„Laisviečiai“ ragina sostinę nepalaikyti siūlomo NT mokesčio: tai ypač apsunkintų paskolas paėmusių žmonių gyvenimus

Laisvės partijos frakcija antradienį, spalio 24 d., kreipėsi į Vilniaus savivaldybės tarybą, ragindama neapmokestinti pagrindinio gyvenamojo būsto ir nepalaikyti Seime svarstomų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimų.

Eurai.<br>T.Bauro nuotr.
Eurai.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 24, 2023, 1:59 PM

Pateikusi tarybai rezoliuciją dėl projekto, frakcija atkreipė dėmesį, kad įgyvendinus dabartiniame NT mokesčio įstatymo projekte siūlomą modelį, Vilniaus mieste neapmokestinama 1,5 medianos riba siektų 90 tūkst. eurų, nors vidutinė šiuo metu pardavinėjamų butų su pilna apdaila kaina svyruoja yra apie 135 tūkst. eurų.

Laisvės frakcijos seniūno Tomo Gulbino teigimu, tokia finansinė našta ypač apsunkintų paskolas už būstą paėmusių žmonių gyvenimus sostinėje.

„Šie planuojami pokyčiai labiausiai atsilieps pirmiausia jaunoms šeimoms ir besiformuojančiai viduriniajai klasei, kuri yra ypač jautri papildomai finansinei naštai dėl turimų būsto paskolų ir kitų finansinių įsipareigojimų, o taip pat ir senjorams, gyvenantiems nuo seno turėtuose būstuose, kurių vertė rinkoje išaugusi“, – pranešime spaudai sakė T.Gulbinas.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad praėjusią savaitę Seime po svarstymo buvo pritarta NT mokesčio įstatymo pakeitimams. Tai yra vienas iš projektų, numatytų Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje.

Valdančiosios koalicijos Laisvės partija yra pasiūliusi, kad net ir priėmus naująjį NT mokestį, leidžiantį savivaldybėms nustatyti 0,05–4 proc. mokestinį tarifą, pagrindinis gyvenamasis būstas nebūtų apmokestinamas.

Liberalai savo ruožtu siūlo NT mokesčio įstatyme numatyti tarifų žirkles tarp 0,05 ir 3 proc.

Vyriausybės pateiktame NT mokesčio įstatymo projekte siūloma padidinti fizinio asmens pagrindinio gyvenamojo būsto neapmokestinimo ribą nuo 1 iki 1,5 savivaldybės NT verčių medianos.

Projekte dar siūloma, kad pagrindiniam fizinio asmens gyvenamajam būstui būtų taikomas progresinis apmokestinimas. Dalis tarp 1,5 ir 2 savivaldybės NT verčių medianų būtų apmokestinama 0,06 proc. tarifu, o viršijanti 2 medianas – 0,1 proc.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad, priėmus tokius pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 16 eurų per metus, o du trečdaliai gyventojų mokesčio nemokėtų. Surinktos pajamos atitektų savivaldybėms.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus yra tvirtinęs, kad dabar esanti NT apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau jos parametrai – tobulintini.

Pasak jo, dabar NT apmokestinimas veikia kaip prabangos mokestis ir jis neturėtų būti taikomas pagal savivaldybes.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.