Žemdirbiai apie sausrą: „Išrauni žolę ir ji pavirtusi šienu“

Ilgą laiką besitęsiantys sausi ir karšti orai – lyg vulkano išsiveržimas, nes nuo sausros neapsisaugosi, sako ūkininkai. Jie taip pat akcentuoja, kad dėl sausros kenčia ne tik augalininkystė, bet ir gyvulininkystė – nėra kur ganyti gyvulių.

Dėl sausro žemdirbiai nesitiki rimtos paramos.<br>S.Bagdonavičiaus nuotr.
Dėl sausro žemdirbiai nesitiki rimtos paramos.<br>S.Bagdonavičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 11, 2018, 8:59 AM

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, stichinė sausra fiksuojama Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Trakų rajono ir Kalvarijos savivaldybių teritorijose.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Lazdijų skyriaus pirmininkas Kęstutis Sujeta naujienų agentūrai ELTA sakė, kad nuo sausros ūkininkams apsisaugoti neįmanoma.

„Kaip gali apsisaugoti nuo vulkano išsiveržimo, tas pats ir su sausra. Daržą gali palieti, gyvulį gali pagirdyti, bet laukų nei palaistysi, nei ką. Augalai trąšų neįsisavina, vegetacija stoja, ganyklos išdegusios, augalų šaknys ruduoja“, – kalbėjo K.Sujeta.

Paklaustas, ar imsis iniciatyvos kreiptis į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), jei derlius būtų sugadintas, o pasėliai išdegę, K.Sujeta sakė, kad iš to naudos nebūtų.

„Kažko tikėtis daugiau nei politinis parodomasis šou negalima. Nes, pavyzdžiui, pernai kai kur neįvažiavo kombainai, plaukė laukai ir faktas buvo akivaizdus, o kompensacijos pernykščiai negavo. Pernykščiai galėjo gauti kompensaciją ne už žuvusius pasėlius, o dėl to, kad pavėlavo sėja rudenį. O dabar sausra, pas mus viskas išdegę, išrauni žolę ir ji pavirtusi šienu“, – kalbėjo jis.

Tuo metu LŪS Marijampolės skyriaus pirmininkas Sigutis Jundulas sakė, kad esant sausrai augalininkystės derlius nebus toks gausus ir kokybiškas, o turintys gyvulius žmonės neturi kur jų ganyti.

„Gyvulininkai neturi kur gyvulių ganyti, neužauga pievos. Kalbėjau su trimis ūkininkais, sakė, prišienavo tik pusę pernykščio kiekio. Šeria tvartuose pernykščiais pašarais, nes nėra kur ganyti, pievose visos ganyklos nurudusios“, – akcentavo S.Jundulas.

Tiesa, S.Jundulas sakė, kad stichinės sausros paskelbimas ūkininkams suteikia daugiau galimybių pakovoti už save.

„Mes tada drąsiau galėsim griežtesnį žodį pasakyti, rengti peticiją, rinkti parašus, kad būtų atsilyginta. Bus pagrindas, argumentas tą daryt“, – kalbėjo LŪS Marijampolės skyriaus vadovas. Vis dėlto jis pridūrė, kad naudos gali ir nebūti: pagal įstatymus, norint gauti išmokas, pasėliai turi būti apdrausti.

Tuo metu ŽŪM sakė kol kas atidžiai stebinti situaciją.

„Tikimasi, kad didžiąją dalį praradimų ūkininkams kompensuos draudimas. Jeigu bus skelbiama ekstremali situacija dėl žuvusių pasėlių, ieškosime būdų, kaip pagelbėti žemdirbiams”, – sakė ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Hidrometeorologijos tarnyba nurodo, kad labai sausa išlieka ne tik minėtose savivaldybėse, tačiau ir kitose Pietų bei Vakarų Lietuvos dalyse, taip pat šiaurinėje šalies dalyje.

Panevėžio, Jonavos ir Širvintų apylinkėse – sausa, o Pakruojo, Kelmės, Raseinių, Tauragės, Pagėgių, Kėdainių, Ukmergės, Švenčionių ir Prienų apylinkėse ir Kuršių nerijoje – sausringa.

Nežymus drėgmės trūkumas fiksuojamas pavieniuose rytiniuose šalies rajonuose, taip pat Šiaulių, Radviliškio ir Kauno apylinkėse. Ir tik Molėtų rajone drėgmės sąlygos išlieka optimalios.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.