Pensininkus pradžiuginti nori ir prezidentė, ir premjeras

Lietuvos prezidentė sako, jog kitų metų fiskalinis deficitas turi atitikti Mastrichto kriterijų, kuris svarbus, šaliai siekiant įsivesti eurą. Tačiau, anot Dalios Grybauskaitės, atsigaunant ekonomikai, Vyriausybė kartu turi galvoti, kaip atstatyti sumažintas pensijas. Tuo metu Algirdas Butkevičius planuoja ne tik galvoti, bet ir daryti.

D.Grybauskaitė pabrėžė, jog šaliai reikia laikytis drausmės ir neviršyti Mastrichto kriterijuose nurodyto fiskalinio deficito dydžio.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
D.Grybauskaitė pabrėžė, jog šaliai reikia laikytis drausmės ir neviršyti Mastrichto kriterijuose nurodyto fiskalinio deficito dydžio.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Nov 21, 2013, 3:01 PM, atnaujinta Feb 20, 2018, 5:53 AM

Premjeras teigiamai vertina koalicijos partnerių „darbiečių“ siūlymą nuo kitų metų liepos kompensuoti per krizę sumažintas pensijas. Jo teigimu, pagerėjus finansinėms galimybėms, bus svarstoma ne tik pensijas kompensuoti, bet ir padidinti.

„Šitą projektą vertinu teigiamai. Nėra griežtai pasakyta, kad nuo liepos 1 dienos. Jeigu finansinė situacija pagerės, bus viršplaninės pajamos, tai aš manau, kad reikėtų ne vien tik kalbėti apie kompensavimą, bet ir apie pensijų didinimą ir įsiskolinimų mažinimą.

Mano manymu, turėtų būti nubrėžtos trys kryptys – skolos mažinimas, pensijų kompensavimas ir pensijų didinimas“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė premjeras.

Anot jo, pensijų kompensavimo tvarka bus parengta iki kitų metų gegužės 1 dienos.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė ketvirtadienį teigė, kad dėl pensijų kompensavimo buvo kreiptasi į Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijas.

„Mes tikrai kalbėjome koaliciniame susirinkime ir vienbalsiai pritarėme, kad nusavintos pensijos 2014 metais turėtų būti pradėtos kompensuoti iš surinktų viršplaninių pajamų. Yra paprašyta tiek finansų ministro, tiek socialinės apsaugos ir darbo ministrės iki gruodžio 15 dienos pateikti savo grafikus – kaip jie mato, kaip planuoja tas pajamas ir iš kokių lėšų bei kuriais periodais būtų galima kompensuoti pensijas“, – sakė L.Graužinienė.

Anot Seimo pirmininkės, ekonominės tendencijos rodo, kad kitais metais bus surinkta daugiau pajamų nei planuojama.

„Viršplaninių pajamų tikrai bus, tą rodo visos ekonominės tendencijos. Tikiu Lietuvos verslu. Pajamos savaime neatsiranda, pajamos yra uždirbamos. Jeigu Lietuvos įmonėms sėkmingai seksis verslas, tuomet darbuotojai, mokėdami gyventojų pajamų mokestį ir suneša į biudžetą“, – kalbėjo L.Graužinienė.

Prezidentei svarbiausia euras

D.Grybauskaitė žadėdama pensijų kompensavimą buvo atsargesnė.

„Labai svarbu, koks bus biudžetas antrame skaityme – kokios pataisos bus įvykdytos. Mes turime rimtą strateginį tikslą, kad biudžetas išlaikytų tam tikrą nedidelį deficito lygį Mastrichto rėmuose tam, kad galėtume pretenduoti ir įgyvendinti savo siekį įsivesti eurą 2015 metais“, – sakė D.Grybauskaitė, kuri lankėsi Vilniaus rajone esančioje įmonėje „Lietpak“.

„Matant, kad ekonomika atsigauna, atsiranda daugiau galimybių padėti mūsų žmonėms, be abejo, būtina galvoti apie tas skolas, kurios liko nuo krizinio laikotarpio. Viena iš tokių svarbiausių, jautriausių skolų – pensijų kompensavimas“, – pridūrė ji. Anot šalies prezidentės, Vyriausybė turi nuspręsti, kaip kompensuoti nuo 2010 metų sumažintas pensijas, nes buvo žadėta tai padaryti pasibaigus krizei.

„Aš manau, kad mes po truputį turime galvoti apie savo pažadų įvykdymą“, – sakė D.Grybauskaitė, atsakydama į klausimą ar kitąmet mato galimybių grąžinti sumažintas pensijas. Ji sakė penktadienį planuojanti susitikti ir aptarti kitų metų valstybės finansus su finansų ministru Rimantu Šadžiumi.

Pasak R.Šadžiaus, šiemet fiskalinis deficitas sieks 2,9 proc., o kitąmet – 1,9 proc.

Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį nutarė dvejiems metams – 2010-2011-iesiems – „apkarpyti“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų: valstybines ir senatvės pensijas, motinystės ir tėvystės išmokas, išmokas vaikui bei kitas.

Dirbantiems pensininkams pensijos buvo sumažintos didesniu laipsniu nei nedirbantiems, tačiau vidutiniškai jos sumažėjo 15 procentų. Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui reikėtų ne mažiau kaip 1 mlrd. Lt.

Pasiūlymą jau svarsto

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas ketvirtadienį teigė, kad jo vadovaujamas komitetas svarsto galimybę nuo kitų metų vidurio kompensuoti pensijas.

„Jeigu surastume galimybę ir pradėtume kompensuoti jau kitais metais nuo liepos 1 dienos, manau, kad mes su koalicijos partneriais surasime tokį būdą ir tokį variantą, ir tikrai socialiai labiausiai pažeidžiamai grupei turėtume surasti išeitį“, – kalbėjo B.Bradauskas.

Valdantiesiems priklausantys „darbiečiai“ praėjusią savaitę užregistravo nutarimo projektą, kuriuo siūloma kompensuoti ne tik socialinio draudimo, bet ir visas valstybines pensijas.

Toks sprendimas būtų galimas nuo kitų metų liepos, jei pirmąjį ketvirtį valstybės biudžetas gautų daugiau pajamų arba atsirastų kitų finansavimo šaltinių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.