„Idavang“ komplekse sunaikinta apie trečdalis kiaulių

Komplekse jau lankėsi prokurorai

„Idavang“ Lietuvoje iš viso priklauso 11 kiaulių auginimo kompleksų. Likusiuose dešimtyje afrikinio kiaulių maro nerasta, tačiau kiaulių judėjimas iš jų draudžiamas prevenciškai.<br>D.Umbraso nuotr.
„Idavang“ Lietuvoje iš viso priklauso 11 kiaulių auginimo kompleksų. Likusiuose dešimtyje afrikinio kiaulių maro nerasta, tačiau kiaulių judėjimas iš jų draudžiamas prevenciškai.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 26, 2014, 3:28 PM, atnaujinta Feb 11, 2018, 5:21 PM

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius BNS sakė, kad šeštadienį ryte Rupinskų komplekse buvo sunaikinta apie 7 tūkst. kiaulių. Iš viso šioje fermoje auginama apie 19 tūkst. kiaulių.

„Naikinant kiaules susidūrėme su tuo, kad turime ribotą kiekį tam reikalingų anglies dioksido dujų, kurias Lietuvoje tiekia tik dvi įmonės. Nuolat kalbamės su jų atstovais“, - BNS šeštadienį sakė J.Milius.

Pasak jo, dėl tokių netikėtų techninių problemų, karščio ir laiko sąnaudų, reikalingų užkasant kiaules, jų naikinimas gali būti baigtas ne iki sekmadienio vakaro, o kitos savaitės pradžioje.

„Vietoje dirbantys mūsų specialistai sako, kad laiko kiaulių naikinimui gali prireikti iki antradienio vakaro. Aš manau, kad jeigu viskas eisis gerai, turėtume suspėti iki pirmadienio vakaro. Jeigu būtume rinkęsi galimybę vežti kiaules naikinimui į Rietavą, būtume užtrukę dar ilgiau - mažiausiai kelias savaites“, - teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas.

Komplekse jau lankėsi prokurorai

Anot ekspertų, likusioje dešimtyje didžiausio Lietuvoje kiaulių augintojo „Idavang“ fermų afrikinio kiaulių maro nėra.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius BNS šeštadienį sakė, kiaulėsIdavang“ kompleksuose, išsidėsčiusiuose po visą Lietuvą, stebimos toliau, o judėjimas iš kompleksų lieka uždraustas. Pasak jo, užkrato požymių nėra ir pas paršelius, kurie iš „Idavang“ komplekso buvo išvežti į kitiems savininkams priklausančias fermas Radviliškio ir Kėdainių rajonuose.

„Laboratoriniai tyrimai parodė, kad afrikinio kiaulių maro nėra, tačiau kiaulės kliniškai stebimos toliau, kadangi inkubacinis periodas tęsiasi. Visas judėjimas iš visų „Idavang“ kompleksų yra uždraustas ir mes jo neatšauksime tol, kol galutinai įsitikinsime, kad kiaulės sveikos“, - BNS sakė J.Milius.

Jis patvirtino, kad Rupinskų komplekse jau lankėsi Panevėžio apygardos prokuratūros atstovai.

Idavang“ Rupinskų komplekse pirmadienį pradės dirbti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos audito grupė. Norime susitikti su kiekvienu žmogumi ir išsiaiškinti visas įmanomas versijas, kaip afrikinis kiaulių maras galėjo patekti į taip gerai apsaugotą kompleksą. Negaliu visiškai atmesti žmogiškojo faktoriaus“, - BNS sakė J.Milius.

Be Rupinskų fermos, kurioje bus sunaikinta 19 tūkst. kiaulių, likusiuose „Idavang“ kompleksuose jų dabar yra apie 200 tūkstančių.

Veterinarijos tarnyba tirs kiaulių judėjimą iš Rupinskų komplekso 15 dienų iki tol, kai fermoje buvo patvirtintas užkratas.

Latvija neišsigando

Latvija įsileis lietuvišką kiaulieną ir jos produktus iš Lietuvos, išskyrus Ignalinos rajoną, kur šią savaitę „Idavang“ fermoje aptiktas agresyvaus afrikinio kiaulių maro židinys.

„Draudimas eksportuoti kiaulieną paliktas galioti tik Ignalinos rajone“, - šeštadienį pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius BNS sakė, kad draudimas atšauktas Lietuvai įrodžius, jog ji valdo situaciją, o užkratas toliau neplinta.

„Apie afrikinio kiaulių maro židinį pranešėme visoms institucijoms, kitų šalių atstovams. Įrodėme, kad ėmėmės visų būtinų priemonių ir liga kituose kompleksuose pas mus neplinta“, - BNS teigė J.Milius.

Kaimyninė Latvija buvo uždraudusi kiaulienos importą praėjusį ketvirtadienį, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai paskelbus apie afrikinio kiaulių maro židinį kiaulininkystės ūkyje Ignalinos rajone. „Idavang“ komplekse dėl nepagydomo užkrato dabar naikinama apie 19 tūkst. kiaulių.

Lenkijos pareigūnai tikisi, kad iš Lietuvos „Idavang“ komplekso į šalį įvežtos kiaulės nėra užsikrėtusios afrikiniu maru.

Pagrindinis šalies veterinarijos gydytojas Marekas Pirsztukas Lenkijos portalui farmer.pl sakė, jog iš Lietuvos prieš užkrato protrūkį įvežtos kiaulės gali būti sveikos.

„Nepaisant to, transportas buvo sulaikytas ir dabar atliekame tyrimus, siekdami patvirtinti arba paneigti afrikinį kiaulių marą. Lietuva taip pat atlieka visus reikalingus tyrimų, kurių reikalauja procedūros“, - sakė jis.

Portalas farmer.pl rašo, kad nuo „Idavang“ Rupinskų komplekso, veikiančio Ignalinos rajone, iki Lenkijos sienos yra 200 kilometrų, o iki Baltarusijos sienos - 30 kilometrų.

Užkrėstame „Idavang“ komplekse laikoma apie 19 tūkst. kiaulių, apie trečdalis jų jau sunaikinta.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: kas trukdo Ukrainai laimėti karą?