Prekybos tinklai skelbia, kiek nuo liepos 1 d. kainuos vienkartiniai plastiko maišeliai

Didžiausias šalyje lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, kartu su visu šalies prekybos sektoriumi, parduotuvėse nemokamai nebedalins vienkartinių plastiko maišelių. Nuo liepos 1 d., siekiant sumažinti plastiko vartojimą parduotuvėse, „Maximoje“ vienkartiniai maišeliai bus parduodami kaip įprasta prekė ir kainuos 1 centą, kuris, tikimasi, padės sumažinti tokių maišelių sunaudojimą perpus.

Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>Lrytas.lt koliažas.
Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>Lrytas.lt koliažas.
Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>V.Skaraičio nuotr.
Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>V.Skaraičio nuotr.
Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Parduotuvėse nuo liepos nebeliks nemokamų vienkartinių plastiko maišelių.<br>Pranešimo autorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2023-06-19 12:31, atnaujinta 2023-06-28 09:48

„Mūsų prekybos tinkle per mėnesį pirkėjai pasiima vidutiniškai apie 15 mln. vienkartinių lengvų plastiko maišelių – tai ženklus poveikis aplinkai. Matome, kad pirkėjai įpratę naudoti maišelius net tada, kai prekės papildomai apsaugoti nereikia ir yra galimybė apsieiti be jo, pavyzdžiui, įsigyjant bananų kekę.

Visgi įpročiai pamažu keičiasi – skaičiuojame, kad vienkartinių maišelių sunaudojimas per praėjusius metus sumenko beveik dešimtadaliu.

Džiugu stebėti augantį pirkėjų sąmoningumą ir elgesio pokyčius, prie kurių skatinimo galime prisidėti ir patys. Tikime, kad nuo liepos įsigaliosiantis Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimas nemokamai nedalinti labai lengvų vienkartinių plastiko maišelių, padės pirkėjams atsakingiau rinktis vienkartinius maišelius, o jų sunaudojimas per metus sumažės 50 proc.“ – skaičiuoja Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, „Maximos“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.

Vienkartiniai maišeliai – kaip įprasta prekė

Nuo liepos 1 d. ypač lengvi plastikiniai maišeliai bus parduodami kaip įprasta prekė. Vienkartinius maišelius pirkėjai ras kaip ir iki šiol – greta sveriamų prekių kaip vaisiai, daržovės, saldainiai ir t.t. Tačiau šalia galima rasti ir aplinkai draugiškesnių alternatyvų: nemokamų popierinių maišelių, naudojamų duonos ar konditerijos gaminiams, arba daugkartinio naudojimo tinklinių maišelių, kuriuos pirkėjai taip pat gali įsigyti ir kuriems dažnai taikomos nuolaidos.

„Tikime mūsų pirkėjų sąmoningumu ir jais pasitikime. Prie kasos pirkėjui atsinešus prekių vienkartiniuose maišeliuose, parduotuvės darbuotojai tik pasitikslins, ar maišelius pirkėjas atsinešė su savimi iš namų, ar pasiėmė prekybos salėje. Reguliarioje kasoje darbuotojas paprašys pirkėjo įvardyti, kiek vienkartinių maišelių pasiėmė prekybos salėje ir įmuš juos į kasą. Tuo tarpu savitarnos kasose pirkėjas pats įves prekybos salėje pasiimtų vienkartinių maišelių kiekį ir šie įsiskaičiuos į bendrą krepšelio sumą“, – naują tvarką parduotuvėse paaiškina I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Ypač lengvi vienkartiniai plastiko maišeliai pirkėjams liks nemokami įsigyjant šviežią mėsą, jos gaminius bei šviežią žuvį, kai užtikrinant higieną bei saugos reikalavimus šias prekes supakuos parduotuvės darbuotojai.

Ragina drąsiai atsinešti maišelius iš namų

Kasmet vis daugiau pirkėjų renkasi daugkartinius pirkinių maišelius įsigytoms prekėms susidėti. Praėjusių metų rudenį „Maximos“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa rodo, kad net 70 proc. klientų pirkiniams parsinešti naudoja savo turimą rankinę, krepšį ar įsigytą daugkartinį maišelį.

