BVP ir infliacijos prognozės mažinamos

Lietuvos banko ekonomistai sumažino BVP augimo prognozę. Optimizmą slopina mažėjantis eksportas ir padėtis globaliose rinkose.

Mažėjančias pajamas iš eksporto turėtų atsverti vidaus vartojimas.<br>D.Piraitytės nuotr.
Mažėjančias pajamas iš eksporto turėtų atsverti vidaus vartojimas.<br>D.Piraitytės nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2016-03-17 08:25, atnaujinta 2017-06-01 12:00

Dabar numatoma, kad šalies ūkis šiemet augs 2,6 proc. Tai 0,3 proc. punkto mažiau, nei prognozuota pernai gruodį, bet toks augimas yra vienu procentiniu punktu didesnis, negu jis buvo 2015 m., praneša Lietuvos bankas.

Pirmą kartą pateikiama ir 2017 m. prognozė – ūkio augimas kitąmet turėtų spartėti iki 3,4 proc.

Optimizmą slopina užsienio prekybos partneriai

„Mažėjantis nedarbas, didėjančios gyventojų pajamos ir gausesnės įmonių investicijos suteiks postūmį ūkiui augti sparčiau. Vis dėlto didesnį optimizmą slopina užsienio prekybos partneriai: Rusijos ekonomikos perspektyvos yra prastos, euro zonos ekonomikos augimas lėtesnis, nei tikėtasi, padidėjo neapibrėžtumas dėl JAV ir besivystančių šalių rinkų augimo perspektyvų, todėl naujausia ūkio plėtros prognozė yra santūresnė, nei skelbta anksčiau“, – sako Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

Pagrindinė prognozės sumažinimo priežastis – sulėtėjusi pasaulio ekonomikos plėtra. Vertinama, kad pernai pasaulio ekonomika paaugo apie 3 proc. – mažiausiai nuo 2010 m., kai prasidėjo atsigavimas po pasaulinės finansų krizės.

Ypač sulėtėjo besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių ir besivystančių šalių ekonominė plėtra, Rusijos ūkį apėmęs nuosmukis prognozuojamas ir šiems metams. Todėl ir eksporto indėlis į Lietuvos ekonomikos augimą šiemet bus menkesnis, nei tikėtasi.

Spartės ūkio plėtra

Tačiau mažesnė eksportuojančio sektoriaus plėtra kol kas neturi akivaizdesnio poveikio vidaus paklausai ir ji tebėra pagrindinė šalies ekonomikos varomoji jėga. Ilgą laiką dirbusios ties gamybos pajėgumo riba įmonės investuoja į plėtrą, investicijas skatina ir nekilnojamojo turto rinka, iš ES fondų gaunamų lėšų naudojimas.

Įmonės drąsiau samdo darbuotojus ir sparčiau, nei prognozuota, mažėja nedarbo lygis, o kai kuriuose sektoriuose juntamas darbuotojų stygius. Kartu su minimalios mėnesinės algos didinimu tai lemia bendrą darbo užmokesčio kilimą ir šiemet jis turėtų sudaryti 5,3 proc. Sparčiau nei kainos didėjančios darbo pajamos sudaro galimybes namų ūkiams daug daugiau vartoti.

„Šių metų sausį infliacija Lietuvoje jau buvo teigiama, bet nedidelė. Kita vertus, energijos žaliavų kainos paskutiniu metu mažėjo daug labiau, nei manėme anksčiau, todėl gerokai sumažinome šių metų infliacijos prognozę“, – sako Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius.

Naujausiais vertinimais, vidutinė metinė infliacija 2016 m. sudarys 0,5 proc. (ankstesnė prognozė 1,4 %).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.