Siūlymas Trišalėje taryboje akimirksniu susitarti dėl MMA dydžio supykdė darbdavius ir profsąjungas

Trišalėje taryboje vykusi diskusija dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio 2024 m. netikėtai suvienijo darbdavius ir profsąjungas. Socialinės apsaugos ir darbo viceministrui Vytautui Šilinskui pasiūlius, kad Trišalė taryba dar kartą susitiktų iki gegužės 4 d. ir nutartų, kokia yra jos pozicija dėl MMA dydžio, kilo pasipiktinimas.

Nuo 2023 m. pradžios MMA augo iki 840 eurų, t. y. 15 proc. nuo buvusių 730 eurų.<br>V.Skaraičio nuotr.
Nuo 2023 m. pradžios MMA augo iki 840 eurų, t. y. 15 proc. nuo buvusių 730 eurų.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 25, 2023, 4:44 PM, atnaujinta Apr 25, 2023, 5:29 PM

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Lietuvos verslo konfederacijos vadovas Andrius Romanovskis bei kitų darbdavių ir profsąjungų atstovai tvirtino, kad per tokį trumpą laiką rasti sutarimą organizacijų viduje yra pernelyg sudėtinga.

Į tai atsakydamas finansų viceministras Gediminas Norkūnas aiškino, kad Vyriausybėje matomas poreikis dėl MMA sutarti kuo anksčiau, nes tai liečia ir kitų metų planuojamo biudžeto bei mokestinių pakeitimų klausimus.

„Žiūrime kompleksiškai, nuo tų sprendimų priklausys ir sprendimai dėl socialinių pašalpų ir t. t. Norėtųsi turėti pakankamai laiko ir paruošti subalansuotą, kompleksinį sprendimą“, – Trišalės tarybos posėdžio metu teigė G.Norkūnas.

Jis taip pat akcentavo, kad Trišalėje taryboje dažniausias sutarimas dėl MMA dydžio nebūna randamas, kas sukėlė likusių tarybos narių pasipiktinimą.

Galiausiai, dėl kito Trišalės tarybos susitikimo datos sutarimo nebuvo rasta ir V.Šilinskas tikino, kad dėl būsimų sprendimų informuos vėliau.

V. Janulevičius: skamba gražiai, ypač rinkiminių metų akivaizdoje

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius kritiškai vertina Lietuvos banko Trišalei tarybai pateiktą pasiūlymą minimalią mėnesinę algą (MMA) 2024 m. didinti 113 eurų – iki 952,84 eurų „ant popieriaus“.

„Skamba gražiai, ypač rinkiminių metų akivaizdoje. Tačiau šiandien visą dieną nagrinėjame iš dalies jau stagnuojančios Lietuvos pramonės problemas, tad išsikelkime sau klausimą, ar šis gražus skaičius bus dovana, ar bausmė dirbantiesiems. Nes šiuo metu net recesijos akivaizdoje verslas apie atleidimus nekalba, bet ar nepradės kalbėti po nepamatuotų politinių sprendimų?

Atsigręžkime į kur kas geresnius 2022 metus. Lietuvoje fiksuojamas didžiausias MMA didėjimas nuo 2019 metų. 2023 m. pradžioje MMA Lietuvoje buvo 51,4 proc. didesnė nei 2019 m. pradžioje.

Jei galime lyginti, tai palyginkime – tai pats didžiausiais MMA augimas visoje ES. MMA Lietuvoje paaugo 15,1 proc. kai tuo metu vidutinis mėnesinis atlyginimas šalyje 2023 metais planuojama augs 9,1 proc“, – dėstė jis.

V. Janulevičius pastebėjo, kad Lietuva išsiskiria iš ES šalių narių savo darbo kaštais.

„Jie aukšti ir kyla labai greitai. 2022 metais Lietuvoje darbo kaštų metinis augimas buvo vienas didžiausių. Apdirbamojoje gamyboje šie kaštai augo 13,3 proc. ir tai buvo penktas aukščiausias rezultatas ES. Galų gale perkamosios galios standartais vertinant Lietuvoje MMA sudaro 1170 Eur, kai tuo metu JAV – 920 Eur.

Galų gale niekas neabejoja, kad darbo užmokesčio augimas gerai ir sveikintina, bet ar jis pagrįstas ir atspindi taip pat ir produktyvumo augimą. Turime pripažinti, kad realus darbo jėgos produktyvumas mažėja, o darbo užmokesčio kaštai didėja.

2022 metais Lietuvoje valandinis darbo jėgos realus produktyvumas ir jos valandiniai kaštai skyrėsi labiausiai iš visų ES šalių. Dar iškalbingesnė yra šių rodiklių dinamika ilguoju laikotarpiui. Tai indikuoja esminę problemą – nesubalansuotą ir kenksmingą ekonomikai realios darbo kainos – darbo užmokesčio spiralės fenomeną“, – nurodė LPK vadovas.

Jis pridūrė, kad siekdamos išvengti šio užburto rato, energijos ir maisto kainų krizės akivaizdoje ne viena Vakarų šalių prašė savo darbdavių kainų balanso problemas spręsti laikinomis (vienkartinėmis) išmokomis darbuotojams, tačiau susilaikyti nuo atlyginimų didinimo.

„Mes siūlome atsižvelgti į šiuos pavojus ir siekiant pagerinti dirbančiųjų finansinę padėtį, grįžti prie NPD ir MMA sulyginimo klausimo“, – ragino jis.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas tvirtina, kad 2024 metais pagal Trišalės tarybos nustatytą formulę, minimali mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje turėtų būti keliama 112,84 euro arba 13,4 proc. – nuo 840 iki 952,84 euro.

Toks MMA dydis nustatytas pagal Trišalės tarybos sutartą metodiką, kuomet atsižvelgiama į 2024 m. prognozuojamą VDU be priedų ir premijų, ir jis yra dauginamas iš penkių didžiausią MMA ir VDU santykį 2019–2021 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio.

Nuo 2023 m. pradžios MMA augo iki 840 eurų, t. y. 15 proc. nuo buvusių 730 eurų, minimalusis valandinis atlygis didinamas iki 5,14 euro vietoje praeitais metais nustatyto 4,47 euro. Minimalus valandinis atlygis didėjo 0,67 euro, arba taip pat apie 15 proc.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.