R. Šadžius: „Situacija dėl Graikijos neišsispręs ir iki rugsėjo“

Nepavykus Graikijos deryboms su

Anot Lietuvos finansų ministro, graikai turi pajudėti pirmieji ir pateikti konkrečius įsipareigojimus.<br>D.Umbraso nuotr.
Anot Lietuvos finansų ministro, graikai turi pajudėti pirmieji ir pateikti konkrečius įsipareigojimus.<br>D.Umbraso nuotr.
Derybas dėl Graikijos teks rengti kitą savaitę.<br>AP nuotr.
Derybas dėl Graikijos teks rengti kitą savaitę.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

BNS ir lrytas.lt inf.

Jun 18, 2015, 11:40 PM, atnaujinta Oct 30, 2017, 10:06 AM

Eurozonos finansų ministrų susitikime Liuksemburge ketvirtadienį dalyvavęs finansų ministras Rimantas Šadžius sakė, kad Tarptautinės valiutos fondo, Europos Komisijos, Europos centrinio banko atstovai informavo, jog derybos su Graikija dėl skolos grąžinimo yra sustojusios.

„Buvo konstatuota vienareikšmiškai, kad kamuoliukas yra graikų lauko pusėje ir graikai turi pajudėti pirmieji ir pateikti konkrečius įsipareigojimus. Kaip čia juokaujama, jie visiems paaiškino, kas jiems netinka, tačiau nepaaiškino, kas jiems vietoje to tiktų tiktų tose sąlygose. Derybinė taktika, kada lipama per galvas, per viršų, kada vietoje dokumentų pateikiami žodžiai (...), ta derybinė praktika, žinoma, erzina visus ir tas galiausiai turės kažkada baigtis“, – LRT televizijos laidai „Dėmesio centre“ telefonu iš Liuksemburgo ketvirtadienio vakarą sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Vis dėlto R.Šadžius sako nematantis liepos 1-osios, iki kurios Graikija turi atiduoti TVF per 1,6 mlrd. eurų skolos, kaip „katastrofos laiko“, kai šalis gali tapti nemoki ar iškristi iš eurozonos. Ministro teigimu, neįvykdyti įsipareigojimai TVF būtų „nusižengimas TVF taisyklėms“, tačiau rinkos to esą netraktuos kaip valstybės bankroto, nes valstybės patikimumas pirmiausia vertinamas pagal jos skolą privačiam sektoriui.

„Europoje situacija yra visiškai nauja – kas bus toliau, niekas tiksliai negalėtų pasakyti, juo labiau, kad šiam atvejui nėra sutvarkyti teisės aktai (...). Todėl aš prognozuočiau, tai yra mano vidinis įsitikinimas, kad ši sunki situacija tikrai nesibaigs kažkokiu išsirišimu nei birželio 30-ąją, nei liepos 15-ąją ir dar rugsėjo mėnesį mes kankinsimės su šituo klausimu“, – sakė ministras.

Banko „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas laidoje taip pat tvirtino, kad realiausias scenarijus, jog Graikija liks eurozonoje net ir laiku negrąžindama skolos TVF ar net Europos centriniam bankui, nes šios institucijos nesiryš pačios priimti sprendimų, kurie lemtų Graikijos nemokumą.

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde ketvirtadienį įspėjo Graikiją, kad jai nebus suteikta papildomo laiko grąžinti 1,6 mlrd. eurų.

Tuo metu Europos Sąjungos prezidentas Donaldas Tuskas sušaukė skubų eurozonos lyderių pasitarimą dėl Graikijos, kuris turėtų vykti pirmadienį Briuselyje.

Grąžinti TVF 1,6 mlrd. eurų Atėnai turėtų iki šio mėnesio pabaigos, kad gautų paskutinę 7,2 mlrd. eurų išmoką pagal galiojančią tarptautinės finansinės pagalbos Graikijai programą. Tačiau nepasiekusi susitarimo su skolintojais Graikija negalės grąžinti skolos TVF.

Anksčiau Graikija laimėjo truputį laiko, sudėdama keturias TVF skolos grąžinimo įmokas į vieną 1,6 mlrd. eurų įmoką, kuri turi būti padaryta iki šio mėnesio pabaigos – ir tapo pirmąją šalimi, po Zambijos, kuri tokia lengvata pasinaudojo devintajame dešimtmetyje.

Skolintojai yra sulaikę paskutinę finansinės pagalbos išmokos dalį, kol Atėnai nepateiks reformų plano, tačiau kairiųjų premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) atsisako keisti pensijų ir PVM dydį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.