Pirkėjai taip pat ir vietoje labai lengvų vienkartinių plastiko maišelių gali rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas, kurias galima rasti ir parduotuvėje, ir kiekvieno namuose – popierinius maišelius konditerijos gaminiams ir kepiniams, medžiaginius ar tinklinius maišelius vaisiams ir daržovėms. Tuo tarpu ypač smulkioms prekėms, tokioms kaip sveriami saldainiai – dar kartą panaudoti vienkartinius maišelius, atsineštus iš namų. Taip pat galima smulkias prekes kasoje pasverti ir be maišelio, o tuomet jas įsidėti į savo atsineštą daugkartinį maišelį ar indelį.

Lidl“ parduotuvėse vienkartiniai plastikiniai maišeliai kainuos 1 centą

Apie vienkartinių plastikinių maišelių kainas anksčiau jau skelbė ir prekybos tinklas „Lidl“.

Nuo liepos 1 d. „Lidl“ parduotuvėse lengvi vienkartiniai plastikiniai maišeliai kainuos 1 centą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pirkėjams prie standartinės kasos tereikės pasakyti, kiek vienkartinių maišelių jie panaudojo, arba nuskenuoti kortelę su vienkartinių plastikinių maišelių kodu savitarnos kasose ir taip įsitraukti juos į savo pirkinius.

„Lidl“ patirtis kitose Europos šalyse, kuriose tokie maišeliai jau yra apmokestinti, rodo, kad patarimai, aktyvi komunikacija ir patrauklios alternatyvos klientams maišelių sunaudojimą sumažina iki 40 proc.

Vienkartiniai plastikiniai maišeliai „Iki“ kainuos 1 centą, dalis liks nemokami

Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius nuo liepos 1 dienos žengia reikšmingą žingsnį tvarumo keliu: parduotuvėse nebeliks nemokamų itin lengvų plastikinių maišelių. Įgyvendindamas Seimo nurodymą juos apmokestinti, prekybos tinklas „Iki“ skelbia, kad 237–iose jo parduotuvėse visoje šalyje šie maišeliai kainuos 1 centą.

Praėjusiais metais Seimas priėmė sprendimą apmokestinti lengvus vienkartinius plastikinius maišelius visose mažmeninės prekybos vietose. Viliamasi, kad taip bus mažinamas tokių maišelių naudojimas, kuris yra intensyviausias Europoje. Panašūs ribojimai, kuriais siekiama spręsti opią aplinkos taršos problemą, galioja įvairiose Europos Sąjungos šalyse. „Didėjantis plastiko vartojimas tampa vis globalesne ir skaudesne problema, tačiau suprantame, kad naujasis mokestis yra didelis pokytis pirkėjams. Todėl pasistengsime, kad jiems dėl to kiltų kuo mažiau nepatogumų.

Atsiskaityti už juos bus lengva tiek savitarnos, tiek įprastose kasose, o kartu siūlysime ir naudotis daugkartinio naudojimo krepšeliais. Jau kurį laiką esame atsisakę plastikinių maišelių konditerijos ir kepinių skyriuose, ir pirkėjai šį pokytį įvertino palankiai – švaresnė ateitis yra mūsų visų rūpestis“, – teigia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Liepos 1 dieną įsigaliojantis teisės aktas nurodo, kad pardavėjai pirkėjams nebegali suteikti itin lengvų plastikinių maišelių nemokamai. Prekybos tinklo „Iki“ parduotuvėse vienas jų kainuos 1 centą: savitarnos kasoje pats pirkėjas nurodys, kiek šių maišelių pasiėmė parduotuvėje, o paprastoje kasoje tą padarys kasininkas.

Svarbu pažymėti, kad dėl higienos reikalavimų lengvi plastikiniai maišeliai ir toliau bus nemokami mėsos bei žuvies produktams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.