Šokolado muziejuje – teorija ir praktika

Jau metus Šiauliuose veikiančiame šokolado muziejuje galima ne tik susipažinti su 4000 metų senumo šio delikateso istorija, bet ir kompiuteriu žaisti su šokoladu susijusius žaidimus, patiems išmokti gaminti šokoladinius skanėstus. ES lėšomis įrengtą muziejų per metus aplanko daugiau kaip 20 tūkst. lankytojų.

Muziejaus lankytojai su šokoladu gali susipažinti žaisdami žaidimus.<br>Šokolado muziejaus nuotr.
Muziejaus lankytojai su šokoladu gali susipažinti žaisdami žaidimus.<br>Šokolado muziejaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Aug 8, 2013, 5:50 PM, atnaujinta Mar 2, 2018, 1:41 AM

Be paramos muziejaus nebūtų

Kaip pasakojo muziejaus ekskursijų vadovė Meilutė Požemeckaitė, kuriant muziejų norėjosi ne tik tam tikroje erdvėje patalpinti turimus eksponatus, bet sukurti ir pramogą šokolado mėgėjams. Tam reikėjo investuoti nemažai lėšų, tad savarankiškai saldainių fabrikas „Rūta“ tokio muziejaus nebūtų įkūręs.

„Tai buvo didelis kompleksinis projektas. Daug lėšų pareikalavo seno saldainių gamyklos pastato rekonstrukcija ir priestato statyba, energetikos ūkio modernizavimas, teritorijos sutvarkymas. Įrengiant ekspoziciją taip pat reikėjo pagalbos, ji kurta bendradarbiaujant su Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetu ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto metalo plastikos katedros studentais ir dėstytojais“, – pasakoja M. Požemeckaitė.

Istoriją pasakoja moderniomis priemonėmis

Šiuo metu muziejaus lankytojai gali susipažinti su beveik keturis tūkstančius metų trunkančia šokolado istorija, sužinoti, kaip šokoladą gamino majai ir actekai, kaip šokoladas ir jo vartojimo tradicijos keitėsi bėgant amžiams, išgirsti apie pirmuosius Lietuvos šokolado fabrikus ir daugiau sužinoti apie ilgiausiai šalyje veikiantį saldainių fabriką „Rūta“.

„Siūlome ne tik edukacinę ekskursiją, bet ir inovatyvias bei atraktyvias paslaugas. Šokolado muziejuje yra kompiuteris, kuriuo lankytojai gali žaisti su šokoladu susijusius žaidimus, pasitikrinti įgytas žinias viktorinoje, susikurti nuosavą saldainių popierėlį ar nusifotografuoti ir el. paštu nusiųsti draugams nuotrauką iš muziejaus“, – pasakoja M. Požemeckaitė.

Ekskursijos pabaigoje rodomas filmas įvairiomis kalbomis apie šokolado gamybą nuo kakavos pupelės iki šokolado plytelės. Susipažinus su šokolado istorija, lankytojai kviečiami užsukti į edukacijų salę, kur svečiams parodoma, kaip gaminami rankų darbo saldainiai su įdaru, po to lankytojai patys gamina bei ragauja unikalius saldainius.

Muziejus svarbus visai šaliai

Šokolado muziejaus vadovai neabejoja, kad projektas pasiteisino. Nuo 2012 m. birželio 1 d. iki 2013 m. birželio 1 d. muziejuje apsilankė 21 279 lankytojai, iš jų 3 432 užsieniečiai, daugiausiai svečiai iš Latvijos. Taip pat muziejuje lankėsi verslo partneriai, oficialios delegacijos, Lietuvoje reziduojantys ambasadoriai, garbės konsulai.

„Manome, kad toks muziejus svarbus ne tik saldainių fabrikui „Rūta“, bet ir Šiauliams, ir visai Lietuvai, nes lankytojai sužino daug įdomių, naujų dalykų apie šokoladą, koks jis buvo prieš 4000 metų, kaip kito laikui bėgant“, – sako M. Požemeckaitė.

Šokolado muziejus įkurtas įgyvendinus ES struktūrinių fondų lėšomis finansuotą projektą „UAB ,,Rūta” senojo saldainių fabriko pastato rekonstrukcija ir pritaikymas turizmo reikmėms“. Tai vienas iš kelių dešimčių mūsų šalyje įgyvendintų projektų pagal 2007–2013 metų ES struktūrinės paramos Ūkio ministerijos kuruojamą priemonę „Turizmo paslaugų/produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas“.

Pagal šią priemonę Lietuvoje iš viso yra įvykdyti ir vykdomi 45 projektai, kuriems iš ES struktūrinių fondų numatyta skirti daugiau kaip 170 mln. litų. Dar 254,4 mln. litų į projektų įgyvendinimą investuojama privačių investuotojų lėšomis.

Įgyvendinant priemonę „Turizmo paslaugų/produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas“ iš viso ketinama sukurti 722 naujas darbo vietas, sutvarkyti esamus arba įrengti naujus 44 turizmo objektus, kuriuos per trejus metus aplankys apie 2 mln. turistų.

Priemonė „Turizmo paslaugų/produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas“ skaičiais:

Finansuojami projektai – 45

Baigtų įgyvendinti projektų skaičius – 22

Ketinama sukurti naujų darbo vietų – 722

Bendra projektų vertė – 355,6 mln.Lt

Skirtas finansavimas iš ES fondų – 170,8 mln. Lt.

Išmokėtos lėšos – 117 mln. Lt.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.