva valstybė, o gyventojai, bet mums tai atnešama kaip uždirbta grąža. Jau vengiama kalbėjimo apie grąžą apskritai, sakoma, kad tiesiog apsimoka pas mus.“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė R. Kuodis.

Ekonomistas tikina norįs skaidraus diskurso šiuo klausimo, o politikai, kalbėdami apie pensijų fondui, naudoja įvairius triukus.

„Aš noriu skaidraus diskurso šiuo klausimu, esu surašęs visus triukus, ką naudoja ir politikai. Dabar ponas Lingė tiesiog atkartoja, ką politikai yra surašę, kad pensijų fondai aplenkė infliaciją su savo grąžinimais. Kodėl jie turi tik infliaciją aplenkti? Jie turi lygiuotis į algų kylimą, kuris yra suma infliacijos ir našumo augimą, ne tik infliacijos“, – sakė R. Kuodis.

„Šie dalykai yra koktūs, nes kažkokia chėbrytė skandina valstybinę viešąją sistemą, stuburą socialinės apsaugos sistemos, Sodrą, tam, kad būtų uždirbti keli papildomi euriukai“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad Pensijų kaupimo įstatymu nuo 2019 m. sausio 1 d. buvo pakeistas II pakopos pensijų kaupimo modelis.

Visi, jaunesni nei 40 m. iki 2019 m. nedalyvavę II pakopos kaupime, yra automatiškai įtraukiami į II pakopos pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas kas 3 metus iki 40 m. amžiaus.

Dalyvaujantys II pakopoje toliau kaupia savo lėšomis visa apimtimi (t. y. į dalyvio pensijų fondo sąskaitą bus pervedama 3 proc. nuo darbo užmokesčio) ir papildomai gauna valstybės skatinamąją 1,5 proc. įmoką, apskaičiuotą nuo metų šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Dalyvaujantys II pakopoje minimalia apimtimi toliau kaupia savo lėšomis kasmet didėjančiomis įmokomis (nuo 1,8 proc. iki 3 proc.) ir gauna valstybės skatinamąją įmoką, per 5 metus padidėsiančią nuo 0,3 proc. iki 1,5 proc.

Dalyvavę iki 2018–12–31 gali apsispręsti nebekaupti II pakopoje, pasirinkę vieną iš dviejų variantų – stabdyti tolesnį įmokų mokėjimą, o sukauptą turtą palikti toliau investuoti II pakopos pensijų fonde arba sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ ir tokiu būdu atstatyti prarastus „Sodros“ vienetus bei įsigyti papildomų, jei sukaupta suma yra didesnė nei „Sodros“ pervestos įmokos.

Grąžinus sukauptas lėšas „Sodrai“, II pakopos pensijų fonde galima pradėti kaupti iš naujo.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė yra tvirtinęs, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje rezultatai rodo, jog uždarbis kaupiant pensijas yra didesnis negu infliacijos rodiklis ilguoju laikotarpiu.

Jis aiškino, kad skirtingais metais yra matomas uždarbio iš pensinių fondų svyravimas ir tai sukelia streso bei nežinomybės, tačiau sistema yra kurta 25–30 metų perspektyvai ir rezultatai turi pasiteisinti būtent per įvardintą laikotarpį.

Tuo tarpu Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai yra pateikę įstatymo pataisą, kurią priėmus iš antrosios pensijų pakopos sistemos tiems, kas į ją buvo įtraukti automatiškai, būtų galima pasitraukti paprasčiau.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: infliacijos nebeliko – kodėl ECB nemažina palūkanų?