Parengtas nacionalinis euro įvedimo planas

Lietuvai ruošiantis 2015 metais

Eurai į litus bus keičiami neatlygintinai.<br>„Reuters” asociatyvi nuotrauka
Eurai į litus bus keičiami neatlygintinai.<br>„Reuters” asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

2013-05-30 13:22, atnaujinta 2018-03-06 02:20

Dokumentas numato pagrindinius euro įvedimo Lietuvoje principus, būdą, laikotarpius ir priemones, užtikrinančias vartotojų interesų apsaugą, sklandų lito pakeitimą euru ir visuomenės informavimą bei informacijos sklaidą tarptautiniu ir Europos Sąjungos lygiu.

„Euro įvedimo planas yra labiau strateginio lygmens dokumentas, apibrėžiantis principinius su euro įvedimu susijusius dalykus. Vėliau bus rengiami individualūs priemonių planai, kuriuos turės rengti ir tvirtinti atitinkamos darbo grupės“, - BNS sakė Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento direktorius Rimtautas Bartkus.

Pasak jo, dabartinis plano projektas parengtas, remiantis anksčiau paruoštais dokumentais, o pagrindiniai pasikeitimai labiau susiję su techniniais terminais.

„Visa tai dar yra tik projektinis variantas, kuriam dar teikiamos pastabos. Šiam planui vėliau dar turės pritarti Euro įvedimo koordinavimo komisija, kurią sudaro premjeras, finansų ministras ir Lietuvos banko valdybos pirmininkas, po to planas bus teikiamas tvirtinti Vyriausybei“, - teigė R. Bartkus.

Viešai paskelbtame dokumente rašoma, kad Lietuvos bankas patikslins euro įvedimo įstatymo projektą, kuriame bus numatytos pagrindinės euro įvedimo nuostatos - litų perskaičiavimas į eurus, grynųjų litų keitimas, litų išėmimas iš apyvartos, eurų banknotų ir monetų atvaizdų skelbimas, privalomas kainų litais ir eurais nurodymas ir kita.

Šį įstatymą Seimas priims tik tada, kai Europos Sąjungos Taryba priims sprendimą dėl išlygos panaikinimo ir euro įvedimo Lietuvoje. Tarybos sprendimas turėtų būti paskelbtas kitų metų birželį.

Valstybės institucijos iki šių metų liepos 1 dienos turės įvertinti, kokius teisės aktus būtina priimti iki euro įvedimo - jų projektai turi būti pateikti Vyriausybei ne vėliau kaip likus 4 mėnesiams , o priimti - likus 1 mėnesiui iki euro įvedimo.

Numatoma, kad kainos litais ir eurais bus nurodomos, praėjus 60 dienų nuo ES Tarybos sprendimo dėl neatšaukiamai nustatyto euro ir lito perskaičiavimo kurso ir bus nurodomos dar metus po euro įvedimo. Jos turės būti nurodomos ne tik prekybos ir paslaugų vietose, bet ir reklamoje.

Likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki euro įvedimo, euro monetos bus pradėtos paskirstyti bankams, o ne mažiau kaip 1 mėnesiui - ir banknotai. Monetas numatoma kaldinti Lietuvos monetų kalykloje, o banknotus Lietuvos bankas pasiskolins iš Europos centrinio banko.

Litai ir eurai kartu cirkuliuos 15 dienų nuo euro įvedimo. Prognozuojama, kad tuo metu didžioji litų banknotų (apie 80 proc.) ir monetų dalis bus pakeista į eurus arba išleista, perkant prekes ar paslaugas.

Neatlygintinai litai į eurus bus keičiami komerciniuose bankuose, Lietuvos pašte ir Lietuvos banke. Lietuvos pašte tai bus daroma 60 dienų, bankuose - vienerius metus (centus bus galima keisti 6 mėnesius), o Lietuvos banke - neribotą laiką.

Euro įvedimo dieną indėliai ir kitos pinigų sumos litais visose klientų sąskaitose bus neatlygintinai perskaičiuojamos į eurus.

Keleivių vežimo visomis transporto priemonėmis Lietuvos viduje bilietai ir pašto ženklai, kurių vertė yra nurodyta litais, galios vienerius metus po euro įvedimo.

Dokumente numatyta, kad euro įvedimas neturi pažeisti vartotojų interesų, todėl bus imtasi visų priemonių, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo perskaičiuojant kainas, darbo užmokestį, pensijas, socialines išmokas ir kita. Visuomenė bus informuojama apie eurus, jų apsaugos ir atskyrimo požymius, bus mokoma atpažinti naująją valiutą.

Siekiant išvengti nepagrįsto kainų didėjimo, savivaldybėms rekomenduojama likus mažiausiai 3 mėnesiams iki euro įvedimo, peržiūrėti ir prireikus pakeisti visas su sutartis, kad užmokestis už viešąsias paslaugas, įvedant eurą, būtų apvalinamas tik gyventojų naudai, kad jis nebūtų didinamas.

Statistikos departamentas stebės mažmeninių kainų pokyčius ir apie tai informuos visuomenę. Nuo privalomo kainų nurodymo litais ir eurais pradžios ir dar 1 mėnesį po euro įvedimo kainos bus registruojamos litais ir eurais, bus teikiama statistinė informacija apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba tirs vartotojų skundus dėl jų teisių pažeidimo, Lietuvos bankas nagrinės vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčus, o kitus skundus dėl galimų pažeidimų tirs kitos institucijos.

Įmonių ir kitų ūkio subjektų išlaidos, susijusios su euro įvedimu, nebus kompensuojamos.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.