Gelbėja kompensacijos
Pensininkė Vanda gyvena viena. Išaugusiais komunalinių paslaugų mokesčiais nesiskundžia, tačiau pripažįsta, kad kompensacijos jai išties padeda.
„Man iš viso teko mokėti apie 300 eurų, bet gavau kompensaciją virš 200 eurų, tai man liko susimokėti būtent už trijų kambarių šildymą 91 eurą“, – pateikė skaičius ponia Vanda.
Praėjusiais metais gerokai išaugo tiek šildymo kompensaciją gaunančių žmonių skaIčius, tiek skiriama parama. Ja pasinaudojo 17 proc. šalies namų ūkių.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, pernai per mėnesį šildymo kompensacijos suteiktos vidutiniškai apie 153 tūkst. asmenų. Palyginę 2021 m. sausį su 2022 m. sausiu, matytume 53 proc. augimą.
Vėluoja nagrinėti prašymus
Gyventojai, norėdami gauti kompensaciją, turi pildyti prašymą per specialią sistemą. Pagal numatytus teisės aktus prašymas turi būti išnagrinėtas per 30 d.
Tačiau, pasak Vilniaus savivaldybės, dėl stringančios sistemos gyventojai priversti kompensacijos laukti ne vieną mėnesį.
„Šią savaitę pradėjome nagrinėti spalio 15–16 d. pateiktus prašymus. Natūralu, kad viskas užsitęsė“, – komentavo situaciją Socialinių išmokų skyriaus patarėja Viktorija Filipovaitė.
Kreipimasis dėl kompensacijų didžiuosiuose miestuose išaugo daugiau nei 2 kartus. Kaune ir Šiauliuose apdorota per 70 proc. prašymų, bet Klaipėdoje ir Vilniuje pusė paraiškas pateikusių gyventojų kompensacijų dar negavo.
Vilniuje susiklosčiusią situaciją M.Navickienė aiškina dideliu besikreipiančių dėl kompensacijų gyventojų skaičiumi.
„Tai buvo mums postūmis ieškoti naujų būdų, kaip automatizuoti tam tikrus procesus.
Kartu su Valstybės duomenų agentūra priėmėme sprendimą, kad visų registrų duomenys, kurie yra reikalingi šildymo kompensacijai skirti, galėtų būti žiūrimi ir naudojami per Duomenų agentūrą ir ši prieiga savivaldybės 2022 m. jau buvo suteika.
Vilniaus miestas ja taip pat galėjo naudotis“, – kalbėjo M.Navickienė.
Vilniaus savivaldybės socialinių išmokų skyriaus atstovė aiškino, kad darbą lėtino įvairūs sistemos sutrikimai, tokiais atvejais ir reikalingi duomenys nebūdavo pateikiami.
Lėšų kol kas netrūksta
Pernai, palyginti su 2021 m., kompensacijų išmokėta per tris kartus daugiau – beveik 73 mln. eurų.
„Visoms kompensacijoms lėšos yra numatytos ir mokamos pačių savivaldybių. Jei kompensacijoms pinigų reikėtų daugiau, nei šiuo metu savivaldybės yra jų gavusios, kadangi tai valstybės vykdomi sprendimai, kompensacijų pinigus jos gautų vėliau išmokant lėšas iš Lietuvos biudžeto pačioms savivaldybėms.
Šiuo metu tų lėšų tikrai pakanka“, – patikino finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Daugiausia kompensacijų gavėjų pernai buvo Visagine, Ten paramą per mėnesį vidutiniškai gavo 18 proc. savivaldybės gyventojų.