Sostinės biudžetas: Vilnius toliau klimpsta į skurdą

Šiais metais planuojamas Vilniaus biudžetas nedaug skiriasi nuo itin lieso praėjusių metų sostinės iždo. 2012-aisiais buvo planuojamos 1,02 mlrd. Lt pajamos ir panašios išlaidos. Šiais metais planuojamos 1,12 mlrd. Lt pajamos ir 1,07 mlrd. išlaidos. Praėjusių metų biudžetą sostinės meras Artūras Zuokas vadino skandalingai mažu, kaltino ano meto konservatorių daugumos Vyriausybę, kad ji Vilnių skriaudžia labiau nei Rusijos carai. Didesnio palankumo sostinei kol kas nerodo ir naujoji valdžia.

Planuojamas 2013-ųjų Vilniaus miesto biudžetas nedaug didesnis už praėjusiųjų metų.<br>R. Danisevičius.
Planuojamas 2013-ųjų Vilniaus miesto biudžetas nedaug didesnis už praėjusiųjų metų.<br>R. Danisevičius.
Daugiau nuotraukų (1)

Artūras Jančys

Jan 21, 2013, 5:59 PM, atnaujinta Mar 13, 2018, 1:42 PM

Sostinės meras A. Zuokas veltui žarstė komplimentus naujos kadencijos Seimui ir Vyriausybei reikšdamas viltį, kad naujoji valdžia bus palankesnė sostinei, leis padidinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį planuojant 2013-ųjų biudžetą ir padės spręsti kitas Vilniaus miesto infrastruktūros problemas.

Seimas sutiko, kad GPM dalis Vilniuje padidėtų nuo 40 iki 42 proc., bet naudos iš to sostinės biudžetas negaus, nes didesnes GPM pajamas šuniui ant uodegos nuneš sumažėjęs nekilnojamojo turto (NT) mokestis.

„Tam, kad Vilnius būtų pajėgus vykdyti savo įsipareigojimus, GPM dalį reikia padidinti mažiausiai 20 proc. – iki 60 procentų. Tai, kad planuojama GPM dalį padidinti 2 proc. norint kompensuoti kitų metų NT mažėjimą, nesprendžia Vilniaus miesto savivaldybės finansinių problemų, nes ši dotacija net nepadengia tos sumos. Vilnius, kaip matyti iš valstybės biudžeto projekto, ir toliau bus paliktas miestu donoru ir bus skandinamas skolose“, - sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Specialistų teigimu, Vilniuje kitais metais NT mokestis gali sumažėti net 17 mln. litų.

Dėl NT mokesčio mažėjimo pasikeitus NT deklaravimo tvarkai, net ir šiais metais vietoj suplanuoto 110 mln. litų NT mokesčio bus surinkta tik 77,4 mln. Lt - net 32,6 mln. litų mažiau.

Finansų ministerija 2012 m. NT mokesčio prognozę (110 mln. Lt) pateikė neįvertinusi Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo nuostatų pakeitimų, įsigaliojusių dar nuo 2011 metų.

Daugiausia - 600 mln. Lt - iš šių metų planuojamo 1,07 mlrd. Lt biudžeto asignavimų numatoma skirti švietimui ir kultūrai, 162,5 mln. – sveikatos apsaugai ir socialiniams reikalams.

Iš numatomų surinkti 1,12 mlrd. Lt pajamų GPM dalis turėtų sudaryti 366 mln. 122 tūkst. Lt.

Konstituciniame Teisme priimtas sostinės savivaldybės prašymas ištirti, ar įstatymai, numatantys, kad Vilniaus biudžetui skiriama tik 40 proc. mieste sumokamo GPM, atitinka Konstituciją. Beveik visoms kitoms savivaldybėms paliekama 100 proc. mokesčio.

„Mūsų argumentai dėl miestui daromos žalos ir nepakankamo pagrindinių sričių finansavimo yra pagrįsti. Vilnius ilgą laiką Vyriausybės ir Seimo sprendimais buvo miestas-donoras, dėl to sostinės skola 2007–2011 m. padidėjo 500 mln. Lt“, – tvirtino Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Vilniaus miesto biudžeto projektą sostinės savivaldybės taryba numato svarstyti šį trečiadienį.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.