„Sodra“ skelbia, jog tėvams būtina atkreipti dėmesį į nuo šių metų įsigaliojusį pokytį: galite užsidirbti daugiau

Nuo šių metų pradžios atžalos susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose. Tuo metu, kai labiausiai reikia, galimybė papildyti šeimos biudžetą atsivėrė tiek gaunantiesiems minimalias vaiko priežiūros išmokas ir kitas pajamas ar išmokas, tiek maksimalias. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, gyventojai, kurie gauna minimalią vaiko priežiūros išmoką ir kitas pajamas ar išmokas, turės galimybę dirbti ir išmokos jiems nebus mažinamos, jeigu vaiko priežiūros išmoka ir kitos pajamos ar išmokos kartu neviršys minimalios mėnesinės algos.

Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>V.Skaraičio nuotr.
Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>V.Skaraičio nuotr.
Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Nuo šių metų vaiko susilaukę tėvai jau gali papildomai dirbti ir būdami vaiko priežiūros atostogose.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Darius Čiužauskas

Jan 9, 2024, 12:40 PM

Nuo šių metų sausio 1 dienos maksimalus kompensuojamasis uždarbis, kai asmuo gauna maksimalią vaiko priežiūros išmoką ir darbo užmokestį, negalės viršyti jo buvusio darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei penkių vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių už praeitą ketvirtį iki pajamų ar išmokų gavimo dienos.

Šios nuostatos netaikomos neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais.

Sąlygos dėl minimalaus ir maksimalaus kompensuojamo uždarbio dydžio bus taikomos nuo 2024 m. sausio 1 d. bei bus taikomos visiems asmenims, kuriems vaiko priežiūros išmokos paskirtos nuo 2023 m. sausio 1 d. ir nuostatų įsigaliojimo dieną dar nebus baigtos mokėti.

Neperleidžiamos atostogos

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauja vaiko priežiūros atostogų skyrimo tvarka.

Visi tėvai, kurių vaikai gimė po 2023 m. sausio 1 d., turi galimybę pasinaudoti neperleidžiamomis vaiko priežiūros atostogomis.

Du mėnesiai skirti mamai ir du mėnesiai – tėvui. Likusiu laiku vaikas gali būti prižiūrimas ir išmoka mokama tiek mamai, tiek tėčiui ar įtėviams ir globėjams, tiek vienam iš senelių.

Taip pat galima pasirinkti vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 arba 24 mėnesiai.

Jeigu vienas iš tėvų nuspręstų nepasinaudoti neperleidžiamais mėnesiais vaikui prižiūrėti, tada bendra vaiko priežiūros išmokos gavimo trukmė sutrumpėtų iki 16 arba 22 mėnesių priklausomai nuo to, kokios trukmės vaiko priežiūros išmokos mokėjimo laikotarpis buvo pasirinktas.

Jeigu kitas iš tėvų, pavyzdžiui, tėtis, sutinka prižiūrėti vaiką per neperleidžiamus du mėnesius, išmoka mokama jam, o kitas iš tėvų (pvz., mama) gali grįžti į darbą.

Vaiko priežiūros išmoka už neperleidžiamus mėnesius pradedama mokėti tik pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiui.

Išmokos dydis

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėnesių, vaiko priežiūros išmokos dydis yra 60 procentų kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Pasirinkus vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 24 mėnesiai, vaiko priežiūros išmokos dydis iki vaikui sueis 12 mėnesių bus 45 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio, o nuo 12 mėnesių iki vaikui sueis 24 mėnesiai – 30 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais mokama 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoka.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikina, jog tokiu būdu tėvai skatinami pasinaudoti neperleidžiamais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, nes vaiko priežiūros išmokos dydis nesiskiria nuo gauto darbo užmokesčio.

Gaunantieji didelį darbo užmokestį turi žinoti, kad vaiko priežiūros išmoka negali būti didesnė nei du vidutiniai darbo užmokesčiai.

Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turi teisę į du neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turi teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą dviejų mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį (mokama paskutinius du mėnesius).

Tokiu atveju jis keturis mėnesius gaus po 78 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio vaiko priežiūros išmoką, jei „Sodros“ teritorinis skyrius nustatys, kad vaiką augina vienas tėvų (įtėvių) ar globėjų.

Kam aktualiausia

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) atstovės Malgožatos Kozič teigimu, į jau kelias dienas galiojantį pokytį labiausiai dėmesį turėtų atkreipti tėvai, kurie gaus minimalias arba maksimalias vaiko priežiūros išmokas.

Tokie asmenys nuo šiol galės užsidirbti daugiau, o jiems paskirta vaiko priežiūros išmoka dėl to nesumažės.

„Kiekvienam žmogui jo vaiko priežiūros išmoka yra paskaičiuojama pagal jo buvusias pajamas.

Tačiau yra nustatyti patys mažiausi galimi dydžiai – net jeigu žmogus uždirbo mažiau, išmoka vis tiek negali būti mažesnė nei tam tikra suma.

Ir atitinkamai, net jeigu žmogaus pajamos buvo žymiai aukštesnės nei vidutinės, vis tiek yra tam tikri ribojimai, kokio dydžio ta išmoka turi būti ir viršyti negali.

Žmonėms, kurie norėjo dirbti būdami vaiko priežiūros atostogose, tiems, kurie gauna mažiausias ir didžiausias išmokas, praktiškai turėti papildomų pajamų neapsimokėdavo, kadangi dėl to būdavo mažinamos jų vaiko priežiūros išmokos„, – LNK sakė „Sodros“ atstovė M. Kozič.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo grupės vyresnioji patarėja Donata Telišauskaitė-Čekanavičė tikina, kad iki šių metų pradžios minimalią vaiko priežiūros išmoką gaunantys asmenys nebuvo skatinami dirbti.

„Jų kompensuojamasis uždarbis buvo apribotas minimalios išmokos dydžiu. Iki praėjusių metų liepos jis apribotas šešių bazinių socialinių išmokų dydžiu, po liepos – aštuonių.

Nuo 2024-ųjų metų ši nuostata pasikeitė. Minimalus kompensuojamasis uždarbis dabar yra apribotas minimalia mėnesine alga. Ji nuo sausio yra lygi 924 eurams.

Taigi, jei minimali vaiko priežiūros išmoka yra 440 eurų, asmuo dar galės užsidirbti 484 eurus ir išmoka jam nebus mažinama“, – teigė LRT D. Telišauskaitė-Čekanavičė.

Maksimali vaiko priežiūros išmoka yra apribota dviem vidutiniais darbo užmokesčiais (VDU). Iki šių metų pradžios dviem VDU (nuo sausio 1 d. – 4011,80 euro) buvo apribota ir galimybė papildomai užsidirbti.

„Nuo šių metų pradžios apribojimas papildomai užsidirbti yra koreguojamas. Dabar maksimaliai papildomai užsidirbti galima iki penkių vidutinių darbo užmokesčių.

Pavyzdžiui, jei asmens pajamos buvo trys VDU, tai jis ir galės papildomai užsidirbti iki trijų VDU, jei keturi – iki keturių, jei penki – iki penkių.

Jei pajamos siekė 6017,70 euro (trys VDU), o išmoka bus apribota 2407 eurais (du VDU), tai asmuo galės papildomai užsidirbti 3610 eurų su trupučiu ir išmoka jam nebus mažinama“, – suskaičiavo D. Telišauskaitė-Čekanavičė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo grupės vyresnioji patarėja neabejoja, jog taip tėvai yra skatinami dirbti, papildomai užsidirbti bei derinti vaiko priežiūrą ir darbą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